dorotka
Forum Replies Created
-
locner, k Bátovciam bola najbližšia možná výroba železných, liatinových a banských strojárskych výrobkov vo Vyhniach. Veľmi známa fabrika Kachelmann, ktorú založil začiatkom 19.storočia Gašpar /Kasper/ Kachelmann a pretrvala úctyhodne až do roku 1934 pri vedení gašparových potomkov. Ako posledný bol Karol III. Kachelmann.
Pochopiteľne, je to len jedna z možností. Skús preskúmať to dvojité W v súvislosti s používaním nemeckej obmeny slova Vyhne.
A s cenou, však vieš – ponuka a dopyt. Veľa zdaru
-
Locner, identifikácia onej piecky podľa výrobcu je takmer nemožná. Ako sa javí, na /v/ piecke nie sú žiadne značenia, len veľmi všeobecný dekor na plášti vpredu a číslo 3. Toto číslo len informuje aká je kapacita vykurovania a objem paliva. (napr. č.1 je najmenší typ, cca 700 mmm výška, váha 40 kg a výhrevnosť 65 m kubických).
Železné a liatinové piecky sa vyrábali v mnohých železiarňach na Gemeri, Horehroní, na Spiši, v Liptove, atď. Aj Coburgova továreň v Trnave vyrábala obdobné piecky po skončení 1.sv. vojny, zväčša ich aj značila.
Podobné piecky sa vyrábali aj v Hronci, železné aj liatinové. Keby bola piecka očistená, videl by si, z akého materiálu ju zhotovili. Liatinové malé piecky /nevieme rozmery tvojej/ sa používali aj na vykurovanie včelínov a iných hospodárskych budov.
Predpokladám, že piecka na snímkach pochádza z obdobia 20-tych až 40-tych rokov 20.storočia. Škoda, že si nenaznačil lokalitu nálezu, uľahčilo by to určenie proveniencie.
Nech ťa dobre zohrieva
-
Harp, ďakujem a teším sa, že tento Pomník… v Liptovskom Hrádku budú rekonštruovať takí odborníci /ako ty/.
-
Harp, ďakujem, môžem nielen lokalizovať, ale i datovať.
Fotografia totiž zobrazuje Pomník Obetiam 1. a 2. svetovej vojny. Pamätník bol postavený ešte v roku 1944. Po skončení 2.sv.vojny boli na veľkoplošných bronzových tabuliach doplnené mená padlých v druhej svetovej vojne. Obete oboch vojen boli obyvatelia Liptovského Hrádku, Lipt. Petra, Lipt. Jamníka, Lipt. Kokavy, Dovalova, Vavrišova a Pribyliny. Okrem doplnenia menoslovov sa vymenil štátny znak, na pôvodnej fotografii ešte slovenský dvojkríž nahradený čsl. Levom.
Vo výklenkoch žulového obelisku sú tri sochy v nadživotnej veľkosti : vojak, letec a tvorník. /Tvorník bola hodnosť manuálne pracujúceho v rámci Pracovného zboru Národnej obrany 1940-45, ktorých tvorili slovenskí vojaci s nižšou zdravotnou kvalifikáciou, židia aj ŕómovia/
Autorom pamätníka je akademický sochár Ladislav Ľudovít Pollák /nar. 1912 Koplotovce – 2002 Piešťany/, ktorý študoval na AVU Praha u prof. Bohumila Kafku. Sochár L.Ľ.Pollák bol mimoriadne činorodý, venoval sa nielen monumentálnej tvorbe, ale aj komornej plastike a vytvoril diela v mnohých mestách Slovenska. Pamätníky s protivojnovou tematikou, fontány, plastiky a busty slovenských dejateľov v rôznorodých materiáloch, v mramore, bronze, sadre, dreve.
Bol významným reštaurátorom, zachraňoval mnohé umelecko-historické diela v zátopovej oblasti Liptovská Mara, napríklad gotický kostol v Parížovciach a Liptovskej Sielnici, Korunovačnú vežu v areáli bratislavského hradu alebo práce na Morovom stĺpe D. Stanettiho v Kremnici.
-
ďakujem za ochotu, krásnu pohľadnicu Rbk. a presné určenie mp3. Už som to sem raz napísala a kdesi to zmizlo ?
