azia
Forum Replies Created
-
Hmm…. preco nechcete v Leviciach vyrobnu euro-halu na peniaze??
Takuto “””peknu””” stavbu mozte ziskat – vraj je to dnes modne:
http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=480509&page=50
http://www.europazv.sk/fotogaleria/vy
?????
-
Obnova Zamku Halic je trosku v tieni obnovy Zamku Viglas,
aj tu vsak Dr. Sura, s.r.o. v maximalnej moznej miere umoznil pretvorit nevkusny zastaraly zamok
do moderneho satu – foto:
Ostava verit, ze nadvorie nebolo vybagrovane na zaklade par rezov "nezavislej" archeologickej firmy Ithaka – personalne casto vybavenej pracovnikmi Krajskeho pamiatkoveho uradu v Banskej Bystrici, a.s. :
http://ithaka.sk/halic-kastiel-v-halici_6_4_50.html
http://ithaka.sk/halic-%96-zamok-staticke-zabezpecenie-havarijneho-stavu-bastionov-_6_4_116.html
-
Po tom ako pribudol spoluinvestor Ingsteel – teda stavebna firma,
ktora postavila predrazeny zimny stadion v Bratislave – sa vystavba "utulneho"
architektonicky mimoriadne cenneho obchodneho domu naplno rozbehla.
foto:
http://www.europazv.sk/galeria.php
http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=480509&page=36
Zacali burat aj mliekarne. Kto vie ako to dopadne s cintorinom a kostolom, ktore boli na ich mieste?
Dr. Sura, s.r.o., ten to vie urcite.
Dr. Sura, s.r.o. urcite vie aj to ako skoncil severozapadny bastionom mestskeho opevnenia vo Zvolene (ktore je NKP).
-
Paci sa mi vyjadrenie z tlacovky 11.10. uverejnene na stranke vavinvestu:
“Tieto práce boli prerušené archeologickým prieskumom”.
Vsak pred vyskumom, pocas vyskumu aj po vyskume bagroval jeden bager a to stale rovnakym tempom.http://www.vavinvest.com/sk/media/tlacove_spravy/europa_shopping_&_relax_center_zvolen.php
EUROPA SHOPPING & RELAX CENTER ZVOLEN 11.10.2010
Dcérska spoločnosť Europa SC ZV stavia EUROPA SHOPPING a RELAX CENTER vo Zvolene, ktorý je druhým projektom nákupno-zábavného centra Europa na strednom Slovensku.
EUROPA SHOPPING a RELAX CENTER vo Zvolene budú tvoriť dve, zhruba rovnako veľké časti, prepojené preskleným mólom cez terajšiu Kubániho ulicu. Priestor pri Finkovej kúrii vytvorí átrium, kde sa počíta s umeleckou kaviarňou s výstavnými priestormi. Naplánovaná je aj urbanizácia tejto časti Zvolen a revitalitalizácia parku.
Pôvodný projekt ES&RC vo Zvolene sa v minulom roku, s ohľadom na horšie možnosti prefinancovania bankami, prepracoval. To spôsobilo aj oneskorený začiatok výstavby, keď sa s terénnymi prácami začalo v decembri 2009. Tieto práce boli prerušené archeologickým prieskumom.
EUROPA SHOPPING CENTER malo mať, po prepracovaní, dve nadzemné podlažia pre obchody, kaviarne, služby a k tomu podzemné parkovisko, ako je to v pôvodnom a právoplatnom stavebnom povolení. Snahou investora bolo, aby tu boli umiestnené aj kinosály. Chcel tak vyjsť v ústrety obyvateľom mesta, ako to prezentoval aj na tlačovej konferenci v apríli 2010. Žiaľ, realita je taká, že takýto zámer by bol problematicky financovateľný zo strany slovenskej banky, ktorá by mala projekt financovať. Preto spoločnosť Europa SC ZV požiadala mesto Zvolen o zmenu, aby tak urýchlila výstavbu centra. Táto zmena sa nestretla s pochopením poslancov mesta, čo môže spôsobiť, že sa reálna výstavba posunie o niekoľko mesiacov. Znamenalo by to nielen riešenie dofinancovanie o 3 mil. €, ale aj prepracovanie projektov. Pritom stavenisko je pripravené na začiatok výstavby, ale ak by išlo o trojposchodovú budovu, museli by sa prepracovať aj statické projekty a s betonážou by sa mohlo začať až v jarnom období.EUROPA SHOPPING CENTER Zvolen má priestory už teraz, naplnené na 70 percent. Hypermarket bude prevádzkovať spoločnosť TESCO, v priestoroch centra budú mať svoje prevádzky banky VÚB, Tatrabanka , lekáreň, ale aj kvetinárstvo, očná optika, predajňa nábytku,..Módne odevy a obuv budú zastupovať značky, ktoré sa tu objavia so svojimi predajňami po prvý raz.
