Liptovská nedeľa v Múzeu slovenskej dediny v Martine

Obrázok k článku

Na liptovské obyčaje, folklór, tradičnú kultúru a ľudovú umeleckú výrobu pozýva v nedeľu 13. augusta do svojho areálu najväčší skanzen na Slovensku, Múzeum slovenskej dediny v Martine. Ako agentúru SITA informovali zo Slovenského národného múzea (SNM), pod ktoré Múzeum slovenskej dediny v Jahodníckych hájoch v Martine patrí, podujatie Liptovská nedeľa sa uskutoční od 10:00 do 16:00.

 

Návštevníkov čaká medzi iným hudobný program, v ktorom sa predstaví hudobno-spevácke zoskupenie Lúčanskí hudci z obce Lúčky. Spolu s hosťami z detského folklórneho súboru Liptáčik z Ružomberka predstavia hudobný a spevácky repertoár mnohých pôvodných piesní dolného Liptova. Folklórna skupina Likava predstaví spevy a tance dolného Liptova, medzi nimi napríklad Regrútsky a Faktorský tanec, Likavskú bursu a Pod borovinou. Liptovskí ľudovo-umeleckí výrobcovia predvedú návštevníkom ukážky zdobenia píšťal a fujár, výrobu liptovských opaskov a zápästkov, ktoré chránia, ohrievajú a zároveň skrášľujú zápästia. Malí i veľkí sa zoznámia aj s technikami tkania, šitia a vyšívania liptovských krojov. Čipkárky zo združenia Pôvabnica Turca Martin predvedú majstrovstvo liptovskej paličkovanej čipky. Ich tvorbu doplnia aj ďalšie ľudovo-umelecké výrobky z Liptova a širokého okolia.

 

V rámci Liptovskej nedele sa o 13:30 uskutočnia evanjelické služby Božie v kostole premiestnenom z Rudna. Počas dňa si budú môcť návštevníci vyskúšať svoju šikovnosť v dobovej kolkárni a pripravené budú aj ďalšie rodinné hry. Liptovské bryndzové halušky, liptovské droby či kapustnica a iné tradičné špeciality ponúkne rázovitá krčma z Oravskej Polhory.

 

Múzeum slovenskej dediny je najväčšou národopisnou expozíciou v prírode na Slovensku. Podáva obraz tradičného ľudového staviteľstva, bývania a spôsobu života obyvateľov oblastí severozápadného Slovenska od 2. polovice 19. storočia do 1. polovice 20. storočia. V jeho areáli sa nachádza 145 obytných, hospodárskych, technických, spoločenských a sakrálnych budov. Časť má aj vnútorné zariadenie a je otvorená pre návštevníkov. SNM v Martine ho buduje v lokalite Jahodnícke háje v juhovýchodnej časti Martina od 60. rokov 20. storočia. Pôvodným zámerom múzea bolo vybudovať expozíciu venovanú tradičnej stavebnej kultúre a bývaniu na celom Slovensku. Do súčasnosti sa vybudovali regionálne celky Oravy, Liptova, Kysúc – Podjavorníkov. Región Turiec v zmysle pôvodného zámeru zatiaľ nie je dokončený. Výstavba ostatných celkov expozície bola značne pozastavená po roku 1990. Do súčasnosti sa robila výstavba v regióne Turiec, a to s finančnou podporou mesta Martin a Ministerstva kultúry SR.

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Martin > Michalský jarmok

V nedeľu 2.októbra sa v Múzeu slovenskej dediny v Martine –Jahodníckych hájoch uskutoční ďalšie z cyklu XV.národopisného roka – tradičný Michalský jarmok. Predstavia sa na ňom viacerí ľudoví remeselníci a výrobcovia najmä z oblasti severozápadného Slovenska s ukážkami tradičných remesiel a výrob.

Veľká noc na dedine

V nedeľu, 20. marca 2005 sa v Múzeu slovenskej dediny Jahodnícke háje, v národopisnej expozícii v prírode Slovenského národného múzea v Martine uskutoční podujatie „Veľká noc na dedine“.