vrak
Forum Replies Created
-
U nás v Bystrici sa hovorí, že jedna čata z tej armády si už dávnejšie našla spôsob, ako si k dlhodobo poddimenzovaným platom prilepšiť… Vďaka tomu má vraj veľmi dobre zmapovaný svoj región, sú to naozaj angažovaní ľudia a odborníci vo svojej oblasti, vždy viac ako menej pripravení. Pochopiteľne, ani ja neuvádzam žiadne fakty, o ktoré by sa dalo oprieť. Sú to len také reči… :D
-
… Ohladne stropov – drevene stropy neprichadzaju do uvahy kedze bude podkrovie obyvane, o rekonstrukcii strechy by sa dalo hovorit keby tam z nej aspon nieco je, ale kedze strecha bola uplne fuc, musela sa urobit nova, ci sa vam to paci alebo nie. Jozo – ako som povedal uz predtym, mury boli domurovavane do povodneho stavu z povodneho materialu, vrchy su kamen.
Ohladne poznamky k bratislavskemu hradu – trvalo to paradne dlho a bolo to neuveritelne predrazene, toto by som ako svetly priklad rozhodne neuvadzal.
…
Ohladne dani – mali by ste sa radsej pozerat na ine uniky “Vasich” penazi a nie zhadzovat tu zachranu (ano je to zachrana, ako som uz spomenul, keby sa to nerobi, zamok by zmizol z povrchu zemskeho) zamku. Mimochodom pripominam ze 6 mil. euro, ktore prispela EU, je len polovicou penazi.
…
A napokon, velka vdaka, ze ste sa nevyjadrili k 50%-tam mojho prispevku, asi nebolo co argumentovat, vsak?
Ohľadne stropov: Bývať sa dá len a jedine na betónovej “deke”? (To som nevedel :oops: , ja mám práve pod sebou drevený strop…)
Ohľadne strechy: O rekonštrukcii strechy sa dá hovoriť, aj keď tam už žiadna nebola. Prečo? Doštuduj/doštudujte si…
Ohľadne Bratislavského hradu: Naozaj veríš/veríte tomu, že jeho obnova je neuveriteľne predražená práve preto, že museli materiál prekladať z veľkých gruzovikov na menšie?
Ohľadne financovania “pol na pol” – EU a “náš” investor: Takže tie bagre, betóny a podobné zásahy a riešenia idú z čisto z podielu “nášho” investora?
Ohľadne “keby sa to nerobi, zamok by zmizol z povrchu zemskeho”: Dovolím si vysloviť názor, že práve sme svedkami jeho zrýchleného miznutia…
Ohľadne toho, že sme sa nevyjadrili k 50% tvojho/vášho prvého príspevku: Nechce sa mi teraz skúmať, ktorých 50% to je. Neuľahčíš/neuľahčíte nám to? -
… na strechu pojde prirodna bridlica, okna budu drevene, na omietky sa bude pouzita omietkova zmes zlozenim rovnaka ako povodna, na murovanie sa pouzivala malta tiez podla povodneho zlozenia a tak isto beton je specialny.
Prírodná bridlica: Odkiaľ? Z Čiech alebo Nemecka?
Drevené okná: Z europrofilov?
Omietková zmes zložením rovnaká ako pôvodná, na murovanie malta tiež podľa pôvodného zloženia: Chodili ste kopať piesok dolu ku Slatine?
Špeciálny betón: Taký, ako pôvodný (stredoveký, barokový)? -
no ako si zabezbecit standardne byvanie bez betonovej podlahy?
Tak túto vetu by som vpísal do erbu betonárskej lobby… :D -
Krajský pamiatkový úrad v Banskej Bystrici rezignoval alebo úplne stratil súdnosť? Táto otázka ma prenasleduje po návrate z Banskej Štiavnice.
Už keď som bol v Štiavnici niekedy pred rokom, prekvapilo ma, že na Hornej Ružovej ulici – číslo domu neviem, ani či je pamiatkou, ale určite sa nachádza v pamiatkovej rezervácii – pri „oprave“ starého prízemného, ale dosť veľkého domu, z neho zostali len holé kamenné múry, podkopané kvôli novým podlahám, s úplne obitými omietkami, vyhodenými stropmi a novou strechou. Asi to pamiatkári nedovolili celé zbúrať a postaviť nanovo. Ale na takú dôkladnú rekonštrukciu by mohol byť hrdý aj socialistický Pamiatkostav.
