Liptovský Mikuláš – Filmové leto – I
5. 7.PONDELOK
FILMOVÝ KLUB NICOLAUS UVÁDZAPROJEKT 100 – 2004
FANNY A ALEXANDER – o 17:00 Slávny švédsky režisér kultových „klubových“ filmov Ingmar Bergmann (1918) uviedol túto drámu o problémoch ľudskej existencie po piatich rokoch intenzívnych príprav. Film je veľkou rodinnou ságou a súčasne bilanciou režisérovho osobného i tvorivého života.Okrem komorného rozmeru s prvkami nostalgie za „starými dobrými časmi“ detstva ponúka určitý výklad Bergmanovho diela a súčasne je jednou z jeho najoptimistickejších filmových výpovedí. Za tento film získal Bergmann v roku 1984 Oscara v kategóriách najlepší zahraničný film, najlepšia výprava (Anna Aspová, Susanne Lingheimová), najlepšia kamera (Sven Nykvist) a najlepšie kostýmy (Mark Vos–Lundh), Cenu FIPRESCI na MFF v Benátkach (1983) a európske ceny César a Zlatý glóbus (1984) za najlepší film. Epický príbeh o nevinnom veku ľudstva je doplnený hudbou Daniela Bella a Benjamina Brittena (Suity pre violončelo, op. 72, 80, 87) a Roberta Schumanna (klavírny recitál F dur).FANNY OCH ALEXANDER. Uvádza ASFK.
SLONÍ MUŽ – o 20:15
Druhý celovečerný film amerického režiséra Davida Lyncha (1946) približuje skutočný príbeh telesného netvora s krásnou ľudskou dušou Johna Merricka (1862 – 1890), prezývaného Sloní muž. Predlohou scenára filmu boli pamäte Fredericka Travesa (vo filme ho zahral Anthony Hopkins) The Elephant Man and Other Reminiscences z roku 1923. Hlavná postava filmu je v podstate romantický hrdina viktoriánskej doby a jeho príbeh je metaforou túžby po láske, pochopení a dôstojnosti. Lynch ponúka divákovi na prvý pohľad až hororový príbeh, neznižuje sa však k bulvárnej morbídnosti, irónii či absurdnej metamorfóze. Trocha smutný príbeh sa tak stal krásnou čiernobielou obrazovou poéziou, niekedy až priveľmi sentimentálnou a romantickou. Nechýba jej však typický lyncheovský pohľad do podvedomia ľudskej bytosti a rozmer mrazivej tajomnosti. V roku 1981 získal film osem (!) nominácií na Oscara a režisér Zlatý glóbus za réžiu hraného filmu, Ceny BEFTA za najlepší film a najlepšieho herca v hlavnej úlohe (John Hurt) a najlepšiu výpravu (Stuart Craig), v roku 1982 Césara za najlepší zahraničný film.THE ELEPHANT MAN. Uvádza ASFK.
NÁVRAT – o 22:15
„Je to už dávno, čo sme mali možnosť vidieť v našich kinách také úchvatné a tak hlboko duchovné dielo…,“ napísala kritika o tomto novom ruskom filme režiséra Andreja Zviaginceva (1964). Jeho dej je pritom veľmi jednoduchý a číry, avšak ako stvorený pre vykreslenie typickej „širokej ruskej duše“: K žene s dvoma deťmi jedného dňa po dvanástich rokoch prichádza manžel. Hneď na druhý deň berie so sebou oboch synov na výlet, kde sa odohrá kľúčová konfrontácia, dráma charakterov… V tomto filme je všetko – od dokumentu o rozpadajúcom sa sovietskom impériu, cez reminiscencie diel Tarkovského, až po celosvetovo platné postuláty o rodinnom živote. Navyše, film takmer úplne zapĺňa štrnásťročnú „dieru“ po kinematografii z krajiny, „…kde včera znamenalo zajtra…“, a ktorá ovplyvňovala celé naše (divácke i umelecké) generácie. Z MFF v Benátkach v roku 2003 sa tvorcovia navrátili s piatimi cenami, o. i. aj s Veľkou cenou, Zlatým levom a Cenou za najlepší režijný debut. V čase festivalu tragicky zahynul Vladimír Garin, predstaviteľ jedného zo synov…VOZVRAŠČENIJE. Uvádza ASFK.