-
“zaujimavy” blog s fotografiami
http://sliacky.blog.sme.sk/c/243375/Viglassky-zamok-je-v-rekonstrukcii.html
….. a je predpoklad, že aj s pomocou Európskeho fondu regionálneho rozvoja sa do konca októbra 2012 zaskvie Vígľašský zámok vo svojej staronovej podobe. Bude tu reštaurácia, hotel a kongresová sála pre 250 návštevníkov. Celé si to vyžiada viac ako 12 miliónov eur.
-
http://zvolen24.sk/news.php?extend.69242.77
Europa Shopping Center. S kinom alebo bez neho?
Mestské zastupiteľstvo vo Zvolene sa opäť zaoberalo „jamou“, ktorá je dlhoročnou jazvou na severnom konci Námestia SNP. Už o rok a štvrť by tam malo stáť nové obchodné centrum – Europa Shopping Center, ktoré by malo uzatvárať túto stranu námestia. Za dlhým plotom sa však stále skrýva jama, ktorej osud je nejasný.História zvolenskej „jamy“ je naozaj vzrušujúcim príbehom, ktorý by si vari zaslúžil aj románové spracovanie. A vyzerá to tak, že dej bude ešte vzrušujúcejší a zamotanejší.
Obchodné centrum malo mať podľa pôvodného projektu štyri poschodia. Vzhľadom na to, že aj investor pocítil dopad ekonomickej krízy, Mesto súhlasilo so znížením stavby o jedno poschodie, pričom na hornom poschodí by mala byť kinosála ako náhrada za kino Mier, ktoré bolo posledným funkčným kinom vo Zvolene.
13. septembra 2010 doručil investor V A V invest, spol. s r. o., na Mestský úrad ďalšiu žiadosť, ktorou navrhuje, aby toto luxusné obchodné centrum malo len dve poschodia, teda aby v objekte boli naozaj len obchodné priestory bez kina. Táto požiadavka vyvolala vlnu nevôle u poslancov mestského zastupiteľstva a rad otázok, na ktoré však nemal kto odpovedať, keďže konateľ firmy sa zastupiteľstva nemohol zúčastniť kvôli zahraničnej služobnej ceste. Poslankyňa Marcela Kršková so začudovaním konštatovala, že pri príchode investora sa náhlilo s výstavbou a zrazu stavba stojí a investor žiada od mesta nové ústupky. Rovnako začudovane sa pýtal poslanec Jozef Ježík st., že ak mala investorská firma dostatok financií na nákup pozemkov v blízkosti stavby (areál mliekarní, kde chce zradiť parkovisko), mal by ich mať aj na samotnú výstavbu. Jeho syn, poslanec Jozef Ježík ml., sa obáva, aby to s „jamou“ nedopadlo tak, ako s halou na Laniciach.
Prípadné odstúpenie od zmluvy by bolo komplikované, hoci pozemky prejdú na investora až po dokončení stavby. Ten však už do mestskej kasy zaplatil za ne podstatnú časť. Navyše investoval peniaze do kruhového objazdu na križovatke Kozáčekovej ulice a Ul. V. P. Tótha. Prvá časť komplexu – obchodné centrum – by malo stáť do konca budúceho roka a s ním súvisiace relaxačné centrum v priestoroch bývalého kina Mier do konca roku 2012. V prípade, že tento termín (rozhodujúci je dátum posledného kolaudačného rozhodnutia, ktoré nesmie mať neskorší dátum ako 31. december 2012) investorská spoločnosť nedodrží, hrozí jej, že príde o 247 297,70 €, ktoré zostanú na účte Mesta. Táto suma však jazvu v centre mesta nezacelí.
Prednosta MsÚ Stanislav Jalakša podčiarkol, že všetky zmluvy a dodatky k nim idú cez mestské zastupiteľstvo. Dodal, že už nie je možné vrátiť sa do bodu nula, teda buď sa Mesto so spoločnosťou VAV dohodne, alebo to prerastie do súdneho sporu, ktorý by oddialil výstavbu v severnej časti centra mesta o ďalšie roky.
Nezávislá poslankyňa Lenka Balkovičová navrhla, aby tento bod stiahli z rokovania zastupiteľstva a vrátili sa k nemu až po ďalších jednaniach s investorom. Nakoniec poslanci prijali uznesenie, ktorým zaväzujú primátora k tvrdšiemu postupu pri rokovaniach s investorom, pričom sa ich zúčastnia aj tí poslanci, ktorí budú mať o to záujem a budú schopní nájsť východisko z tejto zložitej situácie. Poslanci zároveň vyjadrili zásadný nesúhlas s tým, aby sa objekt znížil o jedno poschodie, trvajú teda na tom, aby bol zachovaný pôvodný projekt obchodného centra vrátane kina.
