vlcik-tlcik
Forum Replies Created
-
To je jedno, dá sa pred, po aj počas. Akurát treba si dať pozor, aby nová omietka aspoň čiastočne vyschla, ak by bola nová vápenná omietka trvalo vlhká bránilo by to jej karbonatácii.
-
Neviem Mazoslav, nesplietol si si to s vápennou kašou ?
Tono, skúsenosť mám, ale ja som to robil tak, že som si zahasil 40 kg vrece vápna do suda, neskôr som dopĺňal vodou a miešal. Jo a použil som čistú (v rámci možností tohto sveta :-)) ) dažďovú vodu. Mäkká voda je lepšia ako tvrdá, alebo chlórovaná, tak píše ujo Bárta z Brna. Aplikoval som ju v exteriéri, to sa dalo aj 3 x denne. V interiéri to bude asi horšie.
Použiť sa určite dá, chce to asi viackrát poriadne zamiešať, časom by som zasa asi liter CaOH pridal.
-
Zhodou okolností poznám ten piesok, tiež som s ním robil. Nepáčil sa mi ani trochu. Vlastne ani neviem k akému pomeru som sa dostal ja, začínam od 1:2 a potom pridávam piesok, bez zámesovej vody, samozrejme pritom záleží aj od vlhkosti piesku, ak by bol priveľmi suchý primerane vody by som pridal. Záleží aj od plasticity vápna. Na vrecovaných omietkach (poznám iba baumit, tuším feinputz) je dobrý ten ich ostrejší kremičitý piesok, škoda, že sa k nemu normálne nedostaneš, ale čo už
-
Vidíš, že žiadny problém nie je identický. Júlo tam mal betón, ty hlinu. Neviem, či by nebolo lepšie v tvojom prípade vyspraviť to hlinenou omietkou. Pri klenbe a kombinácii hlina vápenná omietka vidím trochu problém. Naozaj by sa hodila fotka, aj detailnejšia. Trassit plus nepoznám, ale asi je to klasické hydraulické vápno, pomer vápno piesok sa nedá určiť takto cez internet, v každom prípade ak omietku nahodíš na stenu musí držať, iné sa na to povedať nedá.
-
Neviem, či tu chce vôbec niekto niečo riešiť. Podľa reakcií ide skôr o otázky básnické.
-
Žiadny problém nie je identický, Líšia sa v detailoch a tam býva pes zakopaný.
-
ad1. Áno, ak máš mastnú maltu môžeš ju vlhčiť aj do súdneho dňa (obrazne), popraská. Pomer 1:3 je všeobecný, možno by platil vtedy (aj to pochybujem), ak by si mal vápno čerstvo zahasené, samozrejme záleží na plnive, v tvojom prípade riečny piesok neznámej proveniencie :-) v zásade pomer taký, aby malta lepila a omietka nepraskala, starí majstri kuknú do miešačky a vidia, v živote som ich nevidel vlhčiť omietky
Ideálne je použiť na hrubú omietku štrk, kamennú drvu frakcie 0-4, alebo 0-3.
2. vrchnú omietku po zatuhnutí a prepucovaní prípadných trhlín v podstate hneď natriem redším vápnom, vyplní mikrotrhliny a podľa mňa funguje to podobne ako gletovanie, aj keď by som to až tak veľmi neporovnával.
Vápno nedusí, vápno dýcha, teda na stene, v ústach a nose neviem.
-
Zle dedukuješ, je to vypálený originál presne pre svoj účel – dlažbu, čo ale nevylučuje použitie tvojej starej na mieru nastrihanej bobrovky na tento účel.
Inak dakedy aj tí najväčší páni typu Fugger, škridlu nevymieňali nikdy naraz celú, vymieňala sa iba poškodená. Vyzeralo to potom kadejako fľakato, ale mne sa to páči viď napr. v diskusii Viedenskú bránu v Hainburgu.
-
Boldog új esztendőt kívánok a csoport minden kedves tagjának!
-
Pre začiatok, prvý vianočný stromček v týchto končinách zdobila bratislavská rodáčka, krompašská grófka Tereza Brunswick v Aszóde (kúsok od Pešti) ešte keď nám to patrilo :-) v roku 1824.
Bola to akčná žena, okrem iného to bola zakladateľka prvých detských škôlok v Rakúsko-Uhorsku. (1. jún 1828)
-
V podstate sa to dalo čakať. Zo stavbárskeho hladiska to podľa mňa nie je také zlé. Má to však jeden podstatný háčik, že je to Národná kultúrna pamiatka.
Hlasujúcich za, by som z ničoho neobviňoval. Ako má laik rozoznať, čo je pamiatkovo zrekonštruovaná ruina, keď to nemá s čím porovnať.
Problém je samozrejme hlbší a špina tak zažratá, že ………
Citujem :
Rekonštrukcia Zámku Vígľaš znamená jedinečný počin, pretože táto národná kultúrna pamiatka vstala doslova z ruín.
Priestory kongresovej sály vzhľadom na priestorové potreby, nebolo možné umiestniť do historických častí zámku, preto po konzultácií s pamiatkármi je „vkliesnená“ medzi jeho východné a západné krídlo. Do južnej strany je objekt riešený ako „novotvar“ a to tvaroslovím aj materiálovým variantom. Veľká zasklená hliníková konštrukcia má minimálnu hrúbku rámov, tmavé sklo, ktoré v kombinácii s obkladom z prírodného kameňa tvoria doplnok k historickej architektúre, nekonkurujú jej a nie sú dominantným prvkom.
Dúfam, že túto rekonštrukciu história zhodnotí a dá jej konečné ocenenie aké jej patrí. Napriek kvantu kunsthistorikov, pamiatkárov, architektov dnes nemá kto.
-
Veď aj Benjo sa prikláňa k oprave, len on je pesimista a ja optimista (druhý najväčší, hneď po Putinovi)
Ale inak pekne si to zrobil, ako my slováci hovoríme “le a kalappal”, nech sa darí, určite držím palce
-
Prečo, tá chalupa sa dá podľa mňa v pohode opraviť, dobre im je tam, kde sú, zatiaľ.
-
Prepáč Teodor, že som Ťa tak nejapne prerušil, predsa by som sa ešte spýtal ak vieš, prečo má jatagán taký tvar ako má. Dík.