Lexikón kultúrnych pamiatok mapuje kultúrne artefakty a lokality Slovenska
Martin 2. októbra (TASR) – Slovenské kultúrne artefakty a lokality popisuje Lexikón kultúrnych pamiatok Slovenska, ktorý v týchto dňoch uviedlo na trh Knižné centrum Žilina. Jeho autorom je martinský novinár, publicista a spisovateľ Igor Válek.”Ak sa napríklad o Fínsku hovorí ako o krajine tisícich jazier, tak o Slovensku môžeme bez zveličovania povedať, že je krajinou tisícich kultúrnych pamiatok,” skonštatoval Válek. Poukázal pritom na skutočnosť, že v Ústrednom zozname Národných kultúrnych pamiatok je zapísaných 69 nehnuteľných a 3 hnuteľné pamiatky a celkovo je zaevidovaných 9 554 nehnuteľných kultúrnych pamiatok, ktoré tvorí 12 919 objektov.
Ambíciou autora lexikónu bolo pod jeho “strechu” vtesnať najpodstatnejšiu časť z kultúrneho bohatstva a predstaviť ho ucelene. “Stručne a výstižne zároveň, aby si ho napríklad turista mohol bez problémov pribaliť na potulky po Slovensku. Okrem iných v ňom nájdete naše najväčšie mesto, najozdobnejšie drevenice, najkrajší zámok, najstaršiu národnú kultúrnu ustanovizeň, najväčší chrám, najstaršie nástenné maľby, najstarší zachovaný epigraf či najstarší drevený kostol,” povedal Válek.
Lexikón kultúrnych pamiatok Slovenska je v abecednom poradí rozdelený do piatich kapitol – Národné kultúrne pamiatky, Mestské pamiatkové rezervácie, Pamiatkové rezervácie ľudovej architektúry, Skanzeny na Slovensku, V Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Dopĺňa ich slovník odborných výrazov a tabuľková časť, obsahujúca takmer stovku pamiatkových zón s dátumom ich vyhlásenia.
mj ka
Copyright © TASR 2004
Zdroj: http://cestovanie.sme.sk/clanok.asp?cl=1771741