Pridal: Jozef Sliacky Kategória: Zvolen Rôzne, Štvrtok 07 október 2010 – 09:56:49
-
zaujimave a trochu nepochopitelne. …
25.5.2009: investor bagrom nici archeologicku a architektonicku pamiatku
23.1.2010-15.3.2010: Hosso realizuje archeologicky rychlo bager vyskum, ukonceny zaverecnou komisiou
19.4.2010 sa realizuje dohlad pamiatkovej inspekcie: “Vzhľadom na to, že v čase dohľadu 19. apríla 2010 boli archeologické práce ukončené, nebol dohľad vykonaný na mieste stavby.” (mohli si vsak zdokumentovat v akom stave je bastion a mestske opevnenie)
Na co pamiatkova inspekcia cakala 11 mesiacov? Iste 19.4. bola uz cela jama vybagrovana, ale v mesiaci januar-februar mohli vidiet na zivo, ako taky archeobager vyskum vyzera.
Vzhladom k tomu, ze odbagrovali okolo 20 metrov zapadnej linie NKP mestske opevnenie vo Zvolene a na bastione parkuje 25 tonovy bager je odporucenie komisie ” zachovať hmotu bastiónu a prezentovať ju spolu s priebehom mestského opevnenia v rámci novej zástavby” – bezpredmetne.
-
Informácia o plnení úloh ústredného štátneho dohľadu pamiatkovej inšpekcie za 1. polrok 2010
Dohľad na obnove hradu Vígľaš
Ústredný štátny dohľad so zameraním na prípravu a realizáciu obnovy NKP Hrad Vígľaš vo Vígľaši sa uskutočnil na podnet Archeologickej rady MK SR prieskumom spisovej agendy, archívnych dokumentov, obhliadkou NKP hrad a konzultáciami s kompetentnými zástupcami KPÚ Banská Bystrica a realizátormi pamiatkových výskumov.
Od r. 2008 sa novým vlastníkom NKP hrad stala spoločnosť ZÁMOK VÍGĽAŠ, s. r. o., ktorá na prípravu rekonštrukcie a adaptácie získala v r. 2009 príspevok z Európskeho fondu na podporu regionálneho rozvoja EÚ, pričom ukončenie projektu je určené na 31. 10. 2012.
KPÚ BB v rámci prípravy obnovy a adaptácie NKP hrad na štvorhviezdičkový hotel kongresového typu prijal metódu úplnej stavebnej rekonštrukcie súčasnej zrúcaniny. Podľa tejto metódy bola realizovaná obnova vstupnej veže opevnenia v r. 2001. Táto však bola predmetom zásadnej kritiky zo strany hradologickej sekcie regionálnej pamiatkovej komisie v r. 2002, ktorá ju vo vzťahu k stavu NKP vyhodnotila ako neprijateľnú (značný úbytok originálu vyžadujúci rozsiahle dopĺňanie, nedostatočné podklady pre rekonštrukciu).
KPÚ BB odsúhlasil projekt na stavebné povolenie, pričom z podmienok a pripomienok, ktoré zahrnul do záväzného stanoviska vyplýva, že zostali nevyriešené:
– základné otázky zachovania a ochrany pamiatkových hodnôt historických konštrukcií NKP hradu, jeho sanácie a obnovy (statické zabezpečenie, odvlhčenie a odvetranie konštrukcií), resp. obsahuje vyslovene neprijateľné riešenia (spevňujúce železobetónové konštrukcie, cementové spojovacie malty na domurovanie historických konštrukcií, zateplenie všetkých fasádnych konštrukcií, zjednocujúce silikónové omietky…),
– spôsob prepojenia nových konštrukcií s historickými,
– koordináciu prípravy obnovy s projektovou prípravou a predpísanými pamiatkovými výskumami a inými prieskumami.
Odsúhlasenie PD na stavebné povolenie, ktorá nevyriešila základné podmienky zachovania pamiatkových hodnôt a obnovy NKP hrad, pričom všetky nedostatky a otvorené otázky budú odstránené a riešené následne v rámci realizačnej dokumentácie súbežne s prebiehajúcimi pamiatkovými výskumami pamiatková inšpekcia považuje za vážne pochybenie v konaní KPÚ BB.
K problematike archeologického výskumu zaujal stanovisko predseda Archeologickej rady MK SR, pričom spôsob, akým bol predstihový archeologický výskum v rozhodnutí stanovený, označil za neprimeraný, pretože v danej podobe a rozsahu nemohol identifikovať skryté hodnoty pamiatky, ani poskytnúť primerané podklady pre realizáciu jej obnovy. Realizovať významu a rozsahu pamiatky primeraný a dostatočne kvalitný záchranný plošný archeologický výskum počas prebiehajúcich stavebných prác považuje za veľmi náročné. Akákoľvek iná forma archeologického výskumu povedie k ďalšej devastácii archeologických hodnôt pamiatky. Súčasný stav z pohľadu archeologického výskumu pokladá za neštandardný a kritický, pretože vinou chybných rozhodnutí sú priebeh i kvalita archeologického výskumu podriadené postupu stavebných prác.
