Forum Replies Created

Page 1 of 4
  • pistino

    Member
    1. januára 2011 at 18:37 in reply to: Trigeneracia pre vykurovanie (kogeneračná jednotka)

    Priestor tu je… Ale všetko to končí na peniazoch a obmedzenosti ľudí. Je však otázne kam až má ekologizácia vykurovacích sústav zájsť. Napr. v susednom Rakúsku sú centrálne vykurované celé dediny.. len tá investícia musela byť šialená…

    Čo sa týka kogenerácie a trigenerácie táto technológia môže byť za určitých podmienok uplatnená aj mikro výkone napr. v ostrovnej prevádzke.

    Na druhej strane je však potrebné napísať že 80% domov môžu byť dodatočne zateplené… tiež staré vykurovacie systémy ktoré majú vysoké objemy média by bolo vhodné vymeniť… ciest zvyšovania energetickej efektívnosti je mnoho len sa po nich vydať…

  • pistino

    Member
    21. decembra 2010 at 22:09 in reply to: Vlastné zdroje energie

    Parné stroje by som nezahadzoval do zabudnutia aj keď takýto vývoj na kolene už je asi trošku out… Myslím že pre sebestačnosť sú vhodnejšie tie solárne panely alebo vodná elektráreň zo zárukou a hlavne čistou energiou. Trochu poznám veci okolo biomasy a mám na to svoj názor…

  • pistino

    Member
    19. decembra 2010 at 19:37 in reply to: Vlastné zdroje energie

    Ja som ten jeho blog zľahka prešiel. Zaujalo ma toto:
    http://petrsedyabcd.blog.cz/1012/parni-stroj-bez-kotle-skutecne-provedeni

    Jeho stroje sú výnimočné tým že nepoužívajú princíp šupátka, ale rotačného ventilu. Navyše nie je potrebné ich mazať (podľa konštruktéra). Je to zaujímavé čítanie až na tie politické žvásty… ktoré nemusím…

  • pistino

    Member
    2. decembra 2010 at 17:08 in reply to: vnútorné termoizolačné nátery

    No odporúčam nasporiť peniažky a do príchodu potomka dať dole všetky konštrukcie zvnútra tak že ostanú len hranoly a krytina. Aspoň budeš vidieť v akom je to stave. Potom pekne urobiť rošt z dreva a zaizolovať kamennou vlnou. Hrúbku si zvoľ sám. Ale odporúčam min 15cm. Rošt slúži na to aby sa ti tam tých 15 cm izolácie vošlo. Potom to je klasika.. parozábrana+sadrokartón. Tá poistná hydrolizácia by sa tiež zišla spraviť… Skús ešte pochodiť po rôznych fórach. Toto je len môj názor možno niekto poradí schodnejšiu cestu…

  • pistino

    Member
    1. decembra 2010 at 19:48 in reply to: vnútorné termoizolačné nátery

    Nátery sa tu už riešili

    http://www.obnova.sk/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=53498

    3cm nie je veľa. Ak som správne pochopil krytina je plechová. Tu je problém. Je tam poistná hydrolizácia? Pretože pod plechom mimoriadne kondenzuje para z vnútorného priestoru. Naopak v lete je potrebné odvetrávanie (chladenie) pod krytinou.
    Obávam sa že lacné riešenie tvojho problému je nereálne. Popíš lepšie skladbu strešného plášťa až po podkrovné miestnosti.

  • pistino

    Member
    1. decembra 2010 at 19:34 in reply to: mokra stena

    Uf no to ti nezávidím. Ak som správne pochopil, príčinu si odstránil. Teraz je zima a veľa sa toho nevysuší, Jedine ak by sa v miestnosti kúrilo. Hlina sa nedrobí pokiaľ nie je vystavená mrazu. Odvlhčovač môže pomôcť ale zatečené miesta najlepšie preschnú v lete. Navrhujem počkať ak ťa to samozrejme nesúri.

