Monty Python ponúka prechádzku po Tate Modern

Nedávno sa Michael Palin zapojil do kampane na internetovú podobu londýnskej galérie moderného umenia Tate Modern. Explore Tate Modern je novým prírastkom webovej stránky www.tate.org.uk, ktorá ponúka kompletnú virtuálnu prechádzku galériou, jednou z najprestížnejších na svete.
Jeho kolega z Monty Pythonov Terry Jones o ňom hovoril, že skeče v jeho podaní sú zlatým klincom Lietajúceho cirkusu. „A v pythonovskom filme Život Briana bol bezkonkurenčný,“ tvrdí Jones o Michaelovi Palinovi. Tento člen britskej komediálnej skupiny sa po jej rozpade venoval najmä dokumentárnym filmom a cestovaniu. Precestoval všetky poludníky a rovnobežky. Išiel po stopách Ernesta Hemingwaya, parafrázujúc Jula Verna vydal publikáciu Okolo sveta za 80 dní.
„Veľmi rád navštevujem Tate Modern, ale v poslednom čase mám na ňu len málo času, lebo veľa cestujem,“ píše na spomenutej stránke čerstvý šesťdesiatnik Michael Palin. „Teraz môžem byť so svojím laptopom niekde na potulkách na opustenej africkej savane a viem, čo sa deje v mojej obľúbenej Tate.“
Nebol by to člen Montyho Pythona, keby vzápätí nezaiskril bizarným humorom. „Komu by už napadlo medzi levmi, slonmi a žirafami myslieť na umenie, ten asi nemá v hlave všetko v poriadku, ale už tá predstava, že je to možné, nie je na zahodenie.“
(pet)

Zdroj: Denník SME, 14. 5. 2003,
http://www.sme.sk/clanok.asp?vyd=20030514&cl=894379

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Tate Modern ponúka výstavu k storočnici futurizmu

Umenie nemusí byť nič než násilie, krutosť a nespravodlivosť, vyhlásili zakladatelia avantgardného umeleckého smeru futurizmus vznikajúceho pred 100 rokmi a oslavovaného na veľkej výstave, ktorú otvoria 12. júna v Londýne. Výstava v britskom národnom múzeu moderného umenia Tate Modern sa začína manifestom talianskeho básnika Filippa Marinettiho z roku 1909, ktorý vytýčil ambíciu futurizmu odstrániť staré a predznamenať nový úsvit v umení oslavujúcom dynamizmus moderného mestského života.

Andy Warhol v Londýne

Svetoznámemu majstrovi pop – artu Andymu Warholovi (1928-1987) stále patrí viac než „15 minút slávy“, aj 15 rokov po jeho smrti. Jeho najznámejšie obrazy a prechádzka portrétmi vo svojej dobe významných ludí, od Marilyn Monroe po cínskeho vodcu Maa, tvoria hlavnú cast jeho zrejme historicky najväcšej expozície v rozsiahlych priestoroch londýnskeho múzea Tate Modern na brehoch rieky Temže.

Stredoveké pamiatky spropaguje hudobný film

Románske a gotické pamiatky Nitrianskeho kraja a maďarskej župy Komárom – Esztergom bude propagovať hudobný film. Pracuje na ňom regionálne združenie Váh – Dunaj – Ipeľ. Peniaze na projekt získalo zo štátneho rozpočtu. Film, ktorý vyjde v novembri na DVD, prezentuje šesť slovenských pamiatok a štyri pamiatky na strane maďarského partnera projektu. Ide o gotický kostolík s vzácnymi freskami v Sazdiciach, súbor románskych pamiatok v Bíni, románsku kaplnku Nitrianskeho hradu, Dražovský kostolík, Kostol v Kostoľanoch pod Tribečom, podhradie Topoľčianskeho hradu, hrad v Ostrihome, jazerný hrad v Tate, sakrálnu pamiatku v Tate a ranogotický kostolík v obci Dömös. V každej z pamiatok zahrá hudobný súbor Musicantica v dobových kostýmoch historickú hudbu. Prestrihy detailne ukážu danú pamiatku.