juro
Forum Replies Created
-
Skus http://www.stare-hodiny.sk mne majitel hodiny vycistil a nastavil. Odvtedy slapu ako hodiny :-) Ide vsak o rozdielny typ, v tomto pripade sa moze stat ze cena opravy bude vyssia ako je “nakupna” cena takychto sedliackych hodiny. To si uz musis rozhodnut sam.
-
Pôvodná omietka je vápenná. Rada, ktorú som zatiaľ dostal je dať dole zvetrané (ide hlavne o oblasť sokla) aj v týchto miestach nechať dočasne miestami povodnú omietku ako výškové body pre zhotovenie novej omietky.
Šikovnému murárovi “výškové body” zo starej omietky nechávať netreba. Podľa mňa je však podstatné, aby vystihol charakter pôvodnej omietky ku ktorej sa budú nové “záplaty” pripájať – pokiaľ ide o jej rovinnosť alebo krivosť a štruktúru povrchu.Nuž už z doterajších prác mám práve z tých murárov obavy. Aj keď šli robiť vnútorné omietky (klenby) tvrdili že to vedia. A keď to urobili tak sa majster na to pozrel a povedal: Neveril som, že to dokážeme. Mal som aj jednu overenú malú firmu a bolo na nich aj spolahnutie že človeka neošklbú ale tích teraz viaže Continental, predsa len dávajú väčšiu zákazku.
Stará omietka je rovná, okrová farba na povrchu je nanesená formou “stierky”.
Pre napojenie novej omietky starú omietku napenetrovať.
Čo tým konkrétne myslíš?
Myslí sa tým dosiahnúť aby prach zo starej omietky nespôsoboval opadávanie novej pri nahadzovaní.
Ak na novú omietku nemám dobré vápno (čo nemám), mám použiť hotovú vápenocementovú omietkovú zmes.
Dobré vápno sa dá kúpiť v dobrých stavebninách… O dôsledkoch použitia vápennocementovej malty na soklovej časti fasády už napísal Porsena a nakoniec aj ty sám.Hmm, u nás v stavebinách ponúkajú jedine hydrát alebo nehasené vápno. Tu sa viac krát píše, že vápno by po zahasení malo odležať.
Kedže zo starej omietky sa olupuje vrchná vrstva s pigmentom (tam, kde jadro drží) celok nakoniec zrovnať jemnou omietkou.
I tak še da, preštukovať celú fasádu. Ale dá sa aj nová omietka len pripojiť ku starej.Už na tej starej je na vrchu omietky dáka stierka. Tá sa miestami tiež olupuje (omietka pod ňou drží).
Diskusiu k tejto otázke som na Obnove nenasiel. Možno som prehliadol.
Odporúčam pozrieť si príspevky z 31. júla a 1. augusta 2009 o horúcej malte V TEJTO DISKUSII. Možno ti dajú odpoveď aj na otázku čo robiť, keď nemáš dobré odležané vápno.Hmm, pozriem ešte blyžšie. Ale ťažká predstva, naši fachmani pri tejto práci. Človek im musí stáť za chbtom aj pri prácach im známych, čo však nejde lebo na ich mzdu musím aj zarobiť.
Vďaka za postrehy.
-
Aj som hore uviedol – objekt nemá hydroizoláciu, len systém odvzdušňovacích kanálov. Čo robí čistá cementová omietka na takejto stavbe som mal možnosť zistiť, keď sme odstraňovali 60 rokov rôznych “vylepšovákov”. Vlhkosť stúpala nahor presne tam kde bola cementová stierka.
Sokel je poškodený aj preto že záhradku si majitelia vyriešili násypom cca. 30 cm zeminy na pôvodnú úroveň terému. Niektorí v tom pokračujú aj v súčasnosti, vrátane lepenia obkladu z umelého pieskovca na sokel.
-
Pôvodná omietka je vápenná. Rada, ktorú som zatiaľ dostal je dať dole zvetrané (ide hlavne o oblasť sokla) aj v týchto miestach nechať dočasne miestami povodnú omietku ako výškové body pre zhotovenie novej omietky. Tu sa stará omietka odstráni pri nahadzovaní novej. Pre napojenie novej omietky starú omietku napenetrovať. Ak na novú omietku nemám dobré vápno (čo nemám), mám použiť hotovú vápenocementovú omietkovú zmes. Kedže zo starej omietky sa olupuje vrchná vrstva s pigmentom (tam, kde jadro drží) celok nakoniec zrovnať jemnou omietkou.
Diskusiu k tejto otázke som na Obnove nenasiel. Možno som prehliadol.
Ďakuje za každú radu.
-
Studňu som vytiahol do dna hádam aj 100 krát no sto obrazne ale minimálne 30 krát určite dno je docela čisté je tam štrk.problém bude asi vtom,že ta neštastná spodná voda je vysoká teraz sa nachádza tak 1m od zeme a asi tam steká tá vrchnejšia voda cez tie posunuté skruže a kedže je kopaná tak je tam aj vzduch a voda sa jednoducho za ten týždeň dva čo som tam neni skazí alebo čo.Tak som myslel,že keď bude “narážaná”nebude mať vzduch a nebude sa tak kaziť.