  • pistino

    Member
    29. októbra 2010 at 19:41 in reply to: Nové železobetónové vence na starých domoch

    Mno v knihe Alternativní stavebnictví je odporúčanie dať na hlinený dom veniec…resp. je tam spomenutá chyba stavby pre chýbajúci veniec…aký nepíšu.

    Neviem je to len moja laická úvaha… :
    1. Ak je dobre spravená stolica na strechu (aby tlaky stechy pôsobili na steny kolmo) tak by asi treba nebol…
    2. Ak sa uvažuje o podkroví (záleží od rozsahu resp. typu zobytnenia) napr. Ak chcem len spálňu ja by som to riešil drevenou podlahou podopretou hranolkami zo spodu. Ak by tam malo byť viac zariadenia napr. kúpelka či viac priestoru (zmena sklonu strechy, iný typ krytiny) tak sa asi bez ž.b.vencov nezaobídeme…

    Je to len moja úvaha…

  • pistino

    Member
    25. októbra 2010 at 21:49 in reply to: Výzva na záchranu slovenského vidieka

    Problém je v našich povahách. Ľudia sú nastavený tak že chcú mať viac a idú za svojim cieľom ako somárik za senom keď nechce ťahať voz…
    Čo je to čo chceme mať? Dom, auto, uznanie, majetok…najlepšie v čo najväčšom prevedení… Na druhej strane stále z rádia revú pesničky z textami charakteru-netreba mať veľa ale dôležitejšie je byť šťastný- (napr.Smatanová, Tina…)

    Kde je chyba? V operačnom systéme?

    Je to fakt ťažké ísť proti prúdu… sám nemám odvahu realizovať to čo RobertM ale dúfam aj snaha sa cení…:)

  • pistino

    Member
    12. októbra 2010 at 20:25 in reply to: Lis na tehly

    Robert, s tými doktormi, ing. a poľnohospodármi nesúhlasím. Skôr by som povedal že nepoznajú inú alternatívu iba tú či ich v škole naučili… výnimkám česť… a nehovoril by som o efektivite či liečení ak do toho nevidím… ale to je mimo témy.

    Ku licencii: Nie som si istý, či je správna cesta platiť za licenciu v dnešnom právnom systéme… 1. Treba za to zaplatiť (neviem koľko)
    2. Stačí že plagiátor zmení pár súčiastok a už je to diskutabilné či ide o plagiát. Iste dá sa súdiť ale na to treba prachy…a nie malé. Veľké spoločnosti na to majú ale nie práve rozbiehajúca sa firma…či obyčajný človek…

    Osobne si myslím že keby bola cena lisu nízka, tak sa to jednoducho kopírovať neoplatí. Toto by podľa mňa bola schodnejšia cesta. Dôvody:
    1. Na slovenskú je lacná pracovná sila.
    2. Ak by to vyrábala súkromná osoba v rámci voľného času tak by to šlo prakticky bez daní a papierov…sú také prípady napr. výrobcovia štiepačiek na drevo…

    Bolo by však vhodné celé to nejak odbornejšie technicky a marketingovo podchytiť (prezentácie na výstavách, vlastná stránka na i-nete)

    Podľa mňa toto pán eliss potrebuje. Treba však na to čas, energiu a na druhej strane sa zmieriť s veľmi malým zárobkom (skôr privyrobením si). Preto že ruku na srdce…koľko hlinených tehál sa vyrobí a predá?
    1. V ČR sú min 3 výrobcovia
    2. Z hliny stavajú dnes fakt iba nadšenci ako my…bohužiaľ…

    Do výhod lisu by som započítal:
    -nízku cenu lisu a tehál
    -decentrálnu výrobu
    -nízke nároky na odbornosť obsluhy
    -konštrukčnú jednoduchosť
    -prevádzku mimo el. sieti

    Ešte sa Vám v tomto pán eliss ozvem telefonicky…len musím dosiať…ako som vám už spomínal na skype a osobne by som sa po tom nekedy zastavil…

  • pistino

    Member
    8. októbra 2010 at 18:47 in reply to: drevenica

    Možností a skladieb je fakt veľa. Môže sa tam dať platňa z riadnymi základmi alebo stačilo by aj vybetónovať pätky a na ne dať hranoly a celé to postaviť na tom… Skladbu steny odporúčam ako difúzne otvorenú schémy nájdeš na nete.