Vzhľadom na stanovisko KPÚ Banská Bystrica k záverom dohľadu sa uzatvoril záznam s rozporom. Riaditeľ KPÚ Banská Bystrica vo svojom stanovisku uviedol, že základné otázky zachovania a ochrany pamiatkových hodnôt historických konštrukcií NKP rieši samostatná časť PD pre stavebné povolenie, ktorá bola vypracovaná, pripomienkovaná a menená v 3 variantoch po vydaní stavebného povolenia. Tiež zdôraznil, že za štandardný postup smerujúci k záchrane pamiatky považuje axiologický prístup zvolený KPÚ Banská Bystrica. Pamiatková inšpekcia vzala na vedomie, že KPÚ Banská Bystrica zabezpečuje na stavbe permanentný pamiatkový dohľad kolektívom metodikov s odbornou praxou a skúsenosťami. Voľba uvedeného postupu je plne v kompetencii a v zodpovednosti KPÚ Banská Bystrica.Pochybnosti pamiatkovej inšpekcie o správnosti postupu KPÚ Banská Bystrica v rámci posudzovania a odsúhlasovania prípravnej a projektovej dokumentácie obnovy – rekonštrukcie hradnej zrúcaniny sa nemenia. Štandardný postup v prípade obnovy podmienenej pamiatkovými výskumami upravujú príslušné ustanovenia pamiatkového zákona – § 32 ods.10, § 39 ods. 8, v zmysle ktorých pamiatkové výskumy slúžia ako podklad na určenie metodiky obnovy a spracovanie projektovej dokumentácie. Vzhľadom na stav zrúcaniny a nemožnosť jej doskúmania z hľadiska architektonicko-historického, umelecko-historického a archeologického by bolo štandardným postupom zo strany KPÚ Banská Bystrica požadovať spracovanie projektovej dokumentácie vyčistenia zrúcaniny a jej statickej stabilizácie, následne vykonanie potrebných pamiatkových výskumov, určenie metodiky obnovy a podmienok pre projektovú dokumentáciu jej komplexnej obnovy – rekonštrukcie. Odsúhlasenie projektovej dokumentácie pre stavebné povolenie (predpokladáme, že z dôvodu časovej tiesne), ktorá na jednej strane rieši základné otázky rekonštrukcie hradného komplexu – výšky murív, podláh, tvary a výšky striech, dispozície a na druhej strane necháva viaceré otázky ochrany a prezentácie pamiatkových hodnôt otvorené až po spracovanie realizačnej dokumentácie, nie je štandardné a obsahuje viaceré riziká. Vzhľadom na čas určený na realizáciu celého projektu považuje pamiatková inšpekcia za mimoriadne vysoké aj riziká efektívnej realizácie obnovy.
Záznam sme postúpili PÚ SR pre využitie a odporučili sme KPÚ Banská Bystrica priebeh obnovy a zásadné metodické postupy vyplývajúce z priebežného pamiatkového výskumu prezentovať a konzultovať s príslušnými sekciami odborno-metodickej komisie PÚ SR. Zároveň sme uložili KPÚ Banská Bystrica, aby prijal opatrenia podľa § 27 pamiatkového zákona na základnú ochranu tých častí NKP, ktoré nie sú predmetom obnovy v rámci projektu Rekonštrukcia zámku Vígľaš. -
Pekny clanok v SME
Akurat nerozumiem preco, Hosso a Baxa robia vyskum cez firmu NONA, s.r.o.
(ze by im lepsie platila ako KPU resp katedra?). Vsak podvadzaju predovsetkym svojich zamestnavatelov.
Nech hladam ako hladam, tak firmy ako Leasingbrokers24.SK, Prima Art, Nona, s.r.o. nenachadzam medzi spolocnostami, ktore maju opravnenie vykonavat archeologicky vyskum. Ked vsak za nich dohliadaju take osobnosti ako Doc. Hosso a Dr. Baxa (clenovia archeologickej rady, veduci katedry a zamestanec Krajskeho pamiatkoveho uradu) tak si asi naozaj mozu robit co chcu.Štátna firma MH Invest, ktorú kontrolovali SNS a Smer, platila súkromnej firme za výskum 29 800 eur. Archeológovia zaň dostali 3700 eur. Platil štát a Kórejčania.
BRATISLAVA. Zmluva na 29 800 eur za archeologický prieskum. A náklady? Možno 3700 eur Pamiatkovému úradu, ktorý prieskum urobil, a do 2000 eur za analýzu fosílneho stromu.
Takto hospodárila za posledné štyri roky štátna eseročka MH Invest, ktorú ovládali nominant SNS Stanislav Grobár a ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka (Smer) Robert Novotný.
Archeológa nasadili na jednu z najväčších zahraničných investícií minulej vlády – závod taiwanskej firmy AU Optronics vyrábajúcej LCD panely. MH Invest nechala urobiť výskum na stavenisku priemyselného parku pri Trenčíne.
