Maliari z Kovačice v Banskej Štiavnici

Obnova.sk Fotografia

Autor: Rastislav Marko
Vo štvrtok 4.11. sa o 14.00 v Galérii Jozefa Kollára uskutočnila vernisáž výstavy Maliari z Kovačice. Insitných umelcov charakterizuje citlivosť a nežnosť srdca, naivita, sila fantázie. Obnova.sk Fotografia

Samotné insitné umenie sa začala rozvíjať v druhej polovici 19. storočia, pričom špecifickým fenoménom sa stali umelci z bývalej Juhoslávie z miest Kovačica a Padina. Práve 36 obrazov a 8 grafických listov týchto umelcov predstaví výstava, ktorá sa bude až do konca roka konať v Galérii Jozefa Kollára na Námestí sv. Trojice. Netreba si preto nechať ujsť príležitosť vychutnať si špičkové európske maliarske umenie priamo s srdci Banskej Štiavnice. Galéria Jozefa Kollára je otvorená pondelok – piatok od 8.00 do 16.00.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

SBM – My sa nevieme sťažovať nahlas

(od 8.4. do 15.5.)
Slovenské banské múzeum – Galéria Jozefa Kollára v spolupráci s Pohronským osvetovým strediskom Žiar nad Hronom, pracovisko Banská Štiavnica pripravili pre návštevníkov V. ročník výstavného podujatia My sa nevieme sťažovať nahlas.

Insitní maliari z Kovačice vystavujú v Banskej Štiavnici

4. novembra o 14.00 hod. bude v banskoštiavnickej galérii na Trojičnom námestí sprístupnená výstavu Kovačičskej insity, v autorskej koncepcii Jána Hrka z Kovačice. Výstava, posledná tohto roku a teda predvianočná, predstavuje do 40 obrazov a 8 grafických listov najznámejších maliarov, zo zakladateľskej generácie sa predstavuje Martin Jonáš a Zuzana Chalupová, z druhej generácie Pavel Hajko, Alžbeta Čižíková, Ján Husárik, Ján Strakúšek, Michal Povolný, Anna Kňazovicová a ďalší.

Štiavnica > Je dobré mať kamarátov

Výstava v Banskej Štiavnici- Je dobré mať kamarátov je príbehom Banskej Štiavnice a jej striebornej histórie. 23. septembra 2005 sprístupnili v SBM-Galérii J.Kollára v Banskej Štiavnici výstavu trojice umelcov : Braňa Jánoša, banskoštiavnického rodáka, dnes žijúceho vo Vyšnom Kubíne, v oblasti maľby, Igora Čierneho z Bratislavy v oblasti kovanej plastiky a Ondreja Ďuriana z Kremnice, v oblasti strieborného šperku.