Kto slúži a čomu
Banskoštiavnická kauza „Rezešov bazén“ (poškodenie pamiatky jej prestavbou na súkromnú plaváreň) prepukla na základe podania Spolku Banskej Štiavnice ’91 – občianskeho združenia pre záchranu pamiatok – na Okresnú prokuratúru v Žiari nad Hronom v máji 1998. Vyšetrovateľ Okresného úradu vyšetrovania PZ v Žiari nad Hronom trestné stíhanie dvoch osôb obvinených pre trestný čin zneužívania vlastníctva podľa § 258 Trestného zákona vo februári 2001 zastavil ako neopodstatnené. Jeho rozhodnutie o rok neskôr potvrdila aj Generálna prokuratúra SR. Napriek tomu táto kauza stále neupadá do zabudnutia.
Námestie pre ľudí (úryvok)
Prípad Rezešovcov
Záver pravej hornej strany námestia je z hľadiska pamiatkovej obnovy najproblematickejšou časťou. Niekoľko domov tu vlastnia pozostalí podnikateľa A. Rezeša. Aj keď časť z domov je opravená, tri zostávajú v dezolátnom stave. Snažili sme sa spojiť s ich majiteľmi a aj keď sme neboli úspešní, podľa získaných informácií môžeme skonštatovať, že plánované rekonštrukcie rodina zastavila zo strachu pred represiami pamiatkových orgánov a niektorých občianskych združení. Medializácia „prípadu Rezešovho bazénu“ k záujmu investorov o rekonštrukcie objektov v B. Štiavnici rozhodne neprispela. Je jasné, že pamiatkové hodnoty treba chrániť, rovnako je však jasné, že do starých domov sa musí vrátiť život, inak budú námestie naďalej špatiť. Malo by byť našim spoločným cieľom zmeniť a komunikovať s potencionálnymi investormi v prioritnej snahe vdýchnuť domom ľudský rozmer a neuprednostňovať fetiš pamiatky.
Existuje dvojaký meter?
Príkladom dvojakého metra v ochrane pamiatok je stav Kalvárie, sakrálnych pamiatok na Piargu, Hornej Rovni, stav pozostatkov fortifikačného mestského systému, kaplniek, kostolov, krížov a ostatných stavebných artefaktov, ktoré prerastajú súkromný meštiansky, alebo podnikateľský rozmer. Sústredenie pamiatkárskej ochrany na tieto objekty by prinieslo ďaleko lepší efekt.
Spomínam si na rozhovor s bývalou predsedníčkou Združenia historických miest a obcí Čiech a Moravy, ktorá mi potvrdila, že aj v Českej republike existujú tri skupiny pamiatkárov: skupina tzv. liberálnych, skupina stredu a skupina ultrapamiatkárov. Kým s prvými dvomi skupinami je možná komunikácia, tzv. ultrapamiatkári by boli pravdepodobne najradšej, keby sa v obytných starých meštianskych domoch svietilo petrolejom, zatepľovalo hlinou a podkrovia by slúžili maximálne pre chov holubov. Ak sa takýto rigorózny pamiatkársky postoj spojí s kvázi občianskou aktivitou napojenou nebodaj na rôzne politické ústredia, vzniká nebezpečná výbušná zmes, ktorá má bližšie k neustálemu stavu konfliktu, než k racionálnej kompromisnej dohode.
Peter Danáš
Zdroj: Štiavnické noviny č. 27/2004, 5. 8. 2004
Poznámka redakcie: Autor článku Námestie pre ľudí je vedúcim Oddelenia kultúry Mestského úradu v Banskej Štiavnici a šéfredaktorom týždenníka Štiavnické noviny.