LovuZdar!

Titulny obrazok blogu uzivatela: harp
Výstava o ručiacich jeleňoch a iných tvoroch, ktorí na vás číhajú v závetrí galérie.
Výstava situovaná do obdobia jelenej ruje ponúka divácky atraktívny pohľad na súčasné vizuálne umenie, v ktorom majú ručiace jelene, poľovnícke trofeje, prírodné výjavy a podobné žánrové motívy stále čo povedať, a to veľmi aktuálnym, humorným i ironickým jazykom. Návštevníci uvidia výber diel autorov zo Slovenska, Čiech, Rakúska, Maďarska a Slovinska, zväčša z mladšej generácie, no s presahmi do strednej a staršej generácie umelcov. Výstava má viacero významových rovín vychádzajúcich z fenoménov ako trofej, poľovačka, lovecká vášeň, preparovanie živočíchov, gýč, domáce majstrovanie, vzťah človeka k prírode, či vzťah medzi divákom, dielom a jeho tvorcom.
Už dávno nelovíme len kvôli potrave. Poľovačka sa stala „športom“, ktorého cieľom je získanie trofeje – najväčšieho parožia či najkrajšej kožušiny. Pri novodobom spôsobe získavania potravy alebo materiálnych statkov vyrážame na lov akcií a zliav s cieľom získania čo najvýhodnejšej ponuky. Oveľa podstatnejšie ako to, či danú vec naozaj potrebujeme, je to, že sa ju oplatí kúpiť.
Lov však nie je len doménou ľudí, ale predovšetkým zvierat, ktoré využívajú najrôznejšie taktiky aby zmiatli svoju korisť, resp. predátorov. Návštevníci galérie môžu na výstave zhliadnuť naozaj nečakané podoby mimikry.
V tematizovaní vzťahu človeka a prírody má výstava aj určitý ekologický podtón, ktorý však miesto moralizovania ponúka uvoľnenejší prístup k problematike.
S prezentáciou a vnímaním umenia súvisia otázky, ktoré výstava nenápadne kladie: Kto je vlastne koho trofejou vo vzťahu diváka, diela a jeho tvorcu? Kde je hranica medzi ľahko stráviteľným gýčom a intelektuálne náročným umením, ktoré oboje dokážu lapiť diváka do svojich osídiel? Je umelec lovec a divák jeho trofejou, alebo je to naopak? Dokáže umelec pomocou svojho diela manipulovať s divákom, a či je to skôr divák, ktorý svojim špecifickým vnímaním mení podstatu a význam diela? Alebo je tým obávaným lovcom samotný kurátor, ktorý vystavuje umelcov ako svoje trofeje?
Diela na výstavu boli vybrané na základe subjektívnej kurátorskej voľby, nejde tu teda o komplexné mapovanie tvorby s danou tematikou. Výstava nie je členená do tematických celkov či iných teoretických vymedzení. Priamočiara forma prezentácie poskytuje priestor pre viacero možností čítania. Tak ako umenie samotné môžeme vnímať z viacerých pozícií, aj na výstavu je možné pozerať sa z rôznych uhľov pohľadu.
K výstave vychádza slovensko-anglický katalóg, ktorý však nie je iba obyčajnou dokumentáciou výstavy. Autor jeho vizuálnej podoby Marek Kianička v ňom ponúka svojský pohľad na kurátorom vybrané diela a posúva ich do nových súvislostí.
 
Vystavujúci umelci:
Uroš Acman (SI), Róbert Bielik (SK), Ondřej Brody (CZ), Zdeněk Daněk (CZ), Dávid Demjanovič & Jarmila Mitríková (SK), Christian Eisenberger (AT), Péter Tamás Halász (HU), Lenka Klimešová (CZ), Marek Kvetan (SK), Tomáš Lahoda (CZ), Otis Laubert (SK), Radko Mačuha (SK), Ondřej Maleček (CZ), Juraj Meliš (SK), Rastislav Podoba (SK), Lívia Mezovská (SK), Deborah Sengl (AT), Marek Schovánek (CZ), Géza Szöllősi (HU), Jan Vytiska (CZ)
 
Kurátor: Omar Mirza
Vernisáž: štvrtok, 22. septembra 2011 o 17.00
Trvanie výstavy: 23.9.-20.11.2011
Miesto konania výstavy: Nitrianska galéria, Župné námestie 3, Nitra
Ďalšie informácie: www.nitrianskagaleria.sk

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Kovačická insita

Prvú tohtoročnú výstavu otvorili dnes v Mestskej galérii v Trenčíne. Venovaná je insitnému umeniu. Expozícia s názvom Kovačická insita s Martinom Jonášom z Kovačice sa do galérie dostala vďaka Pavlovi Čapovi, ktorý je jej kurátorom a zároveň osobným majiteľom zbierky.

Socha a objekt IX.

Hlavným zámerom organizátorov tohto podujatia – Agentúry ARTlines a Mestskej časti Bratislava-Staré Mesto, je tak, ako aj po predchádzajúce roky, dostať výtvarné diela do bezprostrednejšieho kontaktu s divákom.
Sochy na nádvoriach či parkoch, vytvárajú jedinečný kolorit a neopakovateľnú atmosféru, napomáhajú výmene kultúrnych hodnôt a v rámci medzinárodnej spolupráce dávajú príležitosť k bližšiemu spoznávaniu iných kultúr prostredníctvom tak univerzálneho dorozumievacieho média, akým je výtvarné umenie.

Východoslovenská galéria 1952- 2002

Východoslovenská galéria v Košiciach si pripomína 50. výročie od začiatku svojej zberateľskej a výstavnej činnosti. Bola založená ako druhá slovenská galerijná inštitúcia (po SNG v Bratislave) a dnes sa zaraďuje medzi najväčšie a najstaršie slovenské zberateľské inštitúcie podobného druhu.

Ladislav Mednyánszky

V roku 2002 si naša kultúrna verejnosť pripomenula 150. výročie narodenia Ladislava Mednyánszkeho (1852 Beckov – 1919 Viedeň). L. Mednyánszky patrí k najvýznamnejším autorom, ktorí sa narodili, žili alebo tvorili na území Slovenska. Význam jeho diela výrazne presahuje geografické ohraničenia krajín, kde žil a pracoval, možno o ňom v pravom slova zmysle hovoriť ako o umelcovi európskeho významu.