Forum Replies Created

Page 1 of 18
  • Niet “slušných a neslušných” slov / výrazov, sú však ľudia, ktorý majú ku slovám a skutkom slušný a neslušný / vulgárny postoj / prístup. (“Čistému je všetko čisté”) enlightened

  • eo-ipso

    Member
    3. apríla 2012 at 21:55 in reply to: Bratislava

    Bratislava sa stáva centrom gýča, už o tom niet pochýb! V znovu obnovenom paláci hradu sú “reprezentačné” priestory s kašírovaným barokom, na nábreží “vyrastá” tatranský parčík (aj so zmenšeninou Reinerovej chaty…

    a teraz takýto supergýč: kulisa synagógy?! A  s oficiálnou podporou VÚC a MK SR ? Chátrajú, padajú, búrajú sa mnohé originály, nieto financie na viaceré cenné pamiatky, no podporí sa takáto kamufláž ? Fuj!

  • eo-ipso

    Member
    13. marca 2012 at 9:21 in reply to: Hrad Krásna Hôrka

    Nejde o diktaturu botaniky, ale o ignoraciu myslenia, často o “víťazstvo” ľahostajnosti …

  • eo-ipso

    Member
    10. februára 2012 at 9:28 in reply to: Hrad – Zámok Vígľaš

    Nielen vikiere no celý hrad vyzerá Surovo !

  • eo-ipso

    Member
    8. februára 2012 at 20:24 in reply to: Konštruktívna diskusia

    Čo máte stále s tým vajcovým šalátom, kultúrnym dedičstvom je predsa "Ruské vajce"… (xixi…)

  • eo-ipso

    Member
    25. januára 2012 at 21:46 in reply to: Banská Bystrica

    Vychádzam z predpokladu, že z hľadiska podmienok riešenia parcely (preluky) bola novostavba najvhodnejším riešením! (A naozaj bola ?!) V takom prípade je nedostatočné zo strany KPÚ stanoviť len výšku, no treba dať podmienky investorovi aj čo sa týka hmotového členenia, stvárnenia priečelia vo vzťahu k okolitej a protiľahlej zástavbe, ako aj použitých materiálov a farebnosti budovy. Investor mal vhodnosť architektonického riešenia doložiť viacerými štúdiami, navyše od viacerých autorov/kolektívov. Realizované riešenie nám neumožňuje poznať na daný priestor aj iný názor, nebola vytvorená možnosť získať vyššiu kvalitu, čo je na území pamiatkovej rezervácie trestuhodný prístup. Konštatovať, že "stavba neohrozí okolitú architektúru" je "zbabelou stratégiou" pre historické jadro Banskej Bystrice !     

  • eo-ipso

    Member
    22. januára 2012 at 11:28 in reply to: Ako sa dá sprzniť hrad!

    Už len treba uvedený hrad zaradiť do aktivít Octoberfestu !

    PS: len či minister D. Krajcer nezačal vlani 1. etapu takejto "záchrany" našich hradov ?!

  • eo-ipso

    Member
    3. januára 2012 at 20:06 in reply to: Nádherné hrady v strednej Európe …

    Krásna je Krásna Hôrka, to nemožno poprieť !

  • eo-ipso

    Member
    3. januára 2012 at 11:10 in reply to: Zasluzia si hrady aby boli ich kopce hole? A ako na to?

    V tejto otázke vidím "iba" jeden prístup/princíp (ktorý by som uplatnil aj u kalvárií, pútnych miest, kostolov, kláštorov…): Každý objekt posudzovať individuálne s dôrazom na hodnoty historické, architektonické, geografické, geologické, prírodno-krajinárske, dendrologické, etc…. 

  • eo-ipso

    Member
    15. novembra 2011 at 10:30 in reply to: Bratislavsky hrad

    Po desaťročiach koncepcií, zámerov, ale aj vajatania okolo dotvorenia Bratislavského hradu ide zrejme o poriadne fiasko. Najmä ten sadrokartónový barok je asi pekný paškvil. Som zvedavý, ako sa s takými interiérmi vysporiadajú autori modernej expozície dejín Slovenska ?! Nuž čo: gýč náš každodenný aj na najvyšších miestach !    

  • eo-ipso

    Moderator
    9. októbra 2011 at 10:07 in reply to: Milan Rastislav Štefánik

    Prepáčte v úvode príspevku “časový skrat”, prebral som v pôvodnom znení článok z blogu (SME), ktorý bol uverejnený v deň storočnice pozorovania…..( spomínaný blog tu:

    http://liptay.blog.sme.sk/c/263629/Zatmenie-Milana-R-Stefanika.html

     

  • eo-ipso

    Moderator
    9. októbra 2011 at 9:58 in reply to: Milan Rastislav Štefánik

    Zatmenie Milana R. Štefánika

            Tých zatmení bolo viacero, v tomto príspevku ide o pozorovanie úplného zatmenia na ostrove Vava´u, v súostroví Tonga. Píšem, samozrejme, o zatmení Slnka. Prečo to spomínam práve teraz ? Dnes je totiž presne 100 rokov odo dňa, kedy v zóne totality uvedeného zatmenia M. R. Štefánik pozorovania uskutočnil. V správe o tejto udalosti astronóm Štefánik píše:

          „ Aby som ta došiel včas, musel som opustiť dňa 24. februára Tahiti, kde som už skoro rok konal astronomické štúdiá, a prejsť súostrovím Cookovým, Novým Zélandom a Tongatabu. V deň môjho príchodu, 7. apríla, sa práve končilo obdobie dažďov a horúčava sa zmierňovala, čo uľahčilo prípravné práce. Moje prístroje boli inštalované na nízkom kopčeku vzdialenom niekoľko sto metrov od prístavu Neiafu (južná šírka 18° 39´17,5´´, západná dĺžka 173° 58´55´´)“.

