Mesto Spišská Nová Ves má svojich sedem divov

Obyvatelia a návštevníci Spišskej Novej Vsi v ankete rozhodli o siedmich divoch mesta. Takmer všetky divy Spišskej Novej Vsi môžu návštevníci obdivovať celoročne. Jeden zo siedmich divov mesta Spišská Nová Ves môžu vidieť a zažiť obyvatelia a návštevníci mesta len raz ročne, keďže ide o tradičný Spišský trh, ktorý sa umiestnil na šiestom mieste z celkovo 31 nominovaných pozoruhodností mesta. Najviac hlasov v ankete získal rímskokatolícky farský kostol Nanebovzatia Panny Márie, ktorý je najcennejšou umelecko-historickou pamiatkou v meste. Kostol je výnimočný najvyššou kostolnou vežou na Slovensku, ktorá meria 87 metrov.

K ďalším divom mesta Spišská Nová Ves patrí Námestie šošovkovitého tvaru, ktoré je najdlhším tohto typu v Európe. Ďalším divom Spišskej Novej Vsi je secesná budova Reduty postavená v roku 1905. K siedmim divom mesta patrí aj Provinčný dom s Levočskou bránou. Najzaujímavejšou časťou budovy je predná fasáda. Jej vrchnú časť zdobí rokoková štuková výzdoba so šiestimi kartušami, ktoré symbolicky vyjadrujú vlastnosti, ktoré musel mať funkcionár mesta či provincie. Ďalším divom Spišskej Novej Vsi je budova Radnice z roku 1779. Na šiestom mieste sa umiestnil tradičný Spišský trh. Posledným divom zo siedmich divov Spišskej Novej Vsi je mozaika v Chráme Premenenia Pána. Autorom novodobej spišskonovoveskej mozaiky z prírodných materiálov, ktorá sa nachádza v oltárnej časti a na chóre je Kamil Dráb. Mozaika bola posvätená len minulého roku.


Anketu „Hľadáme 7 divov mesta Spišskej Novej Vsi“ vyhlásil spišskonovoveský magistrát v máji tohto roku. Záujemcovia mohli do 15. júna nominovať na div mesta čokoľvek, čo sa im zdalo v metropole stredného Spiša zaujímavé. Nasledovalo verejné hlasovanie o nominovaných pozoruhodnostiach mesta. Hlasovanie trvalo od 1. júla do 15. augusta. V ankete odovzdali obyvatelia a návštevníci Spišskej Novej Vsi 1 430 hlasov.


Agentúru SITA informovala hovorkyňa mesta Lucia Kormošová.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Obyvatelia môžu pomôcť pri obnove sôch evanjelistov

Obyvatelia Spišskej Novej Vsi môžu pomôcť pri obnove poškodených sôch evanjelistov, ktoré v minulosti zdobili priečelie vstupnej brány na mestský cintorín. Akademický sochár Štefan Kovaľ v spolupráci so Správou cintorínov mesta Spišská Nová Ves vyzval Spišskonovovešťanov o zapožičanie dobových fotografií, zachytávajúcich sochy evanjelistov, aby mohol podľa fotografií zhotoviť kópie pamiatkovo chránených sôch. Originálne sochy evanjelistov sú značne poškodené a ich rekonštrukcia do pôvodnej podoby je podľa sochára značne komplikovaná.