Mesto Prešov chce vodárenskú vežu s vyhliadkou prenajať

Obrázok k článku

Mesto Prešov chce dať do prenájmu bývalú vodárenskú vežu, ktorá je jednou z dominánt mesta a dnes slúži ako vyhliadková veža. Hlavným argumentom je, že mesto nevie túto nehnuteľnosť dostatočne využiť. Na prenájom objektu vypíše obchodnú verejnú súťaž, ktorú chcú ukončiť do konca mája, aby ju nový prevádzkovateľ mohol otvoriť začiatkom letnej sezóny. Na prenájme objektu sa už zhodli členovia mestskej rady začiatkom tohto týždňa. Návrh ešte musí schváliť mestské zastupiteľstvo.

Vodárenská veža je v súčasnosti zatvorená. Dôvodom je havarijný stav strojovne výťahu, do ktorého zateká. Ako informovala primátorka mesta Andrea Turčanová, do odovzdania budovy novému prenajímateľovi mesto odstráni problém so zatekaním do výťahovej šachty. Dĺžka prenájmu nebude v súťaži striktne určená. Minimálny ročný nájom mesto určilo na sedem tisíc eur, no prenajímateľ by mal do objektu investovať aj vlastné finančné prostriedky.

Člen mestskej rady a mestský poslanec Richard Drutarovský doplnil, že jednou zo súťažných podmienok bude, že víťaz súťaže by mal časť priestorov poskytnúť oblastnej organizácii cestovného ruchu, ktorá tam bude pôsobiť. Bude len na ňom, na ktorých priestoroch sa dohodnú.

Rekonštrukcia vodárenskej veže za 200-tis. eur bola spoločnou investíciou prešovskej radnice a Prešovského samosprávneho kraja. Išlo o aktivitu pred voľbami do vyšších územných celkov. Vežu pre verejnosť sprístupnili v novembri 2013 bez funkčného výťahu. Ten mali opraviť v druhej etape projektu do komunálnych volieb, čo sa už neudialo a vežu po komunálnych voľbách z technických príčin zatvorili.
Vodárenská veža vysoká 26 metrov je technickou pamiatkou. V porovnaní s okolitým terénom je v jej hornej časti presklená vyhliadka s malou kaviarničkou vo výške zhruba 300 metrov nad morom. Návštevníci musia na vežu vyšliapať 135 schodov. Na prvom poschodí sa nachádza aj malá kaviareň, ktorú krátko prevádzkovalo mesto. Na prízemí sú ešte priestory po bývalej predajni potravín, ktoré neboli zrekonštruované.
Agentúra SITA vydá k správe aj zvukovú správu

 

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Mesto Trnava predáva národnú kultúrnu pamiatku

Meštiacky dom na Hviezdoslavovej ulici č. 6 v Trnave ponúka jeho majiteľ mesto Trnava na predaj v obchodnej verejnej súťaži. Budova je národnou kultúrnou pamiatkou, je však schátraná a potrebuje obnovu. „Ide o stredoveký objekt, renesančne prestavaný, pričom posledná úprava tu bola robená v roku 1900. Budova je v súčasnosti prázdna a jej stav si vyžaduje komplexnú obnovu v súlade s kritériami stanovenými pamiatkarmi,“ uviedol pre agentúru SITA Milan Kazimír z Krajského pamiatkového úradu v Trnave.

V múzeu sprístupnili výstavu Prešov – mesto v srdci Európy

Výstava Prešov – mesto v srdci Európy (história a súčasnosť), ktorú 24. septembra 2009 sprístupnili v Krajskom múzeum v Prešove, prezentuje na 26 paneloch históriu mesta od prvej písomnej zmienky až po jej súčasnosť. V Prešove ju návštevníci múzea budú môcť vidieť do 18. októbra. Pôjde o putovnú výstavu, ktorú uvidia aj v niektorých partnerských mestách Prešova a snahou jej organizátorov je dostať ju aj do Bruselu do budovy Európskeho parlamentu.

Obyvatelia môžu pomôcť pri obnove sôch evanjelistov

Obyvatelia Spišskej Novej Vsi môžu pomôcť pri obnove poškodených sôch evanjelistov, ktoré v minulosti zdobili priečelie vstupnej brány na mestský cintorín. Akademický sochár Štefan Kovaľ v spolupráci so Správou cintorínov mesta Spišská Nová Ves vyzval Spišskonovovešťanov o zapožičanie dobových fotografií, zachytávajúcich sochy evanjelistov, aby mohol podľa fotografií zhotoviť kópie pamiatkovo chránených sôch. Originálne sochy evanjelistov sú značne poškodené a ich rekonštrukcia do pôvodnej podoby je podľa sochára značne komplikovaná.