  • pistino

    Member
    5. októbra 2010 at 19:03 in reply to: Lis na tehly

    Áno nie je to o peniazoch… Mimochodom som ešte nespoznal človeka ktorý sa venuje tradičnému či prírodnému staviteľstvu ktorý by chcel zbohatnúť na niečom. Všetci čo sa o tieto veci zaujímame sme na vyššej vedomostnej úrovni a viac pre nás znamená príroda a ekológia ako peniaze. Ďakujem pánovi Elissovi za jeho skvelé nápady a želám mu veľa zdravia a skvelých nápadov ako bol tento lis.

  • pistino

    Member
    4. októbra 2010 at 22:21 in reply to: Lis na tehly

    Uf… Sem-tam pracujem zo železom aj ja a musím povedať že vám to muselo dať veľa práce a špekulovania zostrojiť tento lis. Je jednoduchý a funkčný a to sa mi najviac páči. Bude to dosť ťažké ako vravíte alchýmia nastaviť správny tlak a zmes. Ale verím že ako z každým zariadením keď človek dlhšie pracuje sa s nim zžije a práca ide jedna radosť. Ja som farmár a tiež ma takéto veci zaujímajú a mám k nim blízko najmä vďaka Obnove. Gratulujem vám pán Blaščák k zariadeniu a prajem veľa pracovných úspechov. Možno príde deň keď sa aj ja odhodlám niečo podobné skonštruovať.

  • pistino

    Member
    2. októbra 2010 at 19:26 in reply to: trstinova strecha

    No ja som už našiel aj miesto kde rastie… Chcel by som sa spýtať, že či je na oplôtok vhodná aj trstina nižšej kvality. Stav na tkanie chcem začať vyrábať od pondelka… Ešte by ma zaujímalo aký hrubý drôt používate na tkanie a v akom rozostupe. Dakujem

  • pistino

    Member
    1. októbra 2010 at 16:07 in reply to: Lis na tehly

    No ja si myslím že pokiaľ pôjde o nenosné murivo tak problém by nemal byť.

  • pistino

    Member
    30. septembra 2010 at 16:04 in reply to: Lis na tehly

    Waw!!! :thumbright: Vzhľadom na Váš vek budem používať oslovenie pán Eliss :wink: . Ešte pred dvoma rokmi som bol prakticky rozhodnutý postaviť celý dom z nepálenej tehly, no do toho prišla žienka a troška som musel urobiť kompromis. Takže teraz je plán trámový drevený dom ako vonkajšia konštrukcia a vnútorné priečky plus akumulačná stena v strede domu z tehly – nepálenej samozrejme :lol: . Ste pre mňa silnou inšpiráciou a ako vidím aj tu, ľudia sa vracajú k tradičnému staviteľstvu čoraz častejšie. Dúfam, že keď začneme stavbu, že prijmete pozvanie a prídete kunúť :wink: .
    Mám aj dotaz na Vás. Po vylisovaní tehál ste ich predpokladám sušili. Na priamom slnku, alebo v tieni? Vlhčili ste ich, ak schli moc rýchlo? Nepraskali pri sušení? Ďakujem za Vaše postrehy.

    Ten dom ešte len plánuješ? Ja sa tiež rozhodujem a som na 90% rozhodnutý pre trámovú masívnu konštrukciu a vo vnútri by som to chcel mať priznané… No ešte som nebol za projektantom že akú cenu zahlási za projekt :?

Page 1 of 4