Forum Replies Created

Page 1 of 4
  • cernunos

    Member
    23. júna 2015 at 22:44 in reply to: Detektorizmus – legálna záľuba?

    ticho, ticho počujem plač a vzlykanie… :D

  • cernunos

    Member
    9. júna 2015 at 20:18 in reply to: Detektorizmus – legálna záľuba?

    Ahoj Sansa pokiaľ viem kanec bol jeden z prvých čo upozorňoval na to čo sa na hrade deje. Takže sa spýtam A kde si bol ty Sansa? Alebo čo robíš? 

     

  • cernunos

    Member
    23. apríla 2014 at 13:04 in reply to: Detektorizmus – legálna záľuba?

    A čo ak otázka bude: Čo si spravil proti postupnému rozkrádaniu archeologických lokalít? 

  • cernunos

    Member
    6. februára 2014 at 21:46 in reply to: Detektorizmus – legálna záľuba?

    Asi toľko:

    je to špecializovaný odbor, zatiaľ sa tomu venujú najviac v Británii a Francúzsku.

    http://www.gla.ac.uk/schools/humanities/research/archaeologyresearch/battlefieldarchaeology/

    ano robia sa i výskumi bojísk WW I a WW II (napr Normandia, dokonca i v Litve, alebo Lotišsku odkrývali archo metódamy masový hrob, výskum lokality z 1 svetovej sa dokonca pokiaľ mám dobré informácie začala už i na východe slovenska).

     

  • cernunos

    Member
    6. februára 2014 at 8:19 in reply to: Detektorizmus – legálna záľuba?

    No a len tak k detektorizmu a podľa niektorích nepotrebným, bezcenným železným predmetom, práve vďaka systematickému, archeologickému, prieskumu sa napr zistilo v anglicku, že bitka na Boswortskom poli sa odohrala v skutočnosti o dve míle inde než sa myslelo.

    Zverejňujú sa tu fotky z ebay z pod otázkou čo na to ompetentné orgáni, keď kompetentné orgány zasiahnu diskutoje sa o tom či si to vlastne dotyčný zaslúžil. Prípadne sa tu bavíme o správnom tvare vety.

    Plus bola tu reakcia na môj príspevok, že archeológovia predávajú nálezy, presnejšie minimálane 50 percent archeológov. Prosím dotyčného keď má takú informáciu, nech zverejní ich mená, alebo podá trestné oznámenie. 

  • cernunos

    Member
    17. decembra 2013 at 14:36 in reply to: Samé pekné veci

    Medailón? 

  • cernunos

    Member
    17. decembra 2013 at 14:19 in reply to: Samé pekné veci

    vreckové hodinky

  • cernunos

    Member
    28. februára 2013 at 21:40 in reply to: Aktuálne problémy archeologického bádania na Slovensku

    Laténsky črepový materiál, na dvoch polohách zrejme im toto obdobie nešmakuje :)

  • cernunos

    Member
    28. februára 2013 at 11:35 in reply to: Aktuálne problémy archeologického bádania na Slovensku

    Naj, jediný rozhodne niesi mne diviaci tiež pomoholi.

  • cernunos

    Member
    30. apríla 2012 at 21:22 in reply to: Štúdium archeológie

    Tak čo sa týka výskumov najprv študenti nadávali, že je a teraz, že nieje osobne mi vyhovuje skorej druhá altrenatíva. Kto je šikovný nájde si aj v zahraničí výskum, máš tam ľudí čo boli v Nemecku, Čechách, Španielsku, Taliansku, Egypte, dokonca tento rok bola ponuka aj do Ruska.

    Čo sa týka numizmatiky je v rámci predmetu slovensko a rímska ríša. Pokiaľ viem pravek je preberaný s prof. Novotnou a s mladšou dobou železnou si človek užije dostatok srandy v 4 ročníku. 

    Čo sa týka samoštúdia súhlasím, ano je ho nutného veľa, ale kde ho nieje potrebného veľa? Je to ako u každého vedeckého odboru bez samoštúdia, účasti na konferenciách a kolokviách to nejde. K spracovaniu nálezov, neboj sa aj to vám bude ukázané, ale z vlastných skúseností viem, že bude nutná ďaľšia prax v múzeu a teréne, bez to ho to nepôjde. Bohužiaľ na naše malé slovensko je nás málo (máš regióny kde o archeológa nezakopli už pár rokov, prípadne častejší prípad, archeológa s kumulovanými funkciami), ale ešte menej je finančných prostriedkov. Výskum bagrom, je žiaľ smutnou realitou, slovenska popri iných veciach v archeológii.

