Medzinárodný deň pamiatok

18. apríl – Medzinárodný deň pamiatok vznikol z podnetu medzinárodnej mimovládnej organizácie ICOMOS (Medzinárodná rada pre pamiatky a sídla) a v roku 1983 ho schválilo UNESCO. Bývalé Česko-slovensko, jeden zo zakladajúcich členov ICOMOS, si v tento deň od jeho ustanovenia každoročne pripomínalo význam ochrany pamiatok a historických sídiel. Od roku 1993 tak robí aj Slovenská republika.Hneď od vzniku tejto tradície bol Medzinárodný deň pamiatok pre odborníkov najmä „sviatkom“ pracovným. Aj v tomto roku si ho pamiatkari pripomínajú predovšetkým zvýšenou aktivitou, odbornými podujatiami, seminármi, prezentáciou pamiatok verejnosti. Je to však práve verejnosť, ktorej je tento Medzinárodný deň pamiatok určený. Občania, najmä mládež, by si dôkladne mali uvedomiť obrovské historické, technické, umelecké, estetické, prípadne ďalšie hodnoty, ktoré sú obsiahnuté v početných pamiatkových objektoch, pamiatkových rezerváciách, pamiatkových zónach a iných kultúrnych a historických lokalitách a územiach. Medzinárodný deň pamiatok je jednou z mála udalostí, ktoré môžu tieto nevšedné hodnoty občanom priblížiť, vysvetliť, propagovať. Pre mnohých je to aj príležitosť si uvedomiť, že prevažne nejde iba o akúsi „kultúrnu“ kulisu, v popredí ktorej prebieha všedný beh života, ale že často aj kultúrne pamiatky, objekty, areály a územia sú priamo tým „javiskom“, na ktorom a v ktorom sa život odohráva. Je teda našou spoločnou úlohou dosiahnuť, aby pamiatky boli čoraz viac živou súčasťou súčasných aktivít spoločnosti. Aby aj ako prostriedky a ciele kultúrnej turistiky, resp. súčasť kultúrnej infraštruktúry sa transformovali z úlohy kultúrnej „nadstavby“ na základné rozvojové impulzy, podnecujúce nielen pasívne zachovanie tradičných zručností, ale aj aktívny rozvoj zamestnanosti, osvety, služieb, domáceho a zahraničného cestovného ruchu.

V snahe viac zvýrazniť význam tohto sviatku sa v SR aj v tomto roku Medzinárodným dňom pamiatok otvára už štvrtý ročník „Mesiaca kultúrneho dedičstva“, cyklu podujatí zameraných na propagáciu a prezentáciu historických a kultúrnych hodnôt, ktorý nielen symbolicky, ale najmä mnohými aktivitami spája Medzinárodný deň pamiatok (18.apríl) s 18.májom, ktorý aj na Slovensku je už tradične Medzinárodným dňom múzeí.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

V utorok oslávime Medzinárodný deň múzeí

BRATISLAVA 17. mája 2004 (SITA) – Slovenské múzeá napriek neutešenej situácii – znižovaniu dotácií štátu a prepúšťaniu zamestnancov, oslávia v utorok Medzinárodný deň múzeí. Ako ďalej uviedla pre agentúru SITA Gabriela Podušelová z Muzeologického kabinetu Slovenského národného múzea (SNM), viaceré múzeá a galérie otvoria v utorok, ale aj v priebehu celého tohto týždňa svoje brány bezplatne. Predstavia počas roka pre verejnosť nedostupné zbierky a ponúknu rad ďalších atrakcií, akými sú ukážky reštaurovania, ale aj bezplatné ohodnotenie starožitností, určovanie nerastov, či minerálov. Snahou múzeí a galérií je prilákať čo najviac ľudí a ukázať im svoju prácu. Medzinárodný deň múzeí tak chce ukázať, že múzeum nie je len miestom vzdelávania a poznávania, ale aj miestom oddychu a zábavy pre všetkých ľudí bez ohľadu na vek.

Ochrana pamiatok

Oblasť medzinárodnej ochrany pamiatok na Slovensku riadi Ministerstvo kultúry SR a z odbornej stránky zabezpečuje Ústredie štátnej pamiatkovej starostlivosti. Ústredie sa svojou prácou zúčastňuje na činnosti nevládnej organizácie Medzinárodná rada pre pamiatky a sídla (ICOMOS) a riadi tak koordináciu materiálno technickej stránky v odbore obnova pamiatok histórie, kultúry a múzejných cenností. Okrem toho rozvýja aj teóriu a metodiku pamiatkovej ochrany a spolupracuje aj s ostatnými medzinárodnými organizáciami.