Forum Replies Created

Page 1 of 2
  • vladovlado

    Member
    10. októbra 2024 at 16:38 in reply to: Fajka

    Málo !

  • vladovlado

    Member
    24. septembra 2024 at 16:45 in reply to: Fajka

    Predané za 20€

  • vladovlado

    Member
    12. novembra 2023 at 23:02 in reply to: Približná cena starej Biblie z roku 1868

    Tak veľmi podobnú väzbou z r.1899 mám v kraličtine aj s uvedeným zoznamom abonentov, kde je môj pradedo. O.i. si dva výtlačky objednal Dr. Matej Bencúr, Selca na Braču, inak sú tam: Dušan Makovický, Ján Kvačala, Svetozár Hurban, Matúš Dula, A. Pietor, Milan Štefánik(technik) a stovky iných známych aj neznánych mien. Zaujímavé je, že je tam viacero žien s titulom “farárka”, čo je divné, lebo oficiálne bola prvá v ev.a.v. cirkvi až po WWII. Zrejme tu ide o manželky farárov takto titulované.

  • vladovlado

    Member
    18. marca 2023 at 18:21 in reply to: Bradlo

    Vďaka za reakciu. Tipoval by som štočok, ale popis “Bradlo …” je v pozitíve. Ako sa realizovalo kopírovanie? Navyše popis je trochu divný, Slovák by to tak nenapísal … Nesedí hustota kovu, zinok má 7,14. Pokiaľ si pamätám, tak veľmi dávno to viselo zarámované u môjho deda. Teraz som získal som info, že niečo také vraj ktosi predával na Aukre …

  • vladovlado

    Member
    3. januára 2023 at 20:30 in reply to: skladovanie historickych knih

    Čisto laický názor. Ja by som každú zvlášť uložil do (priehľadného) plastového (PP) vzduchotesného vrecka s pribaleným silikagélom.

  • vladovlado

    Member
    3. decembra 2022 at 18:55 in reply to: Ako pridat prispevok (test)

    Takto, tri/štyri veci:

    1. veľmi nevýrazné farby okien pre príspevky. Je to skutočne zle čitateľné, ale OK, dá sa prežiť.

    2. Redakčný systém síce môže byť pomalý z XYZ príčin, aj na mojej strane, ale mal by niečo hlásiť, napr. čakám, spracovávam, odpovedám … čiže nejako reagujem, ale aj na to sa dá zvyknúť, len nie z fleku …

    3. Toto by ozaj zaujímalo: Začal som včera diskusiu, jedna veta textu, vložil som 3x foto, odoslal som, zobralo to, potom sa nejako ten príspevok znova objavil na monitore, ale len s dvoma foto, zmizol a koniec. Šlus. Ale OK, dnes to zadám znova. Totiž ten môj následný výpotok bola práve reakcia na toto …

    a 4. Ja píšem pomaly – dva prsty. Napriek tomu mi pri písaní systém nestíha a vynecháva písmená. Nikde inde mi to nestáva

    Vďaka, v princípe o nič nejde, netreba to riešiť, zvyknem si, len to oznamujem.

  • vladovlado

    Member
    2. decembra 2022 at 17:29 in reply to: Ako pridat prispevok (test)

    Možno je problém v tom, že jednak reakčný čas systému je dlhý, druhak, že sa nič nedeje, nič nevidím, deje sa niečo – nedeje???

  • vladovlado

    Member
    4. septembra 2022 at 21:01 in reply to: Lodný kufor

    Jeden krásny čiernej farby sa zachoval v rodine. Má aj napísanú adresu z lodnej dopravy. Prišiel z USA so sestrou mojej babky ešte pred WWII. Teraz ho má moja sestra, dala si ho niekde odborne renovovať.

