fotograf
Forum Replies Created
-
Načo sem písať o nejakej fiktívnej zodpovednosti…
Pozriem si na You Tube video o saltách s bicyklom na kaskadérskej dráhe – vezmem bike, rozbehnem to a spravím salto (resp. chcem spraviť salto). Výsledok je – zlomená chrbtica a doživotné ochrnutie. Pýtam sa: kto je zodpovedný? Snáď nie ten, čo také video zavesil na web?! V prvom rade som to ja a len ja. Hoci je pravda, že zlé príklady velice inšpirujú…
Sorry, nechajme to – je to fakt mimo témy.
-
Konečne sa dá niečo pochváliť aj bez výhrad. Pekná robota!
-
Aj alchymistov možno považovať za hazardérov, a pritom niektorí z nich priniesli pokrok v chémii. Tak čo…?
Sú to dospelí ľudia, a tým aj plne zodpovední za seba. Len aby náhodne nepoškodili niekoho iného v okolí.
-
[quote=Bacil]
…ale treba brať v úvahu, že čo je dobré tu, nemusí robiť dobrotu inde – veľa záleží od zloženia kameňa a pod.
Nám táto cesta vyhovuje…
[/quote]
Áno, súhlasím – asi tak nejako…
-
Myslim si, ze ked sa kedysi davnejsie podarilo “vyrobit” aspon slabo-hydraulicke vapno (a nasledne taku murovaciu maltu), tak to bolo skor nahodou. Ti sikovnejsi si vsak zrejme casom vsimli, ze ked nie je vapno prilis “ciste”, tak je z neho (paradoxne) odolnejsia – trvanlivejsia malta.
Exaktne to potvrdzujú aj fyzikalno-chemicke rozbory vapenneho spojiva zo starych tvrdych malt, ktore maju vysoky hydraulicky index aj napriek tomu, ze neobsahuju cementove mineraly. Takze trvanliva – odolna – velmi pevna malta sa da urobit aj z vapenneho spojiva, ale s patricne zvysenym hydraulickym indexom. Podrobnejsie sa tym zaoberala jedna diplomantka FAST VUT z Brna, ktorej diplomovku som si mal moznost precitat.
Este bacha na jednu vec: ked je v spojive privela horcika (namiesto vapnika) – viac ako cca 10% molovej hmotnosti prislusnych oxidov – po vytvrdnuti malty je uhlicitan horecnaty (MgCO3) objemovo nestaly oproti uhlicitanu vapenatemu (CaCO3) a to sposobuje vnutorne pnutie v strukture materialu (na urovni krystalickych vazieb) a naslednu destrukciu krehkych mineralov – rozpad malty vplyvom sekundarnej reakcie s vodou (po zvyseni vlhkosti, po namoknuti muriva), ktorej pricinou je zvacsenie objemu krystalickych zlucenin horcika.
-
Tzv. “horúcu maltu” skúšajú používať aj pri obnove na hrade Čabraď. Neviem však, aké s ňou majú skúsenosti.
-
O jednom krásnom rozkonárenom breste viem v parkanovom opevnení trenčianskeho hradu. A stráži ho tam roj divých včiel.
-
Obávam sa, že toľko to nepôjde…
Ale reálna je tak asi polovičná doba. Aj to by však stačilo, samozrejme – za predpokladu neustálej činnosti na údržbe a obnove.
-
So slovom “večne” by som narábal trochu opatrne…
Hoci mi nejde ani tak o filozofický význam tohoto pojmu, treba sa skôr zamyslieť nad krátkosťou ľudských dejín voči geologickému merítku vekov. Naše hrady väčšinou pochádzajú z konca stredoveku, čiže najstaršie časti majú cca 600-800 rokov. V novších dobách (cca pred 300-400) boli všetky významne prestavané, niektoré aj viackrát. Sú postavené na skalných masívoch, ktoré majú podstatne (viacrádovo) vyšší vek. Trochu sa treba zamyslieť nad dejinnými súvislosťami…
Preto naše hrady určite nepatria do kategórie “večnosti”.
A prečo je tomu tak – to by bolo na inú odbornú a podstatne dlhšiu debatu.
-
Vyzera to fakt pekne. Otazne je, ci to bude take dobre aj z hladiska trvanlivosti. Cas ukaze…
-
Neznervoznujte sa. Ved kazda ruina stavby raz padne. Otazne je iba to, ci vacsi podiel na tom bude mat prirodzena erozia alebo ludske zasahy… :-)
Ano, suhlasim s tym, ze ludia by mali svojimi zasahmi stavbam (i ruinalnym torzam stavieb) predlzovat zivotnost, ale nie vzdy je tomu tak. :-(
-
Na hrade tento rok pokracuju dalsie prace. Archeologiou sa odkryvaju dalsie zachovane torza konstrukcii. Chcelo by to od zdruzenia sem hodit nejaky link na aktualnu fotodokumentaciu.
-
Ano, je to subdodavka jednej casti nasich prac – geotechnickeho posudenia stability skalneho masivu.
Robili to kosicania. Teraz na jar robili skenovanie hradu Zborov; a mozno aj dalsie na vychode Slovenska. -
Viem, že to máte ťažké. A možno to bude ešte ťažšie. Ale aj tak vám fandím – nedajte sa odradiť, keď to občas drhne. Takže držím palce a možno dovidenia…
-
Hmm…
Ďalšie pripomenutie, že sme na Slovensku. Prečo sa robilo to, čo nikto (resp. niekto) nepotrebuje? Prečo sa ľudia nevedia dohodnúť na nevyhnutných veciach? Ja som sa o novom združení dozvedel len pred dvomi mesiacmi, aj to tak "mimochodom".
To, že sa archeológia neurobila v predpokladanom rozsahu, práve dočasne zachránilo jedno torzo múru paláca (nad dolným nádvorím) pred zrútením. Zarazilo ma však protirečenie, že nespochybňujete výskumy (hoci ich ešte nemáte k dispozícii), ale ich výsledky budú pre vás nepoužiteľné – tomu naozaj nerozumiem.
Všetci hradári však môžu byť kľudní – kľúč na rozdelenie dotácií je výrazne štedrejší pre podprogram 1.4 OSSD. A vieme prečo – o mesiac budú voľby a politické body sú dôležité. Otázka je, že komu to prospeje a čo bude po voľbách, ale predpokladám rýchly koniec štedrým štátnym dotáciám…