Mesiac fotografie 2005 – Miro Švolík

Miro Švolík (1960) študoval na Katedre umeleckej fotografie FAMU v Prahe s generáciou z „novej“ slovenskej vlny. Jeho fotografie sú zastúpené v zbierkach svetových múzeí (MOMA, New York), je držiteľom ceny International Center of Photography v New Yorku. Zatiaľ najucelenejšia výstava autora z rokov 1984-2004 je rozdelená do troch kapitol, každá z nich predstavuje fotografický vývoj v danom životnom období umelca. Ukazuje „cestu do stredu“, od rozprávkových živých obrazov tvorených z ľudských postavičiek cez vtipné archetypálne fotografické montáže prírody a živočíchov až po koláže skúmajúce ľudské telo.

GMB
PÁLFFYHO PALÁC
Panská 19, Bratislava
3.11. – 18. 12. 2005

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Milota Havránková – Zelený dom

Milota Havránková patrí k významným predstaviteľkám súčasnej slovenskej fotografie a na umeleckej scéne sa pohybuje od polovice 60. rokov. Autorská výstava „Zelený dom“ retrospektívne mapuje 40 rokov jej tvorivého úsilia a je realizovaná pri príležitosti životného jubilea autorky.

Andrej Reiser – prvý krát na Slovensku

V rámci šiesteho pokračovania projektu Henkel Slovensko Slovensku sa predstaví známy fotograf Andrej Reiser. Narodil sa v roku 1949 v Žiline. Po roku 1968 vycestovala rodina Reiserovcov do Nemeckej spolkovej republiky, kde študoval fotografiu na prestížnej škole v Essene.

Fero Fenič – fotograf

V utorok 12. apríla 2005 o 18:00 hod. sa v Českom centre (Hviezdoslavovo nám. 8) uskutoční vernisáž výstavy fotografií s názvom Ragtime 1980 za osobnej účasti ich autora, režiséra, scenáristu, vedúceho televíznych projektov, riaditeľa dokumentárneho štúdia a filmového festivalu Fera Feniča. Fotografie zachytávajú nakrúcanie Miloša Formana v New Yorku spred 25 rokov, keď pracoval na filme Ragtime podľa rovnomennej literárnej predlohy E. Doctorowa. Ide o kolekciu štrnástich veľkoformátových fotografií, ktoré sprevádzali českú časť Febiofestu a od budúceho týždňa budú sprievodným podujatím jeho slovenskej časti.

Kamil Peteraj: Alabastrová lady, Pavol Hammel: Krvné obrazy

Výstava predstaví komornú tvorbu dvoch významných osobností slovenského showbiznisu – textára populárnej hudby a básnika Kamila Peteraja ako tvorcu modernej fotografie / upravovanej počítačovou technikou / a skladateľa, hudobníka a speváka Pavla Hammela ako tvorcu modernej abstraktnej maľby. Pre obidvoch umelcov je voľná tvorba osobitým spôsobom vyjadrenia vlastných myšlienok a názorov, odlišná od ich profesionálnej umeleckej činnosti, je určitým odreagovaním sa.