
lacike
Forum Replies Created
-
A bola by ochota pomôcť pri štylizácii návrhu?
-
A ako sa dopracovať k tomu, aby bol niekde evidovaný, chránený, …
Minimálne aby neskončil pod radlicou buldozera keď už vydržal 142 rokov. -
No vidíte. Ľudia o tom vedia, málo ale predsa! A nebola to len bitka pri Lamači. Bojovalo sa v Skalici, Senici, Malackách a iných mestách na záhorí.
Len pre zaujímavosť nazrite na české stránky a uvidíte že naši západný susedia vedia ako sa stavať ku svojej histórii a pamiatkam, pamätníkom.
A nie vždy to musí byť zadarmo, lebo je to výborná prezentácia pre cudzincov a turistov. „Malá veľká krajina“ je slabé na prilákanie plateniachtivých zvedavcov na slovensko!!! :lol:http://www.1866.cz
http://www.komitet1866.cz
http://www.trutnov.cz/1866/ -
Len sa bojím aby sa to pre niekoho nezvrhlo zlým smerom ako po príspevku od lenky
ak som niečo pokazil, vopred sa ospravedlňujem -
Ktomu len výťažok z článku blogistu Martina Malobického:
Áno, Uhorsko je naše, teda aj naše. Slovenské dejiny sa nezačínajú Samom, nekončia rozpadom Veľkej Moravy, a opäť nezačínajú v 19. storočí kdesi v Skalici, keď bola prvýkrát vztýčená národná slovenská bielo – červená vlajka. Aj my sme zakladali tisícročnú ríšu Uhorského kráľovstva, práve predkovia Slovákov boli tí, ktorí pomohli Svätému Štefanovi v roku 1000 poraziť pohanských Maďarov na čele s Kopáňom. Prečo teda si konečne nenalejeme čistého vína?
Paradox dejín, kedy sami Slováci dávajú svojim priateľom na všetky strany to, čo im bytostne patrí, pokračuje. Ešte stále sa väčšina Slovákov hanbí symbolicky postaviť za uhorský štátny znak, prijať ho za svoj, lebo pred 150 rokmi sa ho tak ľahko vzdali. A so znakom sa vzdali veľkých činov svojich predkov, ktorí vytvárali, budovali a zveľaďovali po vyše tisíc rokov ich vlastný štát – Uhorsko.
Vraví sa, že Slováci nemali svoj štát, nemali svoje štátne dejiny. To je veľký omyl. Pokiaľ ten omyl nepochopíme, budeme sa hrbiť a tajne obdivovať susedov len za to, čo sme im my veľkodušne prenechali. Áno, my sme mali svoj štát, ktorý sa začal posvätením kostola nitrianskeho vojvodcu Pribinu v roku 828 (833), pokračoval Uhorským kráľovstvom – „kontinuálne“, a vyvrcholil dvomi Slovenskými republikami (jednou problematickou vojnovou, druhou súčasnou). My sme mali svojich kráľov, na ktorých môžeme byť aspoň tak pyšní, ako sú Česi pyšní na Nemca Karola IV (otca národa). Ak sa dá Pribina, či Svätopluk nazvať otcom predkov Slovákov (v tomto období ťažko hovoriť o národe, ktoromkoľvek), isto môžeme prijať Svätého Štefana, či Žigmunda Luxemburgského, alebo kráľa Mateja za otcov nášho národa.
-
Som veľmi rád že sa niekto „chytil“. V Lamači sú pomníky dva. Jeden na poliach pod Lamačom a druhý nad Lamačom v lesoch asi na ceste postupu na Kamzík. Na cintoríne je hromadný hrob. A tých obetí bolo naozaj veľa keď sa už vedelo o prímerí!
Ešte jednu vec musím napísať. Je mi veľmi ľúto že na slovensku sa veľa ľudí zaoberá cudzími dejinami a o vlastných nemá ani potuchy. Aj keď ide len o „bezvýznamnú vec“. Ale to je asi len môj názor. Spomenutú udalosť som našiel aj v knihe dejepisu pre ZŠ (manželka je učiteľka) no na zväčšenie rozhľadu to má pramalý účinok. :twisted: