Maľbu Moneta vydražili za rekordných 40 miliónov libier

Olejomaľbu Clauda Moneta Le Bassin Aux Nympheas vydražili v utorok za rekordných 40,9 milióna libier (v prepočte takmer 1,6 miliardy slovenských korún), čo je takmer dvojnásobok očakávanej sumy. Totožnosť nového majiteľa nie je známa. Podľa spravodajcu BBC Davida Sillitia sa na dražbe v aukčnej sieni Christie’s v Londýne zúčastnili záujemcovia a záujemkyne z celého sveta. Víťazná ponuka bola 36,5 milióna libier (v prepočte asi 1,4 miliardy korún), ale celková suma po prirátaní daní presiahla hranicu 40 miliónov libier. “Za posledných dvadsať rokov na európskej aukcii takýto obraz nepredali,” uviedol Oliver Camu zo siene Christie’s.

V máji vydražili v USA dielo Clauda Moneta za 41 miliónov dolárov (v prepočte takmer 850 miliónov slovenských korún), čo bola doteraz najvyššia suma. Išlo o obraz s názvom Le Pont du chemin de fer á Argenteuil.

Informácie zverejnil internetový portál news.bbc.co.uk.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Tradičný čínsky hudobný nástroj vyrobený v roku 1120 vydražili

V Pekingu v nedeľu 5. decembra 2010 vydražili za rekordných 136 miliónov jüanov (v prepočte približne 15,4 milióna eur) tradičný čínsky strunový hudobný nástroj kučchin vyrobený v roku 1120 pre cisára Chuej-cunga. Vyvolávacia cena dreveného sedemstrunového nástroja podobného citare vykladaného zlatom, striebrom, perlami a jelením parožím bola 16 miliónov jüanov (v prepočte približne 1,8 milióna eur). Hodnotu nástroja zvýšila aj vyrytá pečať cisára Čchien-lunga z roku 1742. Meno nového majiteľa starožitného kučchinu odmietli predstavitelia aukčného domu Poly International Auction prezradiť.

Čína: Kópiu kaligrafie vydražili za 308 miliónov jüanov

V čínskom Pekingu vydražili za 308 miliónov jüanov (v prepočte približne 33,92 milióna eur) kaligrafický text na hodvábe, ktorý je kópiou práce slávneho čínskeho kaligrafa menom Wang Siči. Ten žil v rokoch 303 až 361 a do súčasnosti sa pravdepodobne nezachovalo ani jedno z jeho diel. Odborníci predpokladajú, že zvitok s rozmermi 24,5 krát 13,8 centimetra obsahujúci 41 znakov na štyroch riadkoch je kópiou Sičiho textu pochádzajúcou z obdobia dynastie Tchang, ktorá vládla v Číne v období rokov 618 až 907. Meno nového majiteľa kaligrafie, ktorá sa stala druhým najdrahším umeleckým predmetom vydraženým v Číne, nie je známe. Rekord drží iná kaligrafia, ktorá sa minulý rok predala za 436,8 milióna jüanov.