Forum Replies Created

  • Pozor!!!!!!!! toto je kačica. Píše sa o rušení rezervy vlády, nie o dotačnom systéme MK SR. Nemá to s OSSD nič spoločné. A aj predmetná rezerva vlády sa len presunie v evidencii inde, takže žiadnu paniku prosím.

  • palo-ba

    Member
    1. apríla 2012 at 7:59 in reply to: Ako padaju domy v Spis. Kapitule

    Téma je kanónia č.2?

  • palo-ba

    Member
    1. februára 2009 at 20:38 in reply to: Nicenie pamiatok financovane z grantu

    Pred nami je grantový systém 2009 a súčasne dostávame na MK SR vecné vyhodnotenia realizovaných akcií za rok 2008, a tak mi nedá nevrátiť sa k tejto téme. Zatiaľ prelistované realizácie v podstate potvrdzujú známe veci. Pomerne hlboký kvalitatívny rozdiel medzi prácou reštaurátorov a ostatnými “obnovami”, na ktorých sa zúčastňovali len umeleckí remeselníci, remeselníci a bežné stavebné firmy (najdesivejšie sú asi detaily striech a kópie historických okien). Samozrejme to svedčí o nízkej kvalite a úpadku umeleckého remesla ako takého, o nedostatku špecializovaných pamiatkárskych firiem resp. o nedostatku objednávok pre vznik takýchto firiem (?) Nemyslím si ani, že je to záležitosť zákona č.49/2002, ako na diskusii niekto napísal, táto situácia je podobná ako pri zákone č.27/1987, resp. je zakorenená hlbšie a zákon na ňu nemá priamy vplyv. Väčšina prebiehajúcich obnov má charakter “modernizácie” a zodpovedá bežnému štandardu práce na rodinnom dome pod viac či menej úspešným dozorom pamiatkára, ak sa to tak dá povedať. Ťažko udeľovať licencie niečomu alebo niekomu, kto neexistuje, okrem toho stavebné práce na pamiatkach a v pamiatkových územiach je potrebné zabezpečovať všade, teda nie len v Banskej Štiavnici, či Bratislave, ale aj v najodľahlejších kútoch Slovenska, kde sotva existuje nejaký priemerne kvalitný projektant, dozor či stavebná firma. Riešenie tohto problému zostáva otvorené širšej diskusii, ale zrejme nebude rýchle, ani jednoduché. V Čechách je situácia lepšia vďaka dlhoročným tradíciám, väčšiemu množstvu objednávok, vyššej kultúre remesla, ale z ich pohľadu je podobne katastrofálna ako tá naša – z nášho pohľadu.

    Čo sa týka zverejnenia poskytnutých grantov.. na stránke MK SR – grantový systém nájdete štatistiky pre verejnosť. Konkrétne žiadosti, zmluvy a fotografie realizovaných obnov sa archivujú na MK SR z dôvodu častej kontroly (nie sú k dispozícii v el. podobe). Pokiaľ sú súčasťou vyúčtovania projektové dokumentácie, zamerania a publikácie, tieto od tohto roku poskytujeme archívu PÚ SR. Komisia má pri hodnotení žiadosti k dispozícií fotografie predchádzajúcich z grantu realizovaných prác a objemy použitých finančných prostriedkov. V prípade nejasností sa kontaktuje s príslušným KPÚ alebo vlastníkom.

    Pavol Ižvolt

  • palo-ba

    Member
    24. januára 2007 at 16:03 in reply to: Krajina ako kultúrny fenomén

    Fajn, ale v prípade “kultúrnej krajiny” je oveľa náročnejšia forma jej ochrany…. akým spôsobom sa dá dnes docieliť, aby boli napríklad esteticky pôsobiace úzke políčka známe napríklad z Benkových olejov alebo Plickových fotografií aj obrábané, členené medzami… Viete si predstaviť tie zložité vlastnícke vzťahy? Iný príklad: vinohradnícka kultúrna krajina okolia Svätého Jura, pri dnešných cenách potencionálnych stavebných pozemkov… Tu už nestačí len klasická pamiatková ochrana, je skôr potrebné podporiť “tradičný” spôsob života na vidieku. Či je to ešte v dnešnej dobe možné, neviem. Nepodarilo sa to ani v tak exkluzívnej lokalite ako je Vlkolinec, respektíve sa s takýmto programom ani nezačalo. Takže všetky reálne návrhy na riešenie tohto problému sú vítané..:)

  • palo-ba

    Member
    23. januára 2007 at 14:51 in reply to: Ako padaju domy v Spis. Kapitule

    Dom o ktorom píšeš je tzv kanónia č.2. Jeden z najviac zachovaných domov na Spišskej Kapitule, čo do miery architektonických detailov. Iste ste si všimli napríklad zreštaurované fragmenty na uličnej fasáde, čiernu kuchyňu vo vnútri, renesačný prevet, rozobraté ostenie hlavnej brány…omietky boli otlčené podľa údajov biskupstva niekedy v 80., 90. rokoch…Do úvahy ako investor prichádzal aj Kolping s funkciou reprezentačno-konferenčnou. Myslím si že táto kanónia nie je velmi vhodná na byty… aj zásahy do presvetlenia podkrovia by mali byť minimálne.

    Spišská Kapitula ako celok je do značnej miery obnovená, problémom je najmä kvalita obnovy resp. funkcie vysokých nárokov na bývanie kontra autentické zachovanie pamiatky (nové interiérové talianske dlažby, obklad schodišťa biskupského paláca, vnútorné prepájanie kanónii /č. 3 a č.4/ brány na fotobunku…) Všimol som si jednu vec. Na Spišskej Kapitule je zvykom sa stavby ani nedotknúť, nezaplátať dieru na streche, nechať do stavby tiecť vodu, kým nie je k dispozícií aspoň 10-20 miliónový balík a potom pristúpiť k razantnej obnove- defacto modernizácii stavby. Najväčšou plánovanou akciou je obnova katedrály sv. Martina. Je to unikátna stavba s množstvom románskych a gotických detailov, Stornova rekonštrukcia ju poškodila len veľmi málo, (pod tzv barančekovou exteriérov omietkou sú pôvodné ranogotické omietky, katedrála má dva mimoriadne hodnotné gotické krovy). stavba doteraz nebola zameraná (s výnimkou Zápoľského kaplnky) a nemala spracovaný pamiatkový výskum (realizuje sa v súčasnosti). Dúfam že to dobre dopadne a že sa jej plánovaná obnova bude viac približovať len nevyhnutnej oprave, predovšetkým exteriéru Zápoľského kaplnky…

  • palo-ba

    Member
    23. januára 2007 at 14:33 in reply to: byt tehlovy alebo panelovy

    samozrejme byt tehlový,

    tomu zodpovedajú aj vyššie ceny. Dôvodom je tzv “dýchanie” muriva, tehla je priepustnejšia než panel. Z praktického hľadiska sa v tehlovom dome ľahšie robia úpravy, ako búranie (v malej miere), omietanie a podobne. Staršia tehlová bytová architektúra u nás spadá najmä do 50. a 60. rokov, tieto sídliská sú aj viac “zabývané” , zeleň je vyššia, nájdu sa aj sedlové strechy, často majú príjemné urbanistické riešenie.