  • cernunos

    Member
    8. marca 2012 at 15:04 in reply to: Cyril a Metod

    Hmmm nechcem Vám do vašich názorov nejak vážnejšie skákať,ale Kyjevská Rus v čase prvej krížovej výpravy bola už dávno oficiálne kresťanský štát. S prechodom na kresťanstvo začala už kňažná Oľga, žena kniežaťa Igora ktorá sa nechala pokrstiť. Definitívne prijatie kresťanstva ako štátnej viery však dokončil až jej syn Vladimír I (960 -1015). Pritom tu treba samozrejme rátať aj s tým že dosť varjagov bolo už dávno pred oficiálnym prijatím kresťanstva kresťanmi.

    Čo sa našich končín týka s pokresťančovaním sa začalo už dávno pred príchodom solúnskych bratov, dnes je jasné že v tomto procese boli angažované aj íro-škótske misie. Veď koniec koncov prvý kostol mal postaviť, už Pribina a bolo by chybou mislieť si že by tu už vtedy neboli nejakí pokrstení obyvatelia. Osobne by som v našich končinách nejak krvavo prijímanie viery nevidel, jednalo sa tu hlavne o politiku (asi nie celkom dobré prirovnanie, ale pozrite sa koľko skalných komunistov sa teraz bije do pŕs akí sú demokrati a derú predné lavice v kostoloch).

  • cernunos

    Member
    19. januára 2012 at 19:43 in reply to: Aktuálne problémy archeologického bádania na Slovensku

    Smutné, veľmi smutné, ale čo iné čakať keď u nás vládnu len gorili.

  • cernunos

    Member
    13. septembra 2011 at 18:57 in reply to: Detekovanie kovov

    Tak podla mňa na to doplatia najme detektoristi (a nie len oni, ale aj nadšenci) čo dávali nálezy poctivo spracovávať, ale treba si  uvedomiť že za súčastný stav môžu najma organizované skupiny a návrat skupín z čiech, ako som sa mohol presvedčiť celkom nedávno kedy som po nich na jednom nemenovanom hradisku nešiel zvyšky. Len zas druhá strana mince je prečo sa nekonalo už 20 rokov dozadu.

  • cernunos

    Member
    10. júna 2011 at 13:33 in reply to: Detektorizmus – legálna záľuba?

    [quote=ELL78]

    Zdravim Vas……tiez sa radim medzi hladacou minulosti pomocou detektotu. Je to prijemne hobby pri ktorom si clovek odpocinie po tazkom tyzdni v praci. Jedinou ciernou strankou je neustale hadzanie klackov pod nohy od archeologou. Tvrdenia o vykradacoch ci niciteloch nasej historii nie su podla mna opodstatnene.Netvrdim ze vsetci su poctivci a hned utekaju so svojimi nalezmy do muzei…….ale ruku na srdce aj medzi archeologmi sa najdu cierne ovce. Poznam detekacov co odovzdali kazdy svoj nalez patricnym instituciam bez naroku na odmenu. Spravili to preto lebo je to ich hobby a nie biznis!!! Nepochopim tiez postup nasich archeologov zachrancov historie ktory ked najdu cloveka s detektorom na neoznacenom nalezisku hned nanho volaju policiu s tym ze znehodnocuje danu historicku lokalitu. Otazka co znehodnocuje??? V dnesnej dobe casto vidiet pri archeo vykopavkach pouzivat bagre ktore vrchnu vrstvu pody 50cm a viac odhrnie a odvezie sa do aleluja lebo je nepodstatna. Vacsiu hodnotu ma to co sa skryva pod nou. Detektor ma dosah 20-30cm. Ak aj nieco hladac najde mali by mu byt povdacni s bagrom by tam tazko nieco nasli. Pocitam ze v buducnosti sa s detektormi budeme stretavat castejsie a castejsie. Zaujem a konkurencie ich ceny tlaci dole a dnes si clovek kupi kvalitny detektor kovov za par eur. No mozno sa v buducnosti dockame aj rozumnej spoluprace s nasimi historickymi instituciami……cas vsetko ukaze.

    [/quote]

    K tomu napr len toto : http://www.izurnal.sk/index.php?Itemid=89&id=1313&option=com_content&task=view

  • cernunos

    Member
    28. apríla 2011 at 21:27 in reply to: Hradisko Kostolec pri Ducovom

    Carnuntum by som s Ducovím neporovnával predsa len sa jedná o dve úplne odlišné situácie. Pravdou však je, že je v hroznom stave pred 4 dňami som tam bol, jediné čo sa tam za tie roky zmenilo sú nové informačné tabule,, taktiež je pravdou, že Češi sú o dosť pred nami

Page 1 of 4