          M. R. Štefánik následne popisuje zostrojenie prístroja, nakoľko z pozorovateľne na Tahiti vzal iba niektoré súčiastky. Na jednom konci osemstrannej drevenej tuby umiestnil Schaerov fotoobjektív (priemeru 27 cm), na druhom konci fotokomoru. Tubu pripevnil na dvojramennú vidlicu, ktorá spočívala na murovaných pilieroch. Tie  vybudoval z miestneho korálu a z cementu, ktorým sa prezieravo zásobil na Novom Zélande. Ďalej sa možno oboznámiť s podrobným popisom detailov prístroja, ktorý predstavoval celkom uspokojivú stálosť a pravidelnosť. K ďalekohľadu M. R. Štefánik pripojil mriežkový spektrograf.

          O zatmení M. R. Štefánik v správe píše:

    „V deň zatmenia bola obloha sprvu zaoblačená, ale čoskoro začal vietor rozháňať mraky. Nebudem popisovať zaujímavé, ale obvyklé úkazy, ktoré sa objavujú, kým je zatmenie ešte len čiastočné. Spomeniem iba veľkolepé slnečné halo zahliadnuté obláčky, ako aj čarovnú hru dúhove sfarbených oblakov, cez ktoré som obdivoval slnečný kosák, ktorý sa pomaly zmenšoval a skryl sa za clonu mračien práve vo chvíli, keď sa približoval druhý dotyk. Okolo 9 h 36 min. 40 s. zahalila náhle nebo i zem temnota a všetci pozorovatelia mali dojem, že totalita sa začala. Ale o 15 s. neskoršie sa znova na chvíľu objavil úzky srpok nezatmeného slnka. Úplné zatmenie sa teda začalo iba 5 alebo 6 sekúnd pred vopred vypočítaným časom. Náhly príval svetla nám dal tušiť, že sa približuje tretí dotyk. Ak je tento dojem správny, trvanie zatmenia neodpovedalo predvídanému času, bolo o niekoľko sekúnd kratšie.“

          Pôvodným zámerom M. R. Štefánika bolo urobiť postupne sériu fotografií Slnka pri totálnom zatmení, vzhľadom na stav oblohy však v ostatnej chvíli zmenil program. Využijúc rozjasnenie počas totality obmedzil sa na fotografovanie slnečnej korony. Taktiež získal fotografie spektra korony spektrografom, ktorý bol nastavený tak, aby zachytil iba obmedzenú časť spektra.

          Tieto a iné podrobnejšie údaje M. R. Štefánik publikoval v článku, ktorý (podobne ako jeho 11 ďalších článkov) vyšiel v akademickom časopise Comptes rendus, zv. 154, s. 565, z 26. februára 1912.

     

    Prameň: Hvezdárske články Milana Štefánika, v slovenskom preklade vytlačil a vydal Ján Trnovský, Nové Mesto n/Váhom v roku 1944. 

                      

  • eo-ipso

    Member
    29. augusta 2011 at 12:07 in reply to: Vymena okien za mensie

    moje pôsobenie “na malte” vo fáze

    po základnej omietke (príloha 1

    a po záverečnom stvárnení (obr. 2-4

    PS: nehodlám to hodnotiť, no poľahčujúcou

    okolnosťou môže byť, že som muroval

    a omietal prvý krát v živote….takže tak…

  • eo-ipso

    Member
    19. apríla 2011 at 10:58 in reply to: Ako ošetriť predmety z celuloidu

    Odporúčam kontaktovať Slovenský filmový ústav  http://www.sfu.sk/home.php , ktorý zodpovedá aj za ochranu, správu a reštaurovanie Slovenského filmového archívu

     

  • eo-ipso

    Moderator
    17. februára 2011 at 21:10 in reply to: Re: K A V I A R E Ň

    :arrow: priznám sa, že takýto “vývoj” ma prekvapil/zaskočil… Som presvedčený, že diskusné fórum nie je trestný tribunál, nevidím dôvod sa cítiť urazený niečím, čo viac charakterizuje autora, než adresáta :!: Tak ma neštvite chlapi… alebo sa všetci urazíme :?: a “s Pánom Bohom” sa poberieme z tohto fóra … nuž a Michal si bude s Palom vymieňať názory (?!)… no to môžu robiť pri pive v hociktorej štiavnickej krčme, k tomu nepotrebujú OBNOVU … stretnite sa teda aj VY vyurážaní, dajte si chlapski po papuli (ak to pomôže ?!) a ideme ďalej. Inak ma vážne nas-rdíte….

Page 1 of 18