Rekonštrukcia ešte neskončila, ale „pekne“ pokročila: fasády sú nahrubo omietnuté, svietia na nich nové eurookná. Dovnútra už veľmi nevidieť.Kúsok ďalej rastie novostavba rodinného domu. Ako-tak sa snaží zaradiť do tejto ulice, ale nezdá sa mi, že by tam predtým bola voľná parcela. Čo sa stalo so starým domom?
V úplnom strede mesta sú na jednom dome čerstvo osadené nové dvere do obchodu a okienko ako pre bufet. Už si nespomínam, aké tam boli predtým, ale tieto sa ťažko dajú považovať za dizajnérsky skvost vhodný pre historickú fasádu. Ale v podstate o veľa nejde.
Zato hore na námestí sa „opravuje“ dom číslo 20. Ani o ňom neviem, či je pamiatkou, ale určite sa nachádza v pamiatkovej rezervácii. Táto „oprava“ je úplne najdôkladnejšia: vyzerá to, že zo starého domu plánujú (alebo musia?) zachovať viac-menej len prednú stenu.
Na dolnom konci Novozámockej ulice je dom s lešením; na jeho fasádu natierajú nejakú priemyselnú stierku.
O niečo vyššie je na druhej strane „rozostavaný“ ďalší starý dom. Opäť neviem, či je pamiatkou, ale určite sa nachádza v pamiatkovej rezervácii. Ale na prvý pohľad vidieť, že jeho rekonštrukciu majú v rukách „odborníci“: naokolo parkujú firemné autá „AVG GROUP – halové objekty“. Holé kamenné múry, vytrhané okná, betónové vence, nová strecha, na rohu nová nadstavba ako hríbik. Asi je dobre, že sa nemôžem pozrieť do interiéru. Chlapi sa práve trápia s osadzovaním nových nadokenných prekladov. Asi im to pamiatkári nedovolili celé zbúrať a postaviť nanovo, tak robia čo môžu (alebo čo vedia?)…
Nie každý majiteľ pamiatky či „inej nehnuteľnosti v pamiatkovom území“ je rovnako osvietený, ale – zdá sa mi – preto si z našich daní platíme pamiatkové úrady. Za čo však platíme ten banskobystrický? Za neodbornosť, bezzubosť, lenivosť, ústretovosť k rozličným iným záujmom ako je ochrana pamiatok? Čo z toho je za ich výsledkami?
-
Ak pripravovanú mnohomiliónovú obnovu zreguluje Krajský pamiatkový úrad Banská Bystrica tak, ako zreguloval tú pármiliónovú (v tejto diskusii sú o nej príspevky z novembra 2006), potom autentickej pamiatke už len venujte tichú spomienku…
Ako rád by som sa mýlil! -
Mesto prišlo k takýmto pozemkov spôsobom,že komunisti ich získali vyvlastnením ,následne po puči prešli do majetku mesta.Nikdy neslúžili na to, na čo boli vyvlastnené.
Keby v tomto štáte bolo právo na ochranu občana,tak štát musí zariadiť vrátenie všetkých takto nemorálne získaných majetkov pôvodným vlastníkom,alebo ich dedicom.
Noo, to by ešte mohlo byť zaujímavé, keby sa tí pôvodní majitelia / ich dedičia prihlásili. Nepoznáte ich niekto? -
Attilio, nemyslím si, že by si sa už mal s nami lúčiť, lebo určite nás bude zaujímať prinajmenšom to, ako “dopadne” mestské opevnenie v susedstve valachovského staveniska. Pri súčasnej “hviezdnej” konštelácii zainteresovaných ťažko predvídať…
Aby som však nezostal bokom vypuknuvšej ďakovačky: mne sa páčilo, ako tvoje fotky pomohli rozprúdiť túto diskusiu, aj keď okrem hormona 692 – zdá sa – takmer nikoho vo Zvolene neprebudila. :DMimo toho sa chcem naivne spýtať: Je kvalifikácia/oprávnenie na vykonávanie archeologického výskumu zároveň kvalifikáciou/oprávnením na výskum a vyhodnotenie archeologicky odkrytej architektúry?
