Liptovský Mikuláš – Filmové leto – II

Obnova.sk Fotografia

PROJEKT 100 – 2004 – Mimoriadne vstupné pre členov ASFK na všetky tri predstavenia 5. 7. a 19. 7.: 140,- Sk
19. 7. 2004 pondelok
SLADKÝ ŽIVOT – o 17:00
Scéna z tohto (asi) najznámejšieho filmu talianskeho režiséra Federica Felliniho (1920 – 1993) sa stala ikonou svetovej kinematografie: Plavovlasá americká filmová hviezda Sylvia (Anita Ekbergová) sa na konci búrlivej rímskej noci, tesne nadránom, ocitne pred fontánou di Trevi; očarená do nej vchádza, nastavuje tvár stekajúcej vode, slastne sa oddáva tomu pôžitku a volá k sebe svojho spoločníka, bulvárneho novinára Marcella (Marcello Mastroianni)… Alebo iná scéna: Marcello sa z kabíny helikoptéry, prevážajúcej nad Rímom sochu Krista, márne pokúša dohovoriť so ženami v plavkách, opaľujúcimi sa na streche… A ešte jedna: Bezohľadní novinárski fotoreportéri na ulici obklopia ženu, fotografujú ju, ona s nimi žartuje, pritom ešte nevie, že pred pár hodinami stratila deti aj manžela… Kedysi škandalózny, poburujúci a nemravný film o neschopnosti komunikácie medzi ľuďmi, dnes patrí medzi to najlepšie, čo kedy svetová kinematografia zrodila… Na MFF v Cannes zaň Fellini získal Zlatú palmu (1960), v roku 1962 Oscara za kostýmy a nominácie na Oscara za réžiu, pôvodný scenár a výpravu.
LA DOLCE VITA. Uvádza ASFK.

Obnova.sk Fotografia

ZÚRIACI BÝK – o 20:00
Filmové spracovanie rovnomenného životopisu legendárneho boxera Jakea La Mottu (za jeho stvárnenie dostal Robert De Niro v roku 1981 Oscara) patrí k tomu najlepšiemu, čo vzniklo v americkej kinematografii na prelome 70. a 80. rokov. Film o vášni, o surovom ale statočnom športe, o odvahe v ringu aj v osobnom živote dementuje filmy o „americkom sne“, reprezentované v tom čase drámou ROCKY so Silvestrom Stallonem. Režisér Martin Scorsese (1942) nakrútil tento film ako najdiskutovanejšie dielo v danom období, pretože nemilosrdne a realisticky (často i subjektívne) rozpráva príbeh sľubného boxera, šampióna v strednej váhe, z ktorého sa stane zabávač v nočných kluboch, muž, ktorý niečo dosiahne a napokon všetko stratí – okrem seba samého. „Dvorný“ Scorseseho herec De Niro (TAXIKÁR, POSLEDNÝ VALČÍK, MYS HRÔZY) neváhal a kvôli niektorým scénam z filmu pribral vyše 20 kg. Okrem Zlatého glóbusu pre najlepšieho herca v hranom filme (1981) film dostal šesť nominácií na Oscara, z nich si prestížnu sošku okrem De Nira odniesla za strih Thelma Schoonmakerová, navyše ocenená aj Cenou BEFTA.
RAGING BULL. Uvádza ASFK.

Obnova.sk Fotografia

INVÁZIA BARBAROV – o 22:15
Horúca novinka na záver Filmového leta 2004 získala Oscara za najlepší zahraničný film, čím potvrdila opodstatnené udelenie dvoch najvyšších cien na MFF v Cannes (2003). Jedlo, sex a smrť sú tri definitívne témy filmu, ktorý nakrútil podľa svojho scenára Kanaďan Denys Arcand (1941), u nás známy ako autor svojrázneho JEŽIŠA Z MONTREALU. Cynická komédia o profesorovi – päťdesiatnikovi, ktorý sa dostane do nemocnice s príznakmi ťažkého kolapsu, je trocha iným náhľadom na témy, ktorými nás denne kŕmia médiá, a voči ktorým sme stále imúnnejší. V tomto filme smrť nie je prezentovaná ako perverzná senzácia, ale ako „to“, o čom sa bojíme hovoriť, od čoho sa dištancujeme keď ide o nás, našich blízkych… A pritom práve ich odkladáme do nemocníc a hospicov na dožitie… Lenže nielen smrť, jedlo a sex sú hlavnými atribútmi tejto čiernej komédie. Hovorí aj o vzťahoch otcov a synov, rodičov a potomkov, ktoré zrýchleným tempom tohto a minulého storočia podliehajú takej istej globalizácii, ako (náš) konzumný život. Je preto len pochopiteľné, že film si u nás, tak ako inde, získal obrovskú divácku priazeň.
LES INVASIONS BARBARES. Uvádza ASK.

Obnova.sk Fotografia

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Liptovský Mikuláš – Filmové leto – I

5. 7.PONDELOK
FILMOVÝ KLUB NICOLAUS UVÁDZAPROJEKT 100 – 2004
FANNY A ALEXANDER – o 17:00 Slávny švédsky režisér kultových „klubových“ filmov Ingmar Bergmann (1918) uviedol túto drámu o problémoch ľudskej existencie po piatich rokoch intenzívnych príprav. Film je veľkou rodinnou ságou a súčasne bilanciou režisérovho osobného i tvorivého života.

Projekt sochy Krista je stále aktuálny, odsunula ho kríza

Projekt sochy Ježiša Krista, ktorá sa má vypínať nad Prešovom, je momentálne nereálny. Povedal to primátor Prešova Pavel Hagyari, ktorý je otcom tejto myšlienky. Odhaduje, že realizácia monumentu by sa mohla začať o dva roky. Dôvodom na oddialenie termínu je kríza, ktorá odradila investorov od tejto investície. Najvyššia socha Ježiša Krista na svete má byť financovaná z celosvetovej zbierky a z peňazí sponzorov. Hagyari výšku investície odhaduje na 3 mil. €, pôvodne sa rátalo so sumou 30 mil. Sk.

Umelcov už 10 rokov podporuje Centrum súčasného umenia

Tvorbu slovenských umelcov podporuje už desať rokov Nadácia – Centrum súčasného umenia. Ako pre agentúru SITA povedala projektová manažérka nadácie Svetlana Waradzinová, od svojho vzniku podporili 856 projektov vo všetkých druhoch umenia celkovou sumou 68,7 miliónov korún. Nadácia od roku 2001 vyhlasuje Cenu Oskára Čepana. V súťaži určenej mladým výtvarníkom vo veku do 35 rokov chce pokračovať aj v roku 2004. Tento rok nadviaže aj na prvý ročník benefičnej aukcie súčasného slovenského umenia.

Obrovský živý Monetov obraz

Približne 1 250 ľudí vytvorilo v sobotu 5. júna 2010 vo francúzskom meste Rouen kópiu jedného zo série obrazov impresionistického maliara Clauda Moneta zobrazujúceho katedrálu v tomto historickom meste. Účastníci projektu s názvom Monet vu du ciel (v preklade Monet viditeľný z oblohy) zodvihli nad hlavy jednotlivé diely obrovskej kópie obrazu, ktorého celková plocha dosiahla 600 metrov štvorcových. Tento projekt bol súčasťou slávnostného otvorenia festivalu impresionistického umenia, ktorý v Rouen potrvá celé leto. Celý pokus o vytvorenie obrazu zaznamenali z helikoptéry, aby mohol byť zapísaný do Guinnessovej knihy rekordov ako najväčší živý obraz na svete.