Liptovský Mikuláš – Filmové leto – II
PROJEKT 100 – 2004 – Mimoriadne vstupné pre členov ASFK na všetky tri predstavenia 5. 7. a 19. 7.: 140,- Sk
19. 7. 2004 pondelok
SLADKÝ ŽIVOT – o 17:00
Scéna z tohto (asi) najznámejšieho filmu talianskeho režiséra Federica Felliniho (1920 – 1993) sa stala ikonou svetovej kinematografie: Plavovlasá americká filmová hviezda Sylvia (Anita Ekbergová) sa na konci búrlivej rímskej noci, tesne nadránom, ocitne pred fontánou di Trevi; očarená do nej vchádza, nastavuje tvár stekajúcej vode, slastne sa oddáva tomu pôžitku a volá k sebe svojho spoločníka, bulvárneho novinára Marcella (Marcello Mastroianni)… Alebo iná scéna: Marcello sa z kabíny helikoptéry, prevážajúcej nad Rímom sochu Krista, márne pokúša dohovoriť so ženami v plavkách, opaľujúcimi sa na streche… A ešte jedna: Bezohľadní novinárski fotoreportéri na ulici obklopia ženu, fotografujú ju, ona s nimi žartuje, pritom ešte nevie, že pred pár hodinami stratila deti aj manžela… Kedysi škandalózny, poburujúci a nemravný film o neschopnosti komunikácie medzi ľuďmi, dnes patrí medzi to najlepšie, čo kedy svetová kinematografia zrodila… Na MFF v Cannes zaň Fellini získal Zlatú palmu (1960), v roku 1962 Oscara za kostýmy a nominácie na Oscara za réžiu, pôvodný scenár a výpravu.
LA DOLCE VITA. Uvádza ASFK.
ZÚRIACI BÝK – o 20:00
Filmové spracovanie rovnomenného životopisu legendárneho boxera Jakea La Mottu (za jeho stvárnenie dostal Robert De Niro v roku 1981 Oscara) patrí k tomu najlepšiemu, čo vzniklo v americkej kinematografii na prelome 70. a 80. rokov. Film o vášni, o surovom ale statočnom športe, o odvahe v ringu aj v osobnom živote dementuje filmy o „americkom sne“, reprezentované v tom čase drámou ROCKY so Silvestrom Stallonem. Režisér Martin Scorsese (1942) nakrútil tento film ako najdiskutovanejšie dielo v danom období, pretože nemilosrdne a realisticky (často i subjektívne) rozpráva príbeh sľubného boxera, šampióna v strednej váhe, z ktorého sa stane zabávač v nočných kluboch, muž, ktorý niečo dosiahne a napokon všetko stratí – okrem seba samého. „Dvorný“ Scorseseho herec De Niro (TAXIKÁR, POSLEDNÝ VALČÍK, MYS HRÔZY) neváhal a kvôli niektorým scénam z filmu pribral vyše 20 kg. Okrem Zlatého glóbusu pre najlepšieho herca v hranom filme (1981) film dostal šesť nominácií na Oscara, z nich si prestížnu sošku okrem De Nira odniesla za strih Thelma Schoonmakerová, navyše ocenená aj Cenou BEFTA.
RAGING BULL. Uvádza ASFK.
INVÁZIA BARBAROV – o 22:15
Horúca novinka na záver Filmového leta 2004 získala Oscara za najlepší zahraničný film, čím potvrdila opodstatnené udelenie dvoch najvyšších cien na MFF v Cannes (2003). Jedlo, sex a smrť sú tri definitívne témy filmu, ktorý nakrútil podľa svojho scenára Kanaďan Denys Arcand (1941), u nás známy ako autor svojrázneho JEŽIŠA Z MONTREALU. Cynická komédia o profesorovi – päťdesiatnikovi, ktorý sa dostane do nemocnice s príznakmi ťažkého kolapsu, je trocha iným náhľadom na témy, ktorými nás denne kŕmia médiá, a voči ktorým sme stále imúnnejší. V tomto filme smrť nie je prezentovaná ako perverzná senzácia, ale ako „to“, o čom sa bojíme hovoriť, od čoho sa dištancujeme keď ide o nás, našich blízkych… A pritom práve ich odkladáme do nemocníc a hospicov na dožitie… Lenže nielen smrť, jedlo a sex sú hlavnými atribútmi tejto čiernej komédie. Hovorí aj o vzťahoch otcov a synov, rodičov a potomkov, ktoré zrýchleným tempom tohto a minulého storočia podliehajú takej istej globalizácii, ako (náš) konzumný život. Je preto len pochopiteľné, že film si u nás, tak ako inde, získal obrovskú divácku priazeň.
LES INVASIONS BARBARES. Uvádza ASK.