-
Povedal by som, že v prvom rade sami Zvolenčania sa musia rozhýbať, kým nie je celkom neskoro. Čože my ostatní – Bystričania (KPÚ :D a ja…), Bratislavčania, Novozámčania, Lúčania, atď.?!
Ako to vidím, mohli by ste podať podnety:
– na Archeologickú radu MKSR a na Komisiu na overovanie osobitnej odbornej spôsobilosti na vykonávanie pamiatkového výskumu, aby zastavili tzv. archeologický výskum Doc. PhDr. Jozef Hošša, CSc.,
– na Pamiatkový úrad SR, Pamiatkovú inšpekciu MKSR a Pamiatkovú radu MKSR, aby preskúmali odbornosť stanovísk KPÚ Banská Bystrica,
– na Krajský stavebný úrad Banská Bystrica, aby preskúmal súlad stavebného povolenia s územným plánom. -
Názov: Územný plán mesta Zvolen
Spracovateľ: URKEA s.r.o. Banská Bystrica, SAŽP Centrum tvorby krajiny Banská Bystrica
Dátum prijatia MsZ: uznesením č. 144/2004 zo dňa 3.12.2004Teraz zopár viet z Územného plánu mesta Zvolen.
Predmetom ochrany v pamiatkovej zóne je predovšetkým:
· historicky vyvinutá urbanistická štruktúra so zachovaným námestím
· charakteristická silueta pamiatkovej zóny
· umelecko-historické a architektonické hodnoty objektov vyhlásených kultúrnych pamiatok a objektov pamiatkového záujmu, objektov navrhovaných na vyhlásenie, objektov dotvárajúcich charakter pamiatkovej zóny.Pre starostlivosť o kultúrne hodnoty pamiatkovej zóny a ich využitie platia v zmysle štatútu pamiatkovej zóny vydaného okresným úradom vo Zvolene v zásade nasledovné podmienky:
· zachovať pôvodnú urbanistickú štruktúru pamiatkovej zóny a jej ochranného pásma s dôrazom na kultúrno-historické pamiatky a významné architektonické prvky a súbory,
· zachovať charakteristickú siluetu pamiatkovej zóny s dominantným postavením dvoch kostolov a zámku, typické priehľady a pohľadové kužele na dominanty a jednotlivé objekty,
· tvorba novej zástavby v historickom prostredí pamiatkovej zóny musí zodpovedať výrazovým prostriedkom kvalitnej modernej architektúry, ale zároveň musí primerane zohľadňovať historický pôdorys, parceláciu, objektovú skladbu a výškové a priestorové usporiadanie objektov pamiatkovej zóny,
· Zachováva novostavba ESC-ZV “pôvodnú urbanistickú štruktúru pamiatkovej zóny a jej ochranného pásma”? NIE. Doteraz sa v tejto oblasti nenachádzali také objemné “krabice”, akou bude ESC-ZV.
· Zachováva novostavba ESC-ZV “charakteristickú siluetu pamiatkovej zóny”? NIE. Podľa môjho názoru do siluety patria strechy. Nemyslím si, že stovky metrov štvorcových veľká rovná strecha je pre centrum Zvolena charakteristická.
· Novostavba ESC-ZV “primerane zohľadňuje historický pôdorys, parceláciu”? NIE. Pôvodné domy boli postavené pozdĺž ulíc, ktoré neboli priamočiare a pravouhlé. Parceláciu je zbytočné komentovať, stačí sa pozrieť:· na území pamiatkovej zóny umiestňovať len objekty a prevádzky nenáročné na obslužnú a distribučnú dopravu a na skladovacie priestory, vylúčiť umiestňovanie výrobných a skladových zariadení, postupne zvyšovať podiel funkcie vyššej občianskej vybavenosti,
· Je novostavba ESC-ZV “nenáročná na obslužnú a distribučnú dopravu a na skladovacie priestory”? NIE. Nechce sa mi, ale iste by sa niekde dalo nájsť, s akým dopravným zaťažením sa počíta.· akékoľvek úpravy územia pamiatkovej zóny a jej ochranného pásma, úpravy národných kultúrnych pamiatok, objektov dotvárajúcich prostredie a charakter pamiatkovej zóny a zásahy do priestorovej a hmotovej podstaty pamiatkovej zóny realizovať iba v súlade s uvedenými podmienkami a rozhodnutím príslušného orgánu na ochranu pamiatkového fondu.