-
Gumo, hodila by sa detailnejšia snímka značky. Je síce viditeľný motív jednohlavovej orlice, čo bolo symbolom viacerých dielní i štátov, ale nie je identifikovateľný ten nápis, zápis nad orlom. Typovo je podnos veľmi bežný, v mnohých výrobniach všeobecne používaný dekor. Obdobné, analogické boli vyrábané celé desaťročia, napríklad v Nemecku. Materiál sa javí : a/ mosadz b/ meď pocínovaná c/ iná zliatina. Ale pravdu zistíš len jemným vrypom na najmenej viditeľnom mieste.
Skús ešte raz odfotiť značku, možno budeš úspešnejší.
-
Porcelánka Dvory, po 1945 pričlenené ku koncernu Karlove Vary, vyrábali veľmi kvalitný riad. Veľká časť produkcie smerovala do zahraničia, o čom svedčí i tento servis na pochutiny s nápismi v poľskom jazyku.
K cene, hodnote sa nik zodpovedne nevyjadrí z viacerých dôvodov : je to vec dopytu a ponuky, širšieho výskytu alebo jedinečnosti predmetu, stavu zachovalosti a ďalších kritérií.
Želám dobrý predaj, alebo radšej radostné užívanie vo výške očí.
-
starozitník, neviem akú dĺžku má tá ihlica s motýľom, ale ja by som skôr tipla na “špajglu” na typ ražniči a pod. Tie boli zväčša cca 14 cm.
Ale pravdupovediac, skôr ako k stolovaniu a gastronómii by som ihlicu zaradila do sféry modistva. (ak nie na hnusný zber a zachovanie napichnutých smrtihlavov)
-
šikovní predo mnou, tak len dodám. Dec.1711 môže znamenať tri fakty a určenie správneho by vyžadovalo poznať dejiny danej porcelánky, najlepšie v portugalčine.
Môže ísť o – zvýšenie záujmu o výrobky zavádzajúcou reklamou (porcelánová fabrika Meissen-Albrechtsburg vznikla v roku 1710) a takáto prax v jednotlivých obdobiach bola bežná aj inde
– číslo modelu, alebo názov servisu
Servis môže pochádzať zo 40-50-tych rokov 20. storočia. Keďže import/export/ do ČSR bol z Brazílie minimálny, mohol si ho doviezť niekto účastný na svetovej výstave v S.Paulo alebo ho mohli darovať Slováci žijúci po roku 1920 v menších komunitách v štáte Paraná , najmä v oblasti miest Londrina a Curitiba.
-
starožitnik, treba malinku napovedu, preetoze ten motylik moze byt od brošne cez sponu do vlasov až po uchytku na obrusky. Je zo stola ?
Všeobecná otázka : ako sa dáva znak /dvojity krizik/ s cislom k odpovedi. Ja ho ani neviem vytiahnut z klavesnice.
-
ferooo7, no tipovala som skôr závažie alebo schránku na mince. Ten hrnček prekvapil ! Kedysi sme na výlety nosili také skladacie poháriky z plastu a naberali si vodu z fontániek. Ktohovie či sa ešte vyrábajú /poháriky/
Rotor, mne tá značka evokuje výrobcov v Karlsruhe, napr. christofle. Ale žiadne MH ani M tam nevidím.
-
Či sú len čačané !
Feroo7, my všetci vieme, že si collector hodiniek. Ale som sa domnievala, že tak beťársky nás chceš potrápiť a just dáš čosi tajomné.
-
rozhodne je to nejaké etui (na cigarety, zrkadlo). Dekór špecifický, pripomína svojím materiálom a typom kresby /maľby/ inkrustácie autorstvo Martin Brothers. Je to pravdepodobne perleťovina a nie je vidno z foto či je to maľované, vypaľované alebo vykladané , napríklad korytnačinou.
No a Feroo7, chceš aby sme hádali alebo riešili ?
Odfoť vnútro, daj rozmery ( možno je to chatelaine ?) a naobeduj sa.
-
Myslím si, že je to ruský porcelán. Nekompletná , resp. zle tlačená značka mi pripomína značku LFZ v azbuke, aspon jej stredné písmeno F. Čo je tzv. Lomonosov faktory porcelain /Petrohrad/.
Táto porcelánka svetovej úrovne (založená Katarínou II.) vyrába aj v súčasnosti porcelán s bielo-čierno-zlatým dekórom, figurálny dekoratívny porcelán a figurálny úžitkový porcelán, mimo iného i nápojové sety, známe rybky.
Kyjevský porcelán má obodobný charakter, najmä zo 70-tych rokov 20.stor., najmä farebnosť v bielej, čiernej, zlatej a červenej. Vyrábali tiež nápojové figurálne zdobené “rohy”, ale značky boli tlačené červenou v inej modifikácii ako LFZ.