  • vladovlado

    Member
    4. augusta 2022 at 11:11 in reply to: Symbol

    Samozrejmé a absolútne logické. Nechcem ísť do detailov, spomínal som starý dom a záhradu, býval tam môj pradedo, +1931, a našiel som tam viac vecí súvisiacich s liekmi a liečením, napr. fľaštičku s hustým zvyškom červeného kodeínového sirupu -ešte typicky voňal- aj s krásnou nálepkou spred WWI. Aj napr. 2 ks liekovky “ELSAFLUID” spomínané na str. 15 knihy “Atlas zabúdania”. Pradedo zrejme dbal na zdravie. A celá zmienka smerovala k tomu, či niekto náhodou taký symbol nepozná, nevidel ho, prípadne nevie, či ten symbol má nejaký význam. Neopýtaš sa, nevieš! Inak vďaka.

  • vladovlado

    Member
    1. augusta 2022 at 10:18 in reply to: Symbol

    Áno, mal som ruštinu od 4. triedy ZDŠ, to ma tiež napadlo, teraz som pozeral nejaké azbukové fonty písma, ale nenašiel som taký, čo by mal vodorovnú priečku v strede ohnutú do oblúka. Ale znova opakujem, o nič nejde, zaujímavejšie je to čosi nad tým “ž”. Pri búraní starého domu s inkriminovanou záhradou dávnejšie som našiel viacero zaujímavostí, pošlem obrázky, možno to bude niečo lepšie, vďaka!

  • vladovlado

    Member
    30. júla 2022 at 22:38 in reply to: Chronológia

    Vzdávam sa!

  • vladovlado

    Member
    30. júla 2022 at 14:55 in reply to: Symbol

    Skúsim obrázok

  • vladovlado

    Member
    30. júla 2022 at 11:25 in reply to: Chronológia

    Ukončím túto diskusiu. Asi si nerozumieme.
    Nehľadám špecialistu na konkrétne kalendáre.
    Nehľadám programátora.
    Nehľadám konvertor.
    Hľadám potencionálneho človeka, ktorý by vedel o existencii toho, čo som popisoval, teda kalendára vo forme počítačovej tabuľky, kde si vložím ľubovoľný rok ľubovoľného kalendára, a v jednom riadku budú zodpovedajúce dni pre daný dátum, čiže univerzálny konvertor.
    Je možné, že nič také neexistuje.
    Je možné, že neexistuje človek, ktorého hľadám.
    Ale existuje to vo forme mohutnej knihy, pozri:
    https://books.google.cz/books?id=J90gKVAque4C&pg=PR3&hl=cs&source=gbs_selected_pages&cad=3#v=onepage&q&f=false
    alebo:
    https://www.cambridge.org/sk/academic/subjects/computer-science/computing-and-society/calendrical-tabulations-19002200?format=HB&isbn=9780521782531
    The momentous task of assembling such a comprehensive and accurate collection of calendars could only have been achieved by the authors of the definitive text on calendar algorithms, Calendrical Calculations. Using the algorithms outlined in their earlier book, Professors Reingold and Dershowitz have achieved the near-impossible task of simultaneously displaying the date on thirteen different calendars over a three-hundred year period. Represented here are the Gregorian, ISO, Hebrew, Chinese, Coptic, Ethiopic, Persian, Hindu lunar, Hindu solar, and Islamic calendars; another three are easily obtained from the tables with minimal arithmetic ( J.D., R.D. and Julian). The tables also include phases of the moon, dates of solstices and equinoxes, and religious and other special holidays for all the calendars shown. Why produce a book of tables in the computer age? Because computer programs can cover only one or two calendars, have a limited range, are of dubious accuracy, are difficult for a non-expert to use, or work only on a small subset of computers. This set of beautifully-produced tables will be of use for centuries by anyone with an interest in calendars and the societies that produce them. It should also prove an invaluable reference tool for astronomers and genealogists.
    ——
    Píšete:
    P.S.: Konvertor je jen lepší rozhraní nad tabulkou, vše co zvládne tabulka, zvládne i konvertor.