Možno by pomohlo odizolovať vrch studne od priesaku povrchovej vody. Bolo by treba obkopať horné skruže (niekde uvádzali že cca. 2 metre) a sruže obsypať ílom alebo ešte lepšie bentonitom. Z bentonitu sa robia aj izolačné rohože. Ja som vŕtanú studňu obsypal ílom, mám ho dostatok priamo na mieste.
-
Polopatisticky, väčšina ľudí z oboru týmto prístrojom neverí. Samozrejme ich môžu zástancovia Aqupolu obviniť, že sú platený firmami realizujúcimi podrezanie, injektáže, … ale ani Aquapol nie je lacný.
Súčasná veda nepozná vlnenie o ktorom sa autor Aquapolu zmieňuje. Iste, raz ho objaviť môže.
Aquapol treba kombinovať aj s inými sanačnými opatreniami a je otázne či by bol výsledok iný ak by sa Aquapol do miestnosti nezavesil.
Otázka by mohla byť, či má niekto s týmto prístrojom praktickú skúsenosť.
-
Alebo opačný názor:
http://www.tzb-info.cz/t.py?t=2&i=2894
K vplyvu na človek. Ak pochybujete o existencií pravotočivého polarizovaného pola, podobného poľu elektromagnetickému, nemáte sa čoho obávať (istotne si prístroj nenainštalujete a keď aj, to čo nejestvuje neublíži). Ak veríte tvrdeniu autora že takéto pole jestvuje, uverte aj tvrdeniu autora že pole je pre človeka neškodné (v tomto prípade ide iba o otázku viery).
„Hodnoverné“ testy o funkčnosti/nefunkčnosti prístrojov ponúkajú obe skupiny. Ja som v tomto ohľade „postihnutý“ svojím vzdelaním z chémie a fyziky a dal som prednosť drenáži a odvetraniu.
-
K Aquapolu by som pristupoval opatrne. Jednak funguje na základe záhadných vĺn neznámych súčasnej fyzike, jednak firma vyžaduje okrem montáže prístroja prevedenie „klasických“ sanačných opatrení podľa ich odporúčaní. Takže je dosť možné že cena prístroja je len predražený sanačný prieskum s návrhom drenáže a ďalších prác.
-
Keď som u kováčov neuspel, obehol som miestne zámočnícke firmy. Už v prvej sa snažili byť veľmi ústretoví, akurát do mesiaca neboli schopní dať ani len cenovú ponuku. Druhá firma dodala tiahlá do dvoch týždňov, osadenie troch tiahiel nám trvalo nakoniec takmer celý deň.
Detail šponovania, na zábere šponovák ešte nie je dotiahnutý.
-
Ešte raz – tiahlá som neodstránil ja, tak som už objekt získal. Statik odporučil tiahlá obnoviť v pôvodnej podobe. Vyrobiť mi ich však nevyrobí, preto zháňam niekoho, kto to vie. Problémom je hlavne ich dĺžka.
-
Jedná sa o staré maštale, neskôr prerobené na obytné priestory. Kedže v obvodových múroch chýba hydroizolácia tak predchodcovia riešili vlhnutie múrov cementovými potermi, náterom olejovou farbu a térovým papier. Vlhkosť tak išla vyššie a poznačila omietku ako aj murivo. V súčasnosti je objekt opatrený systémom vetracích kanálov a na steny sa použije sanačná omietka. Podrezanie zo statického hladiska možné nie je, podľa doporučenia sa k injektáži pristúpi len ak to bude nevyhnutné. Penetráciu odporučil človek profesionálne sa venujúci rekonštrukcií pamiatok (len si nevedel na mieste spomenúť na názov výrobku), v súčasnosti je však nedosiahnuteľný.
Obávam sa (vzhľadom na doterajšie skúsenosti) že odborný konzultant sa vzhľadom na objem prípadnej zákazky na mňa vykašle.
-
Pridávam ešte fotografie:
Obr. 1: Pohľad na interiér, v strednej časti je zvyšok šponovacej časti.
Obr. 2: Detail na šponovaci časť.
Obr. 3: Jedna kotva po vybratí zo steny aj so zvyškom tiahla.
Obr. 4: Detail uchytenia kotvy.
Obr. 5: Detail uchytenia kotvy.
-
Sklenená stena predsadená pred historickú fasádu ako tepelná izolácia je popísaná v knihe “Jak pořídit ze staré stavby nízkoenergetický dům”, Heinz Ladener, Vydavateľstvo: Hel, 2001, preklad z nemčiny.
-
Rozmery:
Mosadzný:
Horný priemer 140 mm, dolný priemer 95 mm, výška 136 mm, dĺžka tĺčka 245 mm.Bronzový:
Horný priemer 135 mm, dolný priemer 105 mm, výška 125 mm, dĺžka tĺčka 227 mm.Oba nesú známky častého užívania. Bronzové sa vraj robili podstatne menej.
Zháňali sme ich už dlhšiu dobu na praktické použitie, nie na ozdobu. Žiadna medenka na nich nebola, len špina. Po kúpe som ich len umyl saponátom a zvnútra vydrhol žinenkou (bol tam napadný prach), žiadne leštenie sa nekonalo. Reálne sa až tak nelesknú, fotil som ich pri umelom osvetlení takže je na nich množstvo odleskov. Povedal by som, že súčasný stav zodpovedá používanému mosadznému predmetu.
-
Samozrejme, druhému a tretiemu obrázku som zamenil popis.