· Je novostavba ESC-ZV “v súlade s uvedenými podmienkami”? Očividne NIE.
· Je novostavba ESC-ZV v súlade s “rozhodnutím príslušného orgánu na ochranu pamiatkového fondu”? ÁNO. A dovolím si vysloviť dojem, že by určite bola, nech by vyzerala akokoľvek.Súhlasné stanovisko resp. rozhodnutie príslušného orgánu na ochranu pamiatkového fondu, v ktorom budú presne stanovené podmienky realizácie záchranného/pamiatkového archeologického výskumu, je potrebné zabezpečiť v súvislosti s územným a stavebným konaním. Tým sa zamedzí opakovaniu situácií, keď pri stavebných prácach z neznalosti alebo z nedôslednosti boli vážne poškodené alebo celkom zničené významné archeologické artefakty a zvyšky po historickej zástavbe.
· Zmedzilo sa “opakovaniu situácií, keď pri stavebných prácach z neznalosti alebo z nedôslednosti boli vážne poškodené alebo celkom zničené významné archeologické artefakty a zvyšky po historickej zástavbe”? NIE. Alebo vlastne ÁNO, lebo teraz sa to nerobí “z neznalosti alebo z nedôslednosti”, ale vedome a úmyselne.· Rešpektuje novostavba ESC-ZV platný územný plán? Všetci sa tvária, že ÁNO…
-
Prečítal som si pripomienky na, ktoré boli predložené pri verejnom prejednávaní a pre mňa bolo zarážajúce ani nie nízky počet ľudí, ktorí sa ho zúčastnili, ale fakt, že vlastne proti bol iba jeden ing. arch. Matuščák, nie je to síce môj typ, ale toto sa mu podarilo.
Pripomienky Ing. arch. J. Matuščáka k Zámeru navrhovanej činnosti majú vysokú etickú hodnotu, čím zhŕňa všetky urbanisticko-architektonické argumenty proti umiestneniu.
Vĺčik, máš na mysli toto:ZÁVEREČNÉ STANOVISKO
(Číslo: 6478/07-3.4/gn)
vydané Ministerstvom životného prostredia SR podľa zákona č. 24/2006 Z. z. o posudzovaní vplyvov na životné prostredie a o zmene a doplnení niektorých zákonov
…III. POPIS PRIEBEHU POSUDZOVANIA
3. Prerokovanie správy o hodnotení s verejnosťou
…V rámci pripomienkového konania boli na MŽP SR doručené závažné písomné stanoviská:
• Združenie Slatinka, ulica Bellu IV. Č.6, Zvolen,
• Združenie Borová hora Zvolen, J.Kozačeka 22,
• SVB č.1666 ul. Kubániho a M.R. Štefánika, Zvolen, Kubániho č.4,
• v stanovisku sú zhrnuté aj požiadavky 63 občanov z 18.6.2007 pre MŽP SR,
• ako aj stanovisko pána Ing. Kollára a 13 obyvateľov Kubániho ulice, 20.6.2007,
• Pripomienky Ing. arch. J. Matuščáka k Zámeru navrhovanej činnosti majú vysokú etickú hodnotu, čím zhŕňa všetky urbanisticko-architektonické argumenty proti umiestneniu.
…Výhrady obyvateľov boli k necitlivému riešeniu ochrany historických pamiatok v pamiatkovej zóne mesta Zvolen – hrozba asanácie a hradobnéhu múru, resp. jeho izolácia do dopravného dvora komplexu, necitlivému zakomponovaniu barokovej Finkovej kúrie, narušeniu výhľadov na krajinu a siluety mesta s kostolmi a Zvolenským zámkom, neadekvátnej architektúre – hmoty, povrchy, netradičné materiály, výška zástavby, technológii obsluhy a prístupu cez miestne komunikácie obslužného významu s pobytovou funkciou a pod.
