Forum Replies Created

  • baca

    Member
    12. mája 2012 at 22:45 in reply to: Oprava vymurovky sporaka na drevo

    Dakujem lubo, uspech uz bol ten, ze to nepopraskalo hned do mesiaca :-)  Ten sporacik je asi 30 rokov stary a doteraz sa on nikto poriadne nestaral, kazdu zimu vymrzol a v podstate sa v nom iba kurilo, ziadna udrzba. Ked sa vymurovka definitivne zosypala, zistil som, ze je to cele dokrivene (plechy, ohnisko) rost poriadne poopalovany, takze moja praca je podla mna uspesna a to, ze v okoli dvierok vypadol kus, v ktorom neboli zidane kusky samotovych plastkov, cize len cista samotova malta s vodnym sklom vydrzala dost dlho :-)

  • baca

    Member
    9. mája 2012 at 19:18 in reply to: Oprava vymurovky sporaka na drevo

    Tak po dlhej dobe zasa prispevok. Moja vymurovka plechacov sa az teraz porucala. Odpadol kus ktory bol vymazany okolo dvierok. Odkedy som vymurovku robil, v peci sa kurilo iba od jari do jesene, aj to nie sustavne. V zime je objektik nepouzivany a tak mraz robi svoje. Aj tak som rad, ze po prvy raz v zivote co som vymazaval a vymurovaval nieco take, vydrzalo to tak dlho :-)

  • baca

    Member
    16. mája 2011 at 8:44 in reply to: Oprava vymurovky sporaka na drevo

    Presne tak, len maltu s vodnym sklom. Ved takto to robili aj nasi dedovia :-) a vydrzalo to dost dlho :-) Ale ja som to robil po prvy raz v zivote :-) takze uvidime ako dlho to vydrzi.

  • baca

    Member
    13. mája 2011 at 14:51 in reply to: Oprava vymurovky sporaka na drevo

    Takze……… ohnisko som vymuroval pomocou samotovych platkov  2,5cm a 1,5cm hrubych, napasoval som ich tam tak, aby som vykryl co najviac plechu a ostatok som vymazal az na plech samotovou maltou s vodnym sklom.  Na 10 Kg suchej zmesi som dal asi 3.5 deci vodneho skla, dufam, ze top dostatocne splastifikovalo maltu a vypalenim sa to cele este spevni. Zbytok, teda vlastne vnutorne ohnisko som „dotvaroval“ do hladka tou istou maltou. Po tyzdni schnutia sa ukazali malicke praskliny. Kedze som uz pri sporaku nebol, tak bolo v nom zakurene a pomaly sa zvysovala teplota. Odvtedy (3 mesiace), sa v nom kuri kazdy vecer az do rana. Podla referencii sa nova vymurovka nerozpadava a ani nepraska dalej.

  • baca

    Member
    29. novembra 2010 at 15:58 in reply to: voda v klenbovej pivnici

    Starou metodou ako odvlhcit blizke okolie domu do vzlinavej vody je zasadit brezy. Dospela breza (piemer kmena okolo 20cm) dokaze za den vysat korenovym systemom aj 200l vody. Idealna vzdialenost od zakladov domu je okolo 5m.
    Uz neviem odial to mam, ale ked si vsimnete naozajstaru zastavbu na rovinach, supridomoch brezy zasadene. Rubat sa zacali az ked prepukla alergicka hysteria.

  • baca

    Member
    25. novembra 2010 at 15:06 in reply to: kamenne zaklady

    Rado z MT Dakujem za prispevok, vcelku som to pochopil. Na moju stavbu ta nepozvem, aspon zatial, lebo ta je este vo faze snivania :-) a hladania informacii.

  • baca

    Member
    22. novembra 2010 at 18:16 in reply to: kamenne zaklady

    RadoMT :-) Kedmas nejake skusenosti, mal by si cas aspon zakladne veci o kladeni kamena. Schematicky, skus PROSIIIIM :)

  • baca

    Member
    21. novembra 2010 at 13:10 in reply to: kamenne zaklady

    Veru tak. :-) Ja som za nasucho kladeny kamen ako zaklady. Mam jednu vynikajucu referenciu pre tuto techniku. Kosicke statne divadlo stoji uz 120rokov na pave nasucho kladenych kamenoch/zakladoch podla info archeologov, ktori tam vteedy kopali koli rekonstrukcii hlavnej, suokolo 6m hlboke a aj tak isto siroke (teda obrovske na obrovsku budovu). Cela hlavna ulicav KE je vlastne v povodnom riecisku hornadu, neskor Kosickeho potoka (keedsa hornad predpar tisicrociami posunul) teda na zavodnenom strkovom dne. Nasucho kladeny kamen ma dve podtstatne vlastnosti, nevzlina po nom voda a je pruzny, teda odpruzuje okolite vibracie posobiace na budovu. Okolo budovy divadla totiz jazdili desiatky rokov elektricky a az po asi 70tichrokoch satito vibracieprejavili nabudove. ak bybolo divadlo postavene na pevnejsom podklade ako na naplavenych strkoch, vydrzalo by tuto premavku dodnes bez akychkolvek poskodeni.

    Pre svoj domcek z nepalenej hliny planujem prave taketo zaklady. asi 1.5 pod urovnou zeme, nad uroven okolo 70cm. Od podstavy po vrchby samali zuzovat od sirky 120 cm po 80 cm takze akysi lichobeznik ci ako sa to vola.
    Ale moj domcek je este hudbou dalekej buducnosti :-) Len si tak surfujem, citam ucim sa a planujem :-)

  • baca

    Member
    20. novembra 2010 at 20:13 in reply to: Oprava vymurovky sporaka na drevo

    Dnes som ten sporak videl. Rost neprepadol celkom ale je uvolneny zvymurovky az tak ze keedsa posunie tak padne dole. Dlazdice javolam tie samotove tehly co su 2.5x20xx12 cm a este mensie a tensie. :-) tedanie klasicky tehlovy rozmer. Ten sporacik je maly zvonka su rozmery 80x90x50cm zhruba. Takze tych tehal nebude vela. Obal je plechovy. chcem sa opytat, kedzevsetko budem musiet vyhodit von a nic povodne uz nie je na svojom mieste- nahadzat na plech samotovu maltu s vodnym sklom a do nej osadzat
    tie tehly?? Alebo ako vlastne na to??? Budem totiz musiet vlastne uplne obnovit ohnisko.

  • baca

    Member
    18. novembra 2010 at 19:40 in reply to: Oprava vymurovky sporaka na drevo

    Na obalu bude návod jak tu směs rozdělat.
    Vlétě jsem to dělal a výrobce požadoval přidat vodní sklo do vody s kterou se ten prášek mísil.
    jirkac dakujem za odpoved ;-) rozrobit to podla navodu budem vediet :-) sice tam to vodne sklo nespominaju, ale niekde som sa docital ze je to s nim lepsie a pevnejsie a odolava to vyssim teplotam.
    Skor mi ale islo o to, ci bude stacit tu vymurovku opravovat len s tou maltou, alebo dokupit aj samotove dlazdice ci tehlicky osekat ich a dopasovat do ohniska a aj nimi upevnit rost. Ide mi o to, ci by stacilo iba tou maltou zamaltovat rost a vytvarovat cele ohnisko.