Mikuláš Klimčák bol ocenený za umelecký prínos v sakrálnom umení

Obrázok k článku

Prešovský arcibiskup – metropolita Ján Babjak akademickému maliarovi Mikulášovi Klimčákovi udelil Medailu bl. Pavla Petra Gojdiča OSBM. Ocenil tak jeho veľký umelecký prínos pre Prešovské arcibiskupstvo, ako aj šírenie sakrálneho byzantského umenia v spoločnosti. Vyznamenanie v podobe medaily a dekrétu vladyka Ján udeľuje od minulého roka osobnostiam a inštitúciám, ktoré sa rôznym spôsobom výrazne pričinili o rozvoj Gréckokatolíckej cirkvi.

Mikuláš Klimčák sa narodil 16. novembra 1921 v Humennom. Patrí medzi najvýznamnejších predstaviteľov slovenského výtvarného umenia. Je známy aj za hranicami našej krajiny. Žije a pôsobí v Bratislave. Celý svoj život zasvätil predovšetkým sakrálnemu umeniu, ktoré oslovuje a privádza k myšlienke na Boha mnohých ľudí. Je mu obzvlášť blízka misia sv. Cyrila a Metoda. Jeho dielo vychádza z byzantskej ikonografie, ktorá mu je ako gréckokatolíkovi veľmi blízka.

Dielo Mikuláša Klimčáka dodáva duchovnú atmosféru viacerým gréckokatolíckym chrámom. Napríklad je autorom vnútornej ikonopisnej maľby v Bazilike minor v Ľutine, autorom oltára, ikonostasu a vnútornej maľby v chráme v Bačkove, exteriérovej krížovej cesty a vnútornej chrámovej maľby v Humennom, vitrážnych okien v chráme v Ľubici, či bohostánku v Kružlove. Jeho diela, ikony, gobelíny a vitráže sa nachádzajú aj v iných gréckokatolíckych, ale aj v rímskokatolíckych chrámoch, na Gréckokatolíckom arcibiskupskom úrade v Prešove, tiež na Hrade v Bratislave, či v budove NR SR.

Aj keď sa svojím vekom blíži k deväťdesiatke, je stále umelecky činný. V týchto dňoch niektoré jeho diela vystavujú v Piešťanoch a v Novom Meste nad Váhom.

Agentúru SITA informovala Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Prezident ocenil 15 osobností

Prezident SR Ivan Gašparovič v pondelok 3. januára 2011 vyznamenal pätnásť osobností najmä z oblasti kultúry, vedy, výskumu a športu. Pri príležitosti 18. výročia vzniku Slovenskej republiky boli dnes v Historickej budove Národnej rady SR na Župnom námestí v Bratislave in memoriam vyznamenané tri osobnosti – hudobný skladateľ a pedagóg Ján Cikker (1911 – 1989), básnik, prozaik, dramatik, scenárista, autor literatúry pre deti a mládež Milan Ferko (1929 – 2010) a skladateľ scénickej hudby pre divadlo, film, televíziu, folklorista Svetozár Stračina (1940 – 1996).

Gréckokatolícka cirkev zviditeľňuje drevené chrámy

11. júla 2008 – Zápis drevených chrámov v Bodružali a Ladomirovej (okres Svidník) do Zoznamu kultúrneho dedičstva UNESCO, ktoré sa nachádzajú v prešovskej eparchii, znamená pre prešovské Gréckokatolícke arcibiskupstvo veľkú poctu. Nie sú to však jediné drevené sakrálne stavby, ktoré vlastní prešovská eparchia.

Štefan Šlachta

BRATISLAVA 1. januára 2004 (SITA) – Fakultu architektúry STU absolvoval v roku 1962. Do roku 1975 pôsobil na tejto fakulte ako odborný asistent. Neskôr pracoval v Dopravoprojekte, v Štátnom ústave pamiatkovej starostlivosti, od roku 1990 prednáša na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave.

Majstrovské diela umenia 20. storočia zo zbierok SNG

Koncepcia reprezentatívneho výberu diel vychádza zo zámeru predstaviť najvýznamnejšie obsahové, formálne a významové okruhy, tendencie a štýlové metamorfózy v časovom slede jednotlivých desaťročí: od prežívania estetiky akademizmu, luminizmu, secesiou poznačeného symbolizmu, cez vznik a konštituovanie monumentalizačného úsilia národnej moderny, jej rozvoj a obohatenie o avantgardné impulzy v 30. rokoch, prínos výtvarnej generácie obdobia vojny vyznievajúci ešte v 50. rokoch, progresívne neoavantgardné úsilia 60. rokov, viac-menej alternatívne podoby výtvarného umenia obdobia totality, tzv. novej maľby a sochy 80. rokov ako i multimediálne snahy záveru 20. storočia.

Za prínos slovenskému umeniu udelia Ceny Martina Benku

Ivana Sláviková, Zuzana Ludiková a Eva Kotláriková získajú 21. septembra 2010 ceny Martina Benku za rok 2009. Laureátom ju udelí v rámci spomienkovej slávnosti pri príležitosti 122. výročia narodenia národného umelca Martina Benku Rada Fondu výtvarných umení v Múzeu Martina Benku v Martine. Každoročne fond ceny odovzdáva na základe odporúčania Komisie pre správu pozostalosti Martina Benku, ktorá pôsobí pri Fonde výtvarných umení. Robí tak v súlade s testamentom Martina Benku. Ceny majú prispieť k rozvoju a propagácii slovenského výtvarného umenia, najmä so zreteľom na životné dielo a pamiatku výtvarníka. Agentúru SITA o tom informovala tajomníčka Komisie pre správu pozostalosti Martina Benku Katarína Ilavská.