Maľované salaše
Pomerne málo známou, ale zaujímavou časťou slovenského ľudového umenia sú maľované salaše. Sú to ľudové maľby na papieri i na plátne z druhej polovice 19. storočia a z prvej polovice 20. storočia. Maľovali ich prevažne baníci v dvoch najvýznamnejších banských mestách na Slovensku – v Banskej Štiavnici, Banskej Bystrici a v baníckych osadách na ich okolí. Maľované salaše súvisia s maľovanými pozadiami k figurálnym betlehemom a sú doplnením a rozvinutím betlehemskej pastierskej témy, ako sa popisuje v Evanjeliu sv. Lukáša ( Luk. 2;8-20). V ľudovom prostredí ich volali „salaš“ ( Banská Štiavnica) alebo „pastva“ (Banská Bystrica a okolie). Vyznačujú sa poetickým uchopením reality, úprimnosťou a čistotou výtvarného vyjadrenia, použitím jednoduchých výrazových prostriedkov. To všetko robí z maľovaných salašov vrchol stvárnenia pastierskej tematiky v ľudovom umení na Slovensku.
Ich maliari rešpektujú požiadavky, ktoré kladie na konečnú podobu užívateľ, ale prejavujú na nich aj svoju individualitu, kreatívnosť, čím robia autori z každého obrazu osobité dielo.
Ľahkosťou, sviežosťou a úprimnosťou vyjadrenia majú maľované salaše aj v dnešnom rýchlom tempe života schopnosť byť tým očistným prameňom, upokojujúcim a povznášajúcim našu myseľ.
Výstava v Galérii ÚĽUV v Bratislave prezentuje vybrané exponáty zapožičané zo zbierok Slovenského banského múzea v Banskej Štiavnici.
Galéria ÚĽUV
prístupná pre verejnosť od 16. 12. 2004 do 5. 2. 2005
v týchto otváracích hodinách:
Utorok – Piatok : 12,00 – 18,00
Sobota:10,00 – 14,00
Vstup voľný.