Mojmírovce si pripomenuli významného rodáka grófa Grasalkoviča
Mojmírovcami pri Nitre vo štvrtok 15. septembra prešiel historický sprievod s Máriou Teréziou, grófmi Grasalkovičom a Huňadym. Niekoľko stoviek ľudí privítalo cisárovnú na nádvorí Kaštieľa Mojmírovce. Panovníčka sa prihovorila poddaným, pozrela si barokové tance a vypočula hudbu. Cieľom barokového dňa Mária Terézia v Mojmírovciach bolo pripomenúť historickú osobnosť radcu cisárovnej Antona Grasalkoviča, rodáka z obce. V rámci podujatia odhalili v areáli kaštieľa drevenú sochu, ktorá ho zobrazuje v životnej veľkosti. „Grasalkovič urobil veľmi veľa preto, aby uhorský snem prijal Máriu Teréziu za uhorskú kráľovnú. Ona na to naozaj nikdy nezabudla, odvďačila sa mu za to dvorskými funkciami a majetkami,“ povedal pre agentúru SITA Daniel Balko, šéf regionálneho združenia Váh-Dunaj-Ipeľ, ktoré akciu zorganizovalo.
Grasalkovič dal postaviť množstvo stavieb v rámci celej monarchie, najznámejšie sú Grasalkovičov palác v Bratislave a zámok v maďarskom Gödölö, ktorý si obľúbila aj cisárovná Sissi. Gróf je pochovaný v Csömöri v Maďarsku, ktoré je družobným mestom Mojmíroviec. „Na dnešnú akciu prišla návšteva z Csömöra aj z Gödölö, chceme využívať cezhraničnú spoluprácu aj na poznávací turistický ruch, ktorý by využíval spoločné osobnosti,“ dodal Balko. Mária Terézia zavítala do Mojmíroviec v presnej kópii svojho korunovačného odevu. Spolu s ďalšími historickými kostýmami ho ušila Beáta Nitrianska z Mojmíroviec, ktorá sa dobovej móde venuje dlhodobo. Neskôr ich vystavia v zámku v Gödölö a svoje stále miesto nájdu v expozícii mojmírovského kaštieľa.
Súčasťou programu bola historická hudba pri dobovej krčme, prednášky na témy Život v barokovej záhrade a Baroková móda či vojenský tábor mušketierov s dobovými zbraňami. Návštevníci mohli ochutnať dobové jedlá a nápoje, pozrieť si historické remeslá alebo zahrať si rytierske hry. Mojmírovce si dnes zároveň pripomenuli 855. výročie prvej písomnej zmienky o obci. Akcia nadviazala na minuloročné podujatie Turci v Mojmírovciach. „Chceli by sme sa postupne posúvať dobou tak, aby sme si v roku 2014 pripomenuli 200. výročie prvých konských pretekov v Uhorsku,“ povedal Balko. Preteky viedli v roku 1814 v rámci chotára mestečka Urmín (dnešné Mojmírovce) zhruba na trase Poľný Kesov – Veľká Dolina. Iniciovali ich Huňadyovci, ktorí postavili kaštieľ v Mojmírovciach. Budúci rok sa slávnosti budú venovať obdobiu cisára Jozefa II.
Správa agentúry SITA doplnená o informácie z výstavy historických kostýmov v kaštieli Mojmírovce, ktorá potrvá do 30. septembra 2011.
Kópia odevu Antona Grasalkoviča s replikou rádovej Reťaze Rádu sv. Štefana
Odev Antona Grasalkoviča je dobovým odevom člena Civilného vysokého rádu sv. Štrefana, ktorý založila Mária Terézia v roku 1746. Na ušitie odevu bol použitý zelený zamat, kožušiny, zlaté nite a červená podšívka. Pri jeho výrobe bola využitá kombinovaná technika aplikácie a výšivky.
Kópia korunovačného odevu Márie Terézie, dobového šľachtického odevu a replika korunovačných klenotov
Korunovačný odev Márie Terézie bol ušitý podľa portrétu Márie Terézie z roku 1942, ktorého autoromje Daniel Schmidely. Šaty reprezentujú dobovú módu uhorských vyšších vrstiev. Na ušitie odevu bolo použitých jedenásť metrov ručne tkaného hodvábu dovezeného z Indie. Portrét baróna Huňadyho sa nezachoval, odev bol ušitý podľa predlohy odevu dobového sľachtica, z obdobia jeho života. Odev je typickou ukážkou uhorskej pánskej módy, ktorá je charakteristická bohatým zdobením.