…Združenie Borová hora Zvolen, J.Kozačeka 22, Pripomienky k správe o hodnotení vplyvov stavby ES&RC – Zvolen v Pamiatkovej zóne mesta Zvolen na životné prostredie, (list z 9. 11. 2007)
V zmysle platného ÚPN mesta Zvolen, kap. B.22.6 Regulatívy a zásady zachovania kultúrno-historických hodnôt nesúhlasia so zámerom a investora:
s hrubými zásahmi do priestorovej a hmotovej podstaty pamiatkovej zóny Zvolen a severnej časti opevnenia,
so zmenou zaužívaného obrazu severnej časti PZ a narušením prostredia okolo NKP Finkova kúria,
s prebúraním hradieb historického múrového opevnenia,
s nadmernými nárokmi na prístup a parkovanie áut v navrhovaných objektoch, s možným následkom narušenia systému dopravy v PZ, jej ochrannom pásme a v celom meste,
s podporou investičných akcií likvidujúcich pamiatky a hodnoty PZ, presadzované regionálnym orgánom štátnej pamiatkovej ochrany KPÚ v Banskej Bystrici,
s faktom, že termín verejného prerokovania posudzovaného zámeru Europa center Zvolen je pred termínom verejného pripomienkovania ÚPN-Z Pamiatkovej zóny Zvolen;
…IV. KOMPLEXNÉ ZHODNOTENIE VPLYVOV NAVRHOVANEJ ČINNOSTI NA ŽIVOTNÉ PROSTREDIE VRÁTANE ZDRAVIA
Výstavba obchodno-zábavného centra ES&RC Zvolen je situovaná v intraviláne mesta Zvolen na pamiatkovom území Pamiatkovej zóny mesta Zvolen a jej ochranného pásma. Územie výstavby z južnej strany ohraničuje na Námestí SNP objekt Finkovej kúrie, ktorý je evidovaný v Ústrednom zozname pamiatkového fondu Slovenskej republiky pod č. 1143/0 na parcele číslo 1138/2 ako nehnuteľná národná kultúrna pamiatka ako aj historická zeleň Štúrovho parku, ktorý je kultúrnou pamiatkou evidovanou v ÚZPF SR pod č. 1132/2 na parcele č. 2856. V centrálnej časti dotknutého územia prebieha rovnobežne s komunikáciou Kubániho ulice hradobný múr mestského opevnenia, kultúrna pamiatka evidovaná v ÚZPF SR pod č. 1130.
Realizáciou navrhovanej činnosti bude priamo dotknutý objekt múru mestských hradieb. Správa hodnotí príspevok rekonštrukciou priestoru na kvalitatívny rozmer prepojenia a vzťahu histórie a súčasnej architektúry v kompaktnom videní predĺženej línie už rekonštruovaných mestských hradieb v úseku ulice V.P. Tótha. Práve tu sa názory na príspevok kvality rozchádzajú, lebo nové objekty a premostenie ulice Kubániho tento efekt značne potlačia.
Vplyvy na paleontologické a archeologické náleziská, kultúrno-historické pamiatky a na kultúrne hodnoty sa predpokladajú riešiť v následnej projektovej dokumentácii.
…V scenérii lokality hodnotenej smerom do mesta aj z mesta von sa navrhovanou činnosťou situácia zhorší, vplyvom nových dominantných objemov architektúry, nie práve vhodne zapadajúcej do prostredia historického okraja centra mesta Zvolen.
…Priestorová syntéza pozitívnych a negatívnych vplyvov činnosti priniesla v hodnotení tieto argumenty:
…Zakomponovanie zvyškov historického múru do oplotenia areálu funkčne aj hmotou zatieni zamedzí verejnosti prístup k historickým mestským múrom, keď sa tam vytvorí dvor s obslužnou cestnou rampou a protihlukovými stenami.
…VI. ZÁVERY
1. Záverečné stanovisko k navrhovanej činnosti
Na základe výsledkov procesu posudzovania vykonaného podľa ustanovení zákona č. 24/2006 Z. z. o posudzovaní vplyvov na životné prostredie a o zmene a doplní niektorých zákonov sa
o d p o r ú č arealizácia navrhovanej činnosti „EUROPA SHOPPING & RELAX CENTER – Zvolen“ za predpokladu splnenia podmienok a realizácie opatrení uvedených v kapitole VI/3 záverečného stanoviska. Neurčitosti, ktoré sa vyskytli v procese posudzovania vplyvov na životné prostredie a vznesené požiadavky je potrebné vyriešiť v ďalšom procese posudzovania podľa zákona pred povolením navrhovanej činnosti.
