Múzeum kultúry Rómov na Slovensku
Zriadením Dokumentačného centra rómskej kultúry na Slovensku (dnes Múzea kultúry Rómov na Slovensku) v roku 2002 pri Slovenskom národnom múzeu v Martine boli vytvorené základné predpoklady pre činnosť dokumentačného, vedeckovýskumného a metodického pracoviska s celoslovenskou pôsobnosťou, zameraného na dejiny a kultúru Rómov na Slovensku.Jednou z priorít pracoviska je stála prezentácia rómskej kultúry, predovšetkým prezentácia vývoja historického sídelného prostredia, vývoja obydlia, spôsobov bývania, tradičných zamestnaní, remesiel a výrob, charakteristických pre jednotlivé sociálne vrstvy tejto minority vrátane jej postavenia v rámci tradičných lokálnych spoločenstiev na Slovensku.
Realizáciou a sprístupnením stálej expozície Romano drom/Cesta Rómov bola ukončená I. etapa prezentácie rómskej minority v rámci celoslovenskej národopisnej expozície v prírode.
Jej pokračovaním bude v II. etape realizácia rómskej osady, prezentujúcej náročnejšie konštruované obydlia tzv. usadlých Rómov, koexistujúcich s majoritou, s dôrazom na možnosť prezentácie tradície rómskych remeselníkov a hudobníkov. V rámci Slovenska je príkladom takéhoto osídlenia región Turiec. Tento zámer plne postihnú tri rómske obydlia, dvojdielne objekty hlinenej, resp. zrubovej konštrukcie, ktoré budú situované v areáli Múzea slovenskej dediny na okraji regiónu Turiec v blízkosti objektu kúrie z Blažoviec.
Následne bude v III. etape realizovaná samostatná rómska osada s neusporiadaným urbanizmom, pozostávajúca z jednopriestorových a dvojpriestorových objektov realizovaných technikou zrubovou, hlinenou a rámovou s vypletanými a omazávanými stenami, prezentujúca východoslovenskú, prevažne spišsko-šarišskú oblasť. Časť jednopriestorových objektov by mala mať ohnisko umiestnené zvonku pred vchodom, časť vo vnútri, aby bolo možné prezentovať spôsob života Rómov vrátane vnútorných a rodových štruktúr v rámci osady. Toto architektonické zoskupenie by malo byť zamerané na priblíženie špecifického spôsobu života Rómov so zdôraznením javov ich duchovnej kultúry.
Názov stálej expozície: Romano Drom/Cesta Rómov
Miesto: Slovenské národné múzeum v Martine, Malá hora 2
Autori: PhDr. Hana Zelinová, Mgr. Adriana Daneková
Odborná spolupráca: PhDr. Arne Mann, CSc., Ústav etnológie SAV, Bratislava
PhDr. Anna Rácová, CSc., Ústav orientalistiky SAV, Bratislava
Mgr. Dušan Deák, PhD., Filozofická fakulta Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave
Spolupráca: Mgr. Gabriela Dobrovičová; PhDr. Tatiana Siekliková; Vlasta Jankovská; Vojtech Farkaš; Ing. Jaroslava Ďurdíková; Mgr. Michala Sedláčková; PhDr. Eva Pančuhová; PhDr. Alžbeta Gazdíková
Výtvarno-priestorové riešenie: Jaroslav Válek; Ivan Bílý; Tvorivec, s. r. o.
Realizácia: Milan Kovalčík – Štýl
Výstava zo zbierok:
Slovenské národné múzeum v Martine – Múzeum kultúry Rómov na Slovensku
Fotografie a archívne materiály:
Muzeum romské kultury, Brno
Krajské múzeum v Prešove
Ústav etnológie SAV, Bratislava
MV SR – Štátny archív v Bytči, pobočka Martin
Slovenská národná knižnica, Martin
Pavel Scheufler
PhDr. Arne Mann, CSc.
PhDr. Eva Davidová, Csc.
Lukáš Houdek
Peter Hupka
Daniel Krasa
Filmová projekcia:
Rómska tlačová agentúra
Slovenská televízia
Divadlo Romathan
Generálny partner SNM: Poštová banka, a.s.
Mediálni partneri: TASR, Slovenský rozhlas, Slovakia Online,
S finančnou podporou Ministerstva kultúry SR
Otvorené: 10.00 – 14.30 h denne okrem pondelka a soboty; od 1. mája zmena otv. hodín od 9.00 – 18.00 h
Kontakt pre ďalšie informácie:
PhDr. Hana Zelinová
PhDr. Tatiana Siekliková
mail: mrk@snm-em.sk
tel.: 043/ 43 832 94,
0905/723 653