Zmluvu na prieskum s firmou Nona, s. r. o., uzavreli desať dní pred voľbami. Vybrali ju v podozrivom výberovom konaní z troch previazaných firiem po tom, ako na stavenisku objavili zopár úlomkov keramiky.
Firma Nona vydáva detské knižky. Podľa zistení SME zo sumy takmer 30-tisíc eur zaplatila Pamiatkovému úradu, ktorý poslal archeológov, len zlomok.
Konateľ Nony František Rojček tvrdí, že časť peňazí išlo na „subdodávateľa na komplexnú organizáciu technickej podpory archeologických prác”. Cena bola podľa neho vyššia, pretože by nemohol žiadať viac ani v prípade, že by vykopali archeologické nálezy. „Toto bol motív tej vyššej ceny, ktorá bola.”
Rojček tvrdí, že jeho subdodávateľ robil na mieste aj „väčšie výkopy”. MH Invest však zemné práce spojené s prieskumom hradil osobitne. Zaplatil za ne 116 900 eur žilinskej firme Staveko-SK, ktorú vybral v rovnakom chvate ako Nonu. Oslovil dve firmy: 119 600 eur ponúkla Trnavská stavebná spoločnosť a 116 900 eur Staveko-SK.
Kopali či nekopali?
Výskum viedol skúsený archeológ z Pamiatkového ústavu Peter Baxa. Na „väčšie výkopy” si nepamätá. O celom výskume si viedol podrobný denník.
Vyplýva z neho, že väčšinou pozoroval zemné práce, ktoré robila firma Váhostav – nie Nona. „Prebiehalo to hlavne v rámci výkopov, ktoré sa tam diali. Nemali sme ambíciu ani možnosť robiť tam sondáže či plošné odkryvy. Ani to nebolo potrebné,” povedal Baxa.
Pokiaľ archeológovia chceli urobiť „drobnejšie výkopové práce”, pomohli im s nimi robotníci Váhostavu, ktorí park stavajú. Čo robila Nona okrem dohodnutia výskumu, si archeológ netrúfa odhadnúť.
Rojček však hovorí, že výskum nie je hotový, musia ešte urobiť analýzu nájdeného fosílneho stromu. Tá podľa informácií SME môže stáť do 2000 eur.
Za Samsung platili ešte viac
Zákazka pri Trenčíne nie je jediná, ktoré pre štátny MH Invest robila Nona, s. r. o. Sprostredkovala aj ďalšie dva archeologické výskumy pri Voderadoch.
Skúmala pozemky pod priemyselnými parkmi Samsung a Hansol dohromady za 5,8 milióna korún (takmer 193tisíc eur). Nona postupovala podobne. Na výskum najala archeológov z Filozofickej fakulty Univerzity Komenského. Škole zaplatili dohromady 550-tisíc korún bez DPH (vyše 18-tisíc eur).
„Prosím vás. Ja som mal okolo 400-tisíc korún z celej tej akcie. Alebo 500, alebo 600. Neviem. Všetko som to zorganizoval. Totálne zorganizoval, do bodky,” obhajoval cenu Rojček.
Tvrdil, že popri výskume organizoval podpisovanie vyše 500 zmlúv s vlastníkmi pozemkov.
Jeden z dvojice konateľov MH Investu Grobár hovorí, že s výskumami nemal nič spoločné, hoci je na zmluvách podpísaný on a druhý konateľ Novotný.
„Celú archeológiu robil pán Novotný. To, čo mi hovoríte teraz, počujem prvýkrát,” tvrdil. Podľa bývalých zamestnancov mal vo firme väčšie slovo Grobár. O tom, že Nona platila archeológom zlomky peňazí od MH Investu, vraj ani len netušil.
Novotný zasa hovorí, že súkromnú firmu na archeologický prieskum si vybrali pre tlačiace termíny. „Nechali sme našich projektových manažérov, aby oslovili firmy, ktoré s tým majú skúsenosti.” Ako je možné, že im prišli takmer totožné ponuky, Novotný nevysvetlil.
Fakturovali aj investorom
Nonu a archeológov vo Voderadoch nakoniec zaplatili kórejské firmy Samsung a Hansol. Keďže išlo o pozemky priamo pod fabrikou, MH Invest im predražené služby vyfakturoval.
Za výskum pod parkom v Trenčíne takmer za 30-tisíc eur však platil MH Invest zo štátnych peňazí. Išlo totiž o práce na infraštruktúre, ktorá zostane štátnym majetkom.
Štátna eseročka za bývalej vlády rozhadzovala. Platila si predražené služby a usídlila sa v hoteli.
BRATISLAVA. MH Invest, ktorej 100-percentným vlastníkom je ministerstvo hospodárstva, si za vlády Roberta Fica (Smer) žila zjavne nad pomery štátnej firmy.