…Bratislava 23. 1. 2008V kapitole VI/3 “Odporúčané podmienky pre etapu prípravy a realizácie navrhovanej činnosti” sa ani jedna podmienka netýka ochrany pamiatok, prostredia pamiatkovej zóny ani architektonického riešenia novostavby. Však ako by sa RNDr. Gabriel Nižňanský z Ministerstva životného prostredia SR a MUDr. Viktor Kosmovský z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva vo Zvolene aj mohli vyjadriť ku niečomu takému nemerateľnému…
Ale aj tak ma potešilo, že podľa tejto správy sa o ochranu pamiatok a novú architektúru v meste zaujíma viac ako jeden Zvolenčan; mám na mysli OZ Borová hora.
-
Mhm, keď sú všetci Zvolenčania – okrem jedného – za, Bystričania – KpÚ a ja – to asi nevytrhnú… :D
-
K problematike predĺženia prípravy stavby z dôvodu spôsobu rekonštrukcie mestského opevnenia :
Počas prípravy stavby spoločnosť VAV invest, s.r.o. Banská Bystrica zabezpečila spracovanie statického posudku na múr mestského opevnenia, ktorý je vo vlastníctve Mesta Zvolen. Statický posudok preukázal, že múr je pri živelných pohromách – silnom nárazovom vetre, seizmických a iných otrasoch nestabilný. V statickom posudku je ďalej uvedené, že projekt a úpravy priestoru súvisiaceho s hradobným múrom musia rešpektovať požiadavky nových predpisov a noriem týkajúcich sa bezpečnosti stavieb. Na základe výsledkov statického posudku navrhol projektant stavby rozobratie hradobného múru a jeho znovu postavenie formou autentickej rekonštrukcie. Uvedený spôsob rekonštrukcie hradobného múru hodnotilo Mesto Zvolen ako nesúlad so záväznými regulatívmi platného Územného plánu mesta Zvolen, ktoré požadujú zachovať národné kultúrne pamiatky na území mesta. Mesto Zvolen požadovalo nerozoberať jestvujúci múr, ale ako súčasť realizácie stavby rekonštrukčnými prácami odstrániť jeho statické poruchy. Spoločnosť VAV invest s.r.o. Banská Bystrica akceptovala požiadavky Mesta Zvolen. Uvedené skutočnosti však predĺžili projekčnú prípravu stavby a predĺžili aj proces povoľovania stavby Krajským pamiatkovým úradom v Banskej Bystrici, ktorý sa musel opätovne vyjadriť k predmetnej stavbe. Rozhodnutie Krajského pamiatkového úradu k zámeru obnovy hradobného múru bolo vydané až 14.11.2007.
Ak viem čítať, vychádza mi z toho, že Krajský pamiatkový úrad BB “rozobratie hradobného múru a jeho znovu postavenie formou autentickej (!) rekonštrukcie” povolil a až Mesto Zvolen tento zámer prekazilo. Dobre pochopil pán riaditeľ, že sa pred dôchodkom oplatí pritúliť k správnej politickej strane… -
“Vycedil” som odtiaľ meno Ing. arch. Pavel Mikleš.
Ako som potom zistil, pán Mikleš je od 20. 01. 2009 jediným spoločníkom firmy ESTING, s.r.o., ktorá vznikla 15. 06. 1992.
Ale pán Mikleš sa nezaoberá len architektúrou:
– osem a pol roka (do 17. 1. 2008) bol členom predstavenstva Poľnohospodárskeho družstva Lieskovec,
– od 13. 3. 2001, teda od jeho vzniku, je stále podpredsedom družstva AGROSLUŽBY Lieskovec. -
Cest vynimkam, ale som presvedceny o absolutne klesajucej urovni nasich architektov. … Dlho som bol presvedceny, ze socialisticky architekti a stavitelia by sa mali za zlociny na nasich mestach sudne zodpovedat. To co sa deje dnes je vsak este horsie. …
O.K., buďme konkrétni. Kto je to “Architektonické štúdio ESTING, Zvolen”? Okrem adresy som nič nenašiel. Nie som v tom taký macher ako asomtam…