Mikovíny hub

Fond Samuela Mikovíniho (Banská Štiavnica), v spolupráci s nórskym partnerom Dalane Folkemuseum (Egersund) spracovali spoločný projekt: MIKOVÍNI HUB – vytvorenie bilaterálnej medziodborovej platformy pre inovácie  podporujúce udržateľnú budúcnosť kultúrneho dedičstva, ktorý je podporený Islandom, Lichtenštajnskom a Nórskom v rámci Grantov EHP a Nórska z Fondu pre bilaterálne vzťahy www.eeagrants.sk. Projekt bilaterálnej spolupráce je štruktúrovaný do viacerých aktivít, ktorých výstupy sa vzájomne prepájajú a podporujú. Aktivity projektu budú ukončené do 15.12.2024.

Kontext projektu:
Samuel Mikovíni (1698 – 1750) – polyhistor, inovátor, vizionár. Mikovíniho bohaté všestranné, medziodborové dielo je v kontexte kultúrneho dedičstva Európy bezpochyby kvalitatívnym míľnikom pri formovaní modernej geodézie, kartografie, banského inžinierstva, technického vzdelávania banských odborníkov či krajinnej architektúry. Mikovíni sa počas pôsobenia v Banskej Štiavnici (aj v širšom teritóriu stredoslovenských banských lokalít) svojimi iniciatívami a unikátnymi projektami (banská technika, vodohospodársky systém, odborné vzdelávania) spolupodieľal na konjunktúre banskej ťažby lokality v polovici 18. storočia (Zlatá éra). Originalita technických riešení a hodnoty kultúrneho dedičstva z tohto obdobia, boli ťažiskovými argumentami pre zápis Banskej Štiavnice a technických pamiatok okolia na Zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNECO. Zo širokej škály zachovaných pamiatok na osobnosť Samuela Mikovíniho je pozoruhodný aj fakt, že v Banskej Štiavnici na ulici Andreja Kmeťa 21 je situovaný historický dom, v ktorom Mikovíni nielen žil ale aj vyučoval študentov 1. banskej odbornej školy na svete.

Zámer projektu
Zámerom projektu je spopularizovať a zvýrazniť pre širokú verejnosť fenomény významu tvorivej osobnosti Samuela Mikovíniho a vytvoriť medziodborovú platformu, ktorá by načrtla zámer obnovy Domu Samuela Mikovíniho. Budúce využitie by malo smerovať nielen k pamiatkovej obnove hodnôt domu, ale aj inovatívnemu a udržateľnému využitiu, ktoré by reflektovalo invenčné, vizionárske  uvažovanie polyhistora Mikovíniho. Podstatnou bude pre projekt spolupráca s nórskym partnerom, ktorá by mala priniesť zahraničné skúsenosti s inovátorskými prístupmi pri obnove, interpretácii a využívaní kultúrneho dedičstva. Spolupráca s Dalane Folkemuseum ako i medziodborovou platformou bude po ukončení tohto projektu pokračovať.

Aktivity projektu
1. MIKOVÍNI LAB (2.12. – 4.12.2024) Banská Štiavnica
V rámci aktivity uvedieme medziodborové medzinárodné KOLOKVIUM, na ktorom odborníci*čky vo svojich príspevkoch prierezovo predstavia vybrané oblasti z mnohovrstevnatého diela a tvorby Samuela Mikovíniho. V samostatnom bloku budú prezentované inšpiratívne príklady interpretácií kultúrneho dedičstva. Kolokvium „Samuel Mikovíni – polyhistor, inovátor, vizionár“ (pracovný názov) sa uskutoční v Banskej Štiavnici 2. 12. 2024. Na kolokvium nadviaže WORKSHOP, počas ktorého budú oslovení odborníci*čky diskutovať a formovať východiská budúceho využitia objektu tak, aby bol objekt po obnove novým miestom na mape kreatívnej a kultúrnej infraštruktúry mesta. Workshop sa uskutoční v Banskej Štiavnici v dňoch 3.- 4. 12. 2024. Kolokvia i workshopu sa zúčastnia traja odborníci z partnerskej inštitúcie v Nórsku.

2. MIKOVÍNY ART (15.10. – 15.12.2024) Banská Štiavnica

Interiéry domu Samuela Mikovíniho majú špecifický genius loci. Viac ako 700 ročný dom je substrátom nielen originálnych architektonických riešení, ale aj „pamäte“ domu. Súčasťou projektu bude aj umelecká reflexia diela a vízií Samuela Mikovíniho. Skupina oslovených súčasných umelcov zo Slovenska a Nórska v kurátorskej koncepcii Antona Čierneho pripraví a priamo v dome uvedie výstavu Krotenie krajiny. Vernisáž výstavy bude podvečer 2. 12. 2024.

3. ŠTUDIJNÁ CESTA DO DALANE (región Nórska)
Prípravný a realizačný tím aktérov projektu zo Slovenska uskutoční začiatkom novembra 2024 študijnú cestu do Nórska. V pracovnom programe cesty, ktorý pripravila nórska strana je naplánovaná séria exkurzií, prezentácií a diskusií s expertmi a manažérmi inovatívnych expozícií a kultúrno-vzdelávacích centier, ktoré sa profilujú na prezentáciu a interpretáciu lokálneho kultúrneho dedičstva.

4. INFORMAČNÁ KAMPAŇ
V priebehu prípravy a realizácie projektových aktivít bude realizovaná informačná kampaň, ktorej zámerom bude nielen prezentovať ciele a aktivity projektu, ale najmä klásť dôraz na formovanie povedomia verejnosti o potrebe obnovovať, chrániť, a dômyselne a inovatívne využívať kultúrne dedičstvo. Kampaň bude prebiehať na Slovensku i v Nórsku a tímy z obidvoch štátov si budú vymieňať informácie a zdieľať informácie v médiách a na sociálnych sieťach. Veríme, že projekt Mikovíni HUB a špecificky vytvorenie bilaterálnej medziodborovej platformy
znásobí spolupráce s nórskymi expertmi a prinesie inovatívne nápady v oblasti obnovy, interpretácie a využívania kultúrneho dedičstva, ktoré budú mať presahy na zvýšenie povedomia verejnosti o hmotných i nehmotných hodnotách, ktoré často unikajú našej pozornosti.

MIKOVÍNI HUB
Hlavný organizátor: Fond Samuela Mikovíniho, Banská Štiavnica, Slovensko
Hlavný partner projektu: Dalane Folkemuseum, Egersund, Nórsko

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Odpovede