    Svätá pravda, lenže z toho vyplýva, že najprv musíte mať tú tabuľku!!!
    A ešte jeden odkaz:
    https://sk.wikipedia.org/wiki/30._febru%C3%A1r
    Ktorý konvertor na webe Vám dokáže určiť, aký deň bol vo Švédsku, keď bol u nás dátum 1.3.1712 ?
    Aká je vôbec spoľahlivosť konvertorov, keď nemám možnosť priameho pohľadu na kalendár z daného roku?
    Ako vôbec viete, aký kalendár tam vtedy platil?
    Takýchto anomálií je v histórii kalendárov hojne.
    Tá myslená tabuľka by mala stĺpec pre Švédsko, a tam by to bolo takto uvedené.
    A tá hrubá kniha plus všetky ostatné kalendáre by vošli na jeden USB.
    Prečo sa asi niekto namáhal vytvoriť tú monumentálnu knihu, veď na webe je všetko?

  • vladovlado

    Member
    26. júla 2022 at 11:39 in reply to: Chronológia

    Tabuľka má riadky a stĺpce. V každom riadku je jeden deň. V dnešnom riadku je dnešný deň, v predchádzajúcom riadku je včerajší deň, atď. do minulosti. V stľpci č.2 pre dnešný deň je napísaný dátum vo formáte nášho gregoriánskeho kalendára, vedľa v stľpci č.3 pre dnešný deň je napísaný dátum vo formáte juliánskeho kalendára, vedľa v stľpci č.4 pre dnešný deň je napísaný dátum vo formáte židovského kalendára, vedľa v stľpci č.5 pre dnešný deň je napísaný dátum vo formáte trebárs mayského kalendára, vedľa v stľpci č.6 pre dnešný deň je napísaný dátum vo formáte trebárs moslimského kalendára. SAMOZREJME takáto tabuľka nemá zmysel pre súčasné dni. Ale má zmysel vypracovaná do minulosti, veď napr. gregoriánsky kalendár bol zavedený v rôznych štátoch v rôznom termíne a teda vlastne existujú viaceré gregoriánske kalendáre vo viacerých stľpcoch. DNES sa zhodujú, ale platia od iného dátumu. Ďalej sa tým odstráni potreba komplikovaných kalendárnych prepočtov, nepravidelností a výnimiek, keď okamžite pre ktorýkoľvek deň v minulosti vidím všetky jeho kalendárne varianty. Napr. pre dobu starého Ríma. A základný fakt je, že dni nasledujú po sebe, deň ako taký sa nedá ani pridať ani vynechať, to sa dá len v príslušnom kalendárnom vyjadrení, napr. teda existencia 30. a 31. februára v histórii švédskeho kalendára. Toto všetko tabuľka hravo pokryje. A Excel len preto, aby to nebolo na papieri ako zmienená kniha, ale každému prístupné. A stĺpec č. 1 je referenčné číslo daného dňa napr. vo formáte univerzálneho astronomického Juliánskeho Data, v ktorom sa určuje napr. kedy presne na zlomok sekundy nastalo v minulosti zatmenie Slnka. V akom kalendári by to malo byť udané, keď to bolo napr. pred 10000 rokmi, keď žiadny neexistoval? Konvertory kalendárov existujú, ale ukážte mi taký, čo prelezie cez ten švédsky február. To dokáže LEN tabuľka.

  • vladovlado

    Member
    24. júla 2022 at 10:53 in reply to: Chronológia

    Amen, amen. Doporučujem:

    https://cs.wikipedia.org/wiki/Juli%C3%A1nsk%C3%A9_datum

    Predstavte si, že tam existuje prvý deň.

    A teraz môj dôvod. Kam by došli astronómi, keby používali taký kalendár, kde po 4.10.1582 nasledoval 15.10.1582.

    A pritom uplynul len jeden deň.

    Hluboké nedorozumění.

    Ja iba navrhujem, aby sa k danému číslu dňa juliánskeho datumu priradil kalendárny deň jednotlivých kalendárov, čím by sa obišli všetky prepočty.

    Je to len praktické vyjadrenie kalendára-ov. A tá kniha s očíslovanými poradovými dňami židovského kalendára s priradenými dňami gregoriánskeho a juliánskeho kalendára existuje. jto tabuľka, len je na papieri a nie v Exceli. Myslím, že to vyšlo na Harvarde pred cca 80 rokmi.

    P.S. Pozor – Juliánske datum a juliánsky kalendár nemajú nič spoločné.

Page 1 of 2