Za čo platili
* prenájom a parkovné v hoteli spoločnosti Aston Esquire
– približne 4355 eur mesačne,
* ekonomické služby a rady spoločnosti Finecon
– asi 50-tisíc eur mesačne,
* správa a servis, internet, údržba aplikácie spoločnosti MHH
– približne 8390 eur mesačne,
* ďalšie telekomunikačné služby pre 9 až 11 zamestnancov
– približne 1400 eur mesačne,
* prenájom dvoch bytov
pre potreby bývalého vedenia firmy asi 1300 eur mesačne.Svojim konateľom okrem 100-tisícových platov prenajímala byty a dávala obrovské sumy za činnosti, ktoré si súkromné spoločnosti nechajú robiť za výrazne nižšie ceny.
Zarábali na nej hlavne žilinské firmy a najväčší vplyv na ňu mal nominant predsedu SNS Jána Slotu Stanislav Grobár. MH Invest s jedenástimi zamestnancami si napríklad bez riadnej súťaže vybral firmu Finecon, aby jej platil za vedenie účtovníctva a poradenstvo mesačne v priemere okolo 50-tisíc eur.
Podobne predražene si kupoval aj pripojenie na internet, správu a servis počítačov a siete a údržbu aplikácie ďalšej žilinskej spoločnosti MHH mesačne za 8390 eur.
Nový konateľ firmy Eduard Pekarovič (nominant ministra hospodárstva zo SaS) teraz postupne ruší nevýhodné zmluvy. V niektorých prípadoch sa dohodol na znížení platieb aj o niekoľko desiatok percent. Tvrdí, že ak s tým bude súhlasiť ministerstvo, z hotela sa odsťahujú.
(knm)Sprostredkovateľa na archeologický prieskum vybrali priamo. Ponuky previazaných firiem sa líšili iba kozmeticky.
BRATISLAVA. Štátna firma MH Invest, ktorá stavala priemyselný park v Trenčíne, obstarávala archeologický prieskum za podozrivých okolností. Keďže konala „v časovej tiesni”, neurobila bežnú verejnú súťaž, ale priamo oslovila tri firmy.
Leasingbrokers24.SK ponúkol výskum za 30-tisíc eur, Prima Art za 29 990, a tak vyhrala Nona s ponukou 29 800 eur.
Trojicu firiem je ľahké spojiť. Konateľ a spolumajiteľ Prima Artu Vladimír Holán Nonu spolu s jej súčasným konateľom Františkom Rojčekom zakladal.
Leasingbroker24.SK a jej konateľ býva na rovnakej adrese ako spoločnosť Biofond International, v ktorej je Rojček šéfom predstavenstva.
Zvláštne sú aj referencie Nony. V ponukovom liste sama píše, že pracovala najmä pre firmy Žilina Invest a Govinvest, kde je konateľom bývalý konateľ štátneho MH Investu a nominant SNS Stanislav Grobár a patria k firmám blízkym Jánovi Slotovi. Robila tiež prieskum pre Garáže Žilina, ktoré založila Žilina za primátorovania Slotu.
Rojček o zákazke hovoril slovníkom, ktorý nepripomínal opisovanie súťaže. „Ja som sa na tej cene dohodol,” vysvetľoval SME. Tvrdil dokonca, že zákazku sprvu nechcel zobrať. „Žiadal som vyššiu sumu, ako oni mohli dať. Nakoniec som to prijal a začal som organizovať kvalifikovanú oprávnenú osobu, ktorú som našiel v Pamiatkovom úrade.”
„Neexistuje taká náhoda, ktorá by priniesla tri ponuky, ktoré sa líšia o dvesto eur, takže o žiadnej súťaži v tomto prípade nie je možné hovoriť. A ak výskum v konečnom dôsledku vykonával Pamiatkový úrad, išlo navyše o nehospodárne nakladanie s verejnými prostriedkami,” povedal Pavel Nechala z Transparency International Slovensko.
(knm)
Čítajte viac: TU -
Ale, snad to nepise ten isty hormon co nam 7 marca napisal:
“Ludia prosim vas ja sa tu vyjadrujem uz fakt posledny kra. Chcel som ine prestante s tym,ze jedna babka povedala. .s tym architektom dalej zv poslancom ved uz ja neviem kde na tie bludy chodite.stavba pokracuje pokracovat aj bude ,aj sa dokonci..a nebude to ziadna skatula.bodka.end s tymto klebetnym takzv forom “.
Okrem toho tvrdil, ze je novym majitelom a podobne.Stavba rasie – to je pravda, teda ak za stavbu povazujeme burinu, ktorou to tam zarasta a dotvara tak vstup do Zvolena.
