Mesto Šaľa chce získať a zrekonštruovať renesančný kaštieľ

Obrázok k článku

Národná kultúrna pamiatka kaštieľ v Šali sa možno už čoskoro dočká rekonštrukcie. Plánuje ju mesto Šaľa, ktoré sa usiluje kaštieľ získať do svojho vlastníctva a využívať ho ako reprezentačné priestory. Konať by sa tu mohli napríklad sobáše a tiež kultúrne podujatia. Štátna tajomníčka ministerstva vnútra Denisa Saková sa po nedávnom rokovaní s primátorom Jozefom Belickým vyjadrila, že rezort je ochotný uvoľniť kaštieľ mestu, ak sa podarí nájsť náhradné priestory pre štátny archív, ktorý tam v súčasnosti sídli. „Mesto prisľúbilo pomoc pri hľadaní náhradných priestorov,“ uviedla Saková. Kaštieľ využíva mesto na kultúrne podujatia už dnes, napríklad počas kultúrneho leta organizuje na nádvorí koncerty. „Je to veľmi príjemné miesto, ale zaslúžilo by si rekonštrukciu. Zvonka kaštieľ vyzerá celkom dobre, ale vnútorný priestor nebol rekonštruovaný. Pred rokmi mesto investovalo spolu so sponzormi do dlažby, ale ešte tam treba vymeniť okná či porobiť steny,“ povedal primátor Šale Jozef Belický.


Ako ďalej primátor dodal, v podzemí sú priestory, v minulosti využívané ako mládežnícky klub. Archív tieto priestory nevyužíva. Samospráva by do nich chcela investovať a prerobiť ich na reprezentačné priestory, ktoré v súčasnosti nemá. Rekonštrukcia nádvoria by podľa Belického stála približne 180-tisíc eur. Náklady na opravu pivničných priestorov vyčíslené nie sú. „Pani riaditeľka okresného archívu ma uistila, že si nevyžadujú veľkú rekonštrukciu,“ podotkol Belický.


História renesančného kaštieľa siaha do druhej polovice 16. storočia, v 18. storočí ho barokovo upravili. V jednej časti sú vystavené exponáty a využíva sa aj sála, kde sa konajú rôzne semináre.

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Renesančný kaštieľ sa po desaťročiach chátrania dočká obnovy

Renesančný kaštieľ zo 17. storočia v Divíne v okrese Lučenec sa po desaťročiach chátrania dočká rekonštrukcie. Obec Divín ako vlastník kaštieľa na ňu získala vyše 2,348 milióna eur z eurofondov, čo je vyše 94 percent z oprávnených nákladov. Zvyšných takmer šesť percent zaplatí z vlastného rozpočtu. Ako ďalej pre agentúru SITA uviedol divínsky starosta Ján Koza, na rekonštrukciu už vydali stavebné povolenie a projekt odsúhlasili aj pamiatkari. V súčasnosti prebieha výberové konanie na dodávateľa, ponuky môžu záujemcovia predkladať do stredy. “Predpokladám, že rekonštrukčné práce sa môžu začať v júli, trvať majú 24 mesiacov. Kaštieľ prejde komplexnou obnovou a potom ho budeme využívať na kultúrno-spoločenské a verejnoprospešné projekty,” povedal Koza. Spresnil, že nádvorie kaštieľa budú využívať na malé kultúrne podujatia, čo v obmedzenej miere robili aj dosiaľ, a v súčasnosti nevyužívaný interiér by mal poskytnúť priestor na múzeum, galériu i tvorivé dielne pre umelcov.