MK SR: Cirkvi majú šancu získať viac peňazí na obnovu pamiatok
Pomoc štátu pri obnove kultúrnych pamiatok vo vlastníctve cirkví je nevyhnutná, tvrdí biskup Tondra: BRATISLAVA 25. marca 2004 (SITA) – Cirkvi majú šancu získať viac peňazí na obnovu pamiatok. Prispel k tomu najmä nový grantový systém ministerstva kultúry (MK SR) Obnovme si svoj dom. Na dnešnej tlačovej besede po stretnutí s predstaviteľmi cirkví a náboženských spoločností to uviedol minister kultúry Rudolf Chmel, podľa ktorého treba ešte vyriešiť, ako do tohto programu zaradiť obnovu cirkevných pamiatok. Podľa riaditeľa Cirkevného odboru MK SR Jána Jurana nemožno zabúdať na to, že vo vlastníctve cirkví je približne 95% hnuteľných pamiatok a asi štvrtina nehnuteľných. Prerušenie vlastníckeho vzťahu cirkví k týmto pamiatkam a tým aj k ich údržbe v rokoch 1948 až 1989 spôsobilo, že v súčasnosti je stav viacerých zlý.
Predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS) František Tondra konštatoval, že právne je vlastníkom kultúrnych pamiatok cirkev, ale morálne sa k nim hlási celý národ. Pomoc štátu je nevyhnutná, keďže napríklad na rekonštrukciu malého gotického oltára treba aj niekoľko miliónov. Ochrana a obnova pamiatok sa podľa generálneho biskupa Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania Júliusa Fila netýka len stavieb, či plastík ale napríklad aj kníh. Evanjelikom patrí podľa Fila aj jedna z najväčších historických knižníc na Slovensku, v Kežmarku pri bývalom evanjelickom lýceu. Sú v nej viaceré unikátne historické tlače a ich údržba a oprava sa nedá pokryť len z peňazí cirkvi. Starostlivosť o pamiatky vo vlastníctve cirkvi “je aj európskou témou,” konštatoval Filo, podľa ktorého je spolupráca štátu a cirkví v tejto oblasti nevyhnutná.
Minister Chmel verí, že program Obnovme si svoj dom pomôže k záchrane viacerých pamiatok. Zárukou lepšej starostlivosti by mal byť podľa neho i fakt, že pokiaľ v minulom roku bolo na obnovu pamiatok vyčlenených približne 20 miliónov korún, tento rok je to až približne 250 miliónov korún. Podľa Chmela sa už síce dá hovoriť o o istom systéme, no peňazí je stále málo. Pomôcť by nám v mohli aj prostriedky zo štrukturálnych fondov Európskej únie. Podľa Chmela si treba uvedomiť, že obnovou pamiatok rozvíjame aj turizmus, ktorý medzi iným prináša nové pracovné šance.
Šéf rezortu kultúry hovoril so zástupcami cirkví na Slovensku aj o ich finančnom zabezpečení – výške platov duchovných a ich valorizácii. Tá je podľa zástupcov cirkví nevyhnutná, keďže posledná úprava v tejto oblasti sa robila ešte v roku 1997. Priemerný plat duchovného je 9 tisíc korún a absolvent teológie dostane nástupný plat približne 5 tisíc korún. Platy duchovných jednotlivých cirkví financuje štát zo štátneho rozpočtu.
(SITA, tm;jj), 0220