Inak to nabera charakter opusteneho priemyselneho parku so vsetkym co k tomu patri: spina, burina, dezdomovci, deti hrajuce sa v rozpadavajucom sa dome hrozy (byvalej ubytovni). Zial v centre mesta. Smetisko na namesti.Dopravne obmedzenia, strata parkovania, bagrovanie historie a to vsetko pre vytvorenie dostatocne velkej plochy pre rast buriny. Kto vie, co s nou investor planuje?…
Preco sa nestavia? Pan Walter Wölfler asi nieco o takychto stavbach vie. http://reality.etrend.sk/komercne-nehnutelnosti/nakupne-centra-sa-prerabaju-a-rozsiruju.html
… podmienky financovania výstavby nákupných centier zo strany bánk sú stále prísne. Vyžadujú 50 %-nú prenajatosť priestorov, ako aj 30 a viac percent vlastného financovania investičných nákladov zo strany developera. Preto sa mnohí radšej púšťajú do rekonštrukcií a rozširovania existujúcich centier. -
Citam tu o projekte VaV v Leviciach.
Vie niekto realne povedat ako pokracuje ich stavba vo Zvolene? Attilio??
Ci malo to rychlo archeo bagrovanie Hossa (kontrolovane Surom) zmysel a Zvolencania budu moct tieto Vianoce (a to mali uz vlani) nakupovat v ESC?
Vie niekto ci pani poslanci a panie poslankyne znovu schvalili odklad kolaudacie?
Neslo pri tomto “vyskume” naozaj iba o zeminu potrebnu pre iny projekt?
A mozno panie poslankyne a pani poslanci nevedia pochopit, ze ten co mal stavat nie je stavebnik, ale vlastne investor?
A to co v roku 2006 vybrali uz davno neplati?A mozno je to naozaj uplne inak a po:
obyvateloch susednych bytoviek,
zdlhavom niekolkorocnom vybavovani povoleni,
nedobrej lokalite, ktora prekvapivo v centre Zvolena obsahovala aj archeologicke nalezy,
dazdivemu pocasiu,
teplemu pocasiu,
rieke Hron,
financnej krize,
styrom rocnym obdobiam,
zas nejaky neprajnik nepraje tejto stavbe uspesne dokoncenie.Treba drzat palce Leviciam, ze tam je vybrany stavebnik, ktory bude mat cas a dost penazi aby si stavbu sam zaplatil.
Vo Zvolene treba dufat, ze si stavebna firma po kolaudacii zimneho stadiona v Bratislave najde cas a peniaze aj pre ESC VaV.
-
Opat ziadaju o zmenu terminu kolaudacie, a opat im to asi schvalia bez zmluvnej pokuty.
a) V dodatku č.2 k zmluve o spolupráci ide o posun termínov skolaudovania stavby komplexu EUROPA SHOPPING a RELAX CENTER ZVOLEN z dátumu 31.12.2010 na 31.12.2012, t.j. posúvaním termínu si mesto voči VAV už druhý krát neuplatňuje sankciu ( zmluvnú pokutu) vo výške 247.297,7 Eur, ale termín uplatnenia sankcie posúva na termín 31.12.2012. Pôvodný termín skolaudovania komplexu ESaRC, a teda uplatnenia sankcie, bol 31.12.2009.
b) V dodatku č.3 k zmluve o budúcej kúpnej zmluve, ktorej predmetom je predaj mestských pozemkov, ide tiež o posun termínov. Avšak z dôvodu, že stavba ESaRC sa na základe zmeny stavby pred dokončením rozdeľuje na dve etapy, ktoré sa budú samostatne kolaudovať, je termín na odpredaj pozemku doteraz zmluvne stanovený na 31.1.2011 posunutý a zároveň rozdelený na dva termíny. Prvý termín je posunutý na 31.8.2011- odpredaj pozemku po kolaudácii I.etapy stavby (ES-v Jame) a druhý termín je 31.1.2013 – odpredaj pozemku po kolaudácii II. etapy stavby (RC-kino) a zvyšku stavby s vyvolanými investíciami (III. etapa rekonštrukcie námestia a fontána ). Ešte je v dodatku upravená ( prepočítaná ) kúpna cena za pozemok 3000,- Sk/m2 na Euro, t.j. 99,58 Eur/m2.
VAV vo svojej žiadosti o uzatvorenie dodatkov k zmluvám uvádza, že k tomuto návrhu ich vedie skutočnosť, že po otvorení I. etapy bude potrebné zmeniť formu financovania zo stavebného na investičné a v tomto kroku je nevyhnutné aby VAV boli vlastníkmi pozemkov pod stavbou. Z pohľadu záujmov Mesta ZV deklarovaných pri podpise zmluvy – obava aby sa pozemok bez následnej výstavby stal predmetom ďalších obchodov zo strany VAV – nie je podpísanie takýchto dodatkov v rozpore, nakoľko I. etapa v čase predaja pozemkov už bude postavená a daná do užívania.
