Mestá pozdĺž rieky v Galérii Slovenskej výtvarnej únie

O krajine ako o maliarskom námete a o premene jej zobrazovania hovorí výstava Cities on the river – Mestá pozdĺž rieky. Putovnú výstavu sprístupnili verejnosti 16. februara 2011 v Galérii Slovenskej výtvarnej únie na Dostojevského rade 2 v Bratislave. V známej Umelke si možno pozrieť diela od autorov zo Srbska, Maďarska, Rakúska, Slovenska i Chorvátska.


Výber z ich tvorby sa podľa Andrei Kozárovej zo Slovenskej výtvarnej únie snaží odpovedať na dve otázky. “Upriamuje pozornosť na krajinu ako neoddeliteľnú súčasť dejín umenia, ako klasický motív maliarstva. Kladie si pritom otázku, aký význam má jej súčasné zobrazovanie. Hmlou zahalená romantická krajina 19. storočia totiž podľahla plynutiu času. Dnešnou krajinou a zároveň najbližším prostredím je pre nás mesto ako východiskový bod a centrum stretávania sa a výmeny kultúr. Nové priestorové súvislosti, vynárajúce sa v dôsledku globalizácie, vedú k predefinovaniu mesta… Druhou otázkou výstavy je identita spätá s naším najbližším prostredím”.


Pod projekt Cities on the river – Mestá pozdĺž rieky sa podpísali Pia Jardi z viedenskej Univerzity dizajnu a historička umenia Júlia N. Mészáros. Výstava je putovná a do Bratislavy sa dostala po tom, ako ju videli v maďarskom Györi a rakúskej Viedni. Po Bratislave si ju pozrú v srbskom Belehrade a rakúskom Linzi. V Galérii Slovenskej výtvarnej únie sa dá vidieť do 27. februára 2011 denne okrem pondelka od 10:00 do 18:00. 


Na výstave sú diela od autorov: Nikola Djordjevic (Beograd), László Fehér (Budapest), Helmut & Joana Kandl (Wien), Martin Kollár (Bratislava), Inés Lombardi (Wien), Nemes Csaba (Budapest), David Maljovic (Rijeka), Váli Dezső (Budapest), Milena Putnik(Beograd), Kudász Gábor Arion (Budapest), Dragan Zivancevic (Beograd) Romana Hagyo (Wien), Kramar (Wien), Anna Meyer (Wien), Agneša Szigetová (Bratislava) a Ilona Németh (Bratislava).

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Vývoj slovenskej typografie mapujú v Banskej Bystrici

22. februára 2005 (SITA) – Vývoj slovenskej typografie 20. storočia mapuje výstava, ktorú otvoria v stredu o 16:00 v Štátnej galérii v Banskej Bystrici. Výstava je prvou časťou rozsiahlejšieho projektu a zameriava sa najmä na výtvarnú typografiu od 20. až po 60. roky minulého storočia. Prezentované sú diela viac než 40 autorov, vrátane klasikov slovenskej moderny Martina Benku, Ľudovíta Fullu a Mikuláša Galandu.

MALIAR ĽUDOVÍT PITTHORDT (1860-1946)

Komorná výstava Maliar Ľudovít Pitthordt (1860-1946) predstavuje život a tvorbu výtvarného umelca narodeného v Pezinku a neskôr žijúceho v Bratislave. Výstava nepredstavuje súborne zachovanú tvorbu maliara Pitthordta, prezentuje výber diel zastúpených v Galérii mesta Bratislavy, Slovenskej národnej galérii v Bratislave a Malokarpatskom múzeu v Pezinku /na výstave spolu 18 diel/.

Karol Vaculík – historik umenia

V roku 1992 v Bratislave zomrel historik umenia Karol Vaculík. Študoval dejiny umenia, filozofiu a francúzštinu na univerzitách v Bratislave, vo Viedni a v Prahe. Od r. 1949 bol vedúcim zbierky starého umenia v pražskej Národnej galérii, odkiaľ v r. 1951 prešiel do Bratislavy, kde bol poverený vedením vznikajúcej Slovenskej národnej galérie.

GMB získala ocenenie Galéria roka 2007

Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky v spolupráci so Zväzom múzeí na Slovensku a Radou galérií Slovenska, pri príležitosti Medzinárodného dňa múzeí (18.máj) udelili Galérii mesta Bratislavy titul Galéria roka 2007 v kategórii B – regionálne, mestské a miestne múzeá a galérie. Hodnoteným obdobím bol rok 2007.

Ladislav Mednyánszky

Slovenská národná galéria v Bratislave v spolupráci s Maďarskou národnou galériou v Budapešti a galériou Oberes Belveder vo Viedni pripravila pri príležitosti 150. výročia narodenia významného predstaviteľa stredoeurópskeho maliarstva poslednej tretiny 19. a začiatku 20. storočia monografickú výstavu Ladislav Mednyánszky (1852–1919).