…zdroj: materialy k zasadnutiu mestskej rady 16.8.2010, zverejnene na:
http://mesto.zvolen.sk/zasadnutia-mr.phtml?id3=34085Pevne verim tokokzv, ze si uz davno pochopil, ze tato stavba nemeska kvoli archeologii (ako si sa vlani rozculoval na tomto fore), ani kvoli dazdom, ani kvoli mostu, ani kvoli projektom, ale..
-
Zalezi od kadial by chceli vozit beton na stavbu.
Ak zo severu alebo zapadu –
tak je k dispozicii 5 mostov.Ak z juhu alebo vychodu – tak ich most vobec nemusi zaujimat.
Konkretny Hronsky most bol v havarijnom stave uz davno pred tym –
bola a je tam aj zakazova tabula pre auta nad 25 ton.
Aj som sa cudoval, ze im tade dovolili vozit stroje a vyvazat zeminu na Cierne zeme.
Mostom to vsak nebude:-).Zeminu vyvozenu maju. Beton stoji ovela viac ako vyvazanie zeminy.
Betonarne v okoli stavby (www.betonserver.sk):
TBG Doprastav, a.s. – Betonárka Zvolen
ta je na Balkane – most vobec nepotrebujuHOLCIM (Slovensko) a.s. – betonáreň Žiar nad Hronom
urcite nepotrebuju ten Hronsky most.HOLCIM (Slovensko) a.s. – betonáreň Banská Bystrica
Kabe s.r.o. Banská Bystrica
STRABAG s.r.o. – betonáreň Banská Bystrica
ZAPA beton SK s.r.o. – Banská Bystrica
Aj z Bystrice sa da do Zvolena dostat inymi mostami hlavne pri predpoklade,
ze domiesavace budu jazdit po dialnici. -
Som presvedceny o tom, ze keby viedol vyskum v Trencine Doc. Jozef Hosso, tak by ste problem s tym ci je mur mestskym opevnenim alebo nie urcite nemali.
Pri vystavbe ESC vo Zvolene, bolo napriek medializacii tejto stavby po niceni archeologickych situacii v roku 2009 bez problemov v roku 2010 odbagrovany min. 25 metrov dlhy usek zapadnej linie mestskeho opevnenia. Tiez boli zlikvidovane zaklady starsich mestianskych domov a velka cast staveniska jednoducho odbagrovana.
Vo Zvolene bolo znicene skutocne mestske opevnenie. Jeho zakladova cast vysoka 1,5 metra, nadzakladova 0,5 metrov vysoka cast. Hrubka tohto muru bola min. 1,2 metra.
Bez diskusie bol pri tom uz davno Narodnou kulturnou pamiatkou. Nacaty bol aj bagrom odkopany a podkopany SZ bastion, ktory je teraz zahadzany nejakou sutinou a parkuje na nom niekolkotonovy bager
http://img822.imageshack.us/i/1010719.jpg/Mimochodom stavba ESC nepokracuje, po vybagrovani stavebnej jamy ziva prazdnotou. Velky zmysel preto dava Hossov rychlovyskum na jej ploche.
Naozaj neviem ci je pre Pamiatkovy urad, resp pre MK SR (p. Izvola a Michalik) Zvolen o tolko dalej ako Trencin, ale vo Zvolene bola bez problemov v mesiacoch februar-marec 2010 likvidovana Narodna kulturna pamiatka. Mozno vsak pre Banskobystricky kraj plati specialny rezim v ochrane pamiatok (vsak zamok Viglas??).
Ten 25 metrov dlhy usek mestskeho opevnenia vo Zvolene samotnej stavbe ESC ani nazavadzal. Musel ustupit najazdovej rampe, ktoru bez problemov mohli o niekolko metrov posunut do stavebnej jamy po byvalej skolky, kde bolo mestske opevnenie uz znicene.
Je mi luto, ze Pamiatkovy urad tuto Narodnu kulturnu pamiatku hrdo odignoroval.
Zaujimave je, ze na 3 podobnych stavbach na Slovensku sa tento rok odkryli resp. znovu skumali mury s predpokladanou fortifikacnou ulohou. Citadela v Kosiciach bol naporcovana a prelozena, mur v Trencine vyvolava diskusiu o tom cie je mestskym opevnenim alebo nie.
Jednoznacne mestske opevnenie (pravdepodobne az 25 metrov dlhy usek zap. linie) a Narodna kulturna pamiatka vo Zvolene bola bez slova vybagrovana. Takze gratulujem Pamiatkovemu uradu k objektivnemu postoju.
-
Pepino,
to by bola celkom komicka vyhovorka pana investora a po vyhovarani sa na spodnu vodu a inu vodu by sa zas vyhovaral na archeologov.
Skor uz nemali na naftu aby tu zeminu vozili na cierne zeme.
Kopa je peknym pomnikom celej tejto “stavebnej” akcie a vita navstevnikov mesta Zvolen.
Vykopana vsak bola z geologickych vrstiev, kulturne vrstvy vyviezli uz skor.