Múzeum Pabla Picassa zatvorili na dva roky

Múzeum Pabla Picassa v Paríži zatvorili od pondeloka 24. augusta 2009 na viac ako dva roky. Dôvodom je modernizácia jednej z najväčších svetových galérií venovaných španielskemu maliarovi. Obnovovacie práce by mali stáť 30 miliónov eur. V predvečer zatvorenia využilo šancu pozrieť si obrazy zdarma viac ako 5 800 ľudí.

Picassovo múzeum, ktoré otvorili v roku 1985, obsahuje 5 000 kusov malieb, kresieb, sôch, keramiky, fotografií a dokumentov. Pre priestorové obmedzenia je však prístupná naraz len malá časť. Počas prác by sa mala zväčšiť rozloha výstavného priestoru z tisíc metrov štvorcových na dvojnásobok. V najbližších týždňoch všetky časti zbierky prepravia do skladu za prísnych bezpečnostných opatrení. Tu by mali zostať až do ukončenia rekonštrukčných prác, počas ktorých by sa časť zbierky mala zdigitalizovať.


Múzeum Pabla Picassa navštívi ročne pol milióna ľudí z celého sveta, z toho 65 percent sú ľudia zo zahraničia. Prevádzkovatelia veria, že po otvorení vo februári 2012 sa tento počet zdvojnásobí.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Žena spadla na obraz od Pabla Picassa a poškodila ho

Obraz Herec od Pabla Picassa sa poškodil po tom, čo naň spadla istá žena. Návštevníčka Metropolitného múzea umenia, ktorá bola na prehliadke v rámci kurzov pre dospelých, stratila rovnováhu a spadla na obraz tak, že roztrhla plátno v pravom dolnom rohu v dĺžke zhruba 15 centimetrov. Hneď po nehode preniesli dielo do konzervačného laboratória múzea. Žena sa pri páde nezranila, informoval denník The New York Times na svojej webovej stránke.

Zmizla Picassova maľba v hodnote 3 miliónov dolárov

PARÍŽ 20. mája 2004 (SITA) – Francúzska polícia vyšetruje zmiznutie maľby Pabla Picassa v hodnote 3 miliónov dolárov zo skladu vo vlastníctve parížskeho Centra Pompidou, uviedla v stredu polícia. Olejomaľbu “Nature Morte a la Charlotte” naposledy videli 12. januára v reštaurátorskom štúdiu v sklade na severozápade Paríža, uviedol predstaviteľ polície pod podmienkou zachovania anonymity.

Prvá pobočka slávneho múzea za hranicami Paríža

Nové pracovisko múzea Centre Pompidou dňa 11. mája 2010 otvoril francúzsky prezident Nicolas Sarkozy v meste Metz na severovýchode Francúzska neďaleko hraníc s Nemeckom. Centre Pompidou-Metz je prvá pobočka slávneho múzea za hranicami Paríža. “Toto je úžasná chvíľa pre kultúru tejto krajiny, pretože je to po prvý raz, čo sa veľká kultúrna inštitúcia decentralizovala,” spresnil krátko po otvorení riaditeľ parížskeho Centre Pompidou Alain Seban. “Viete, vo Francúzsku sme trochu centralizovaní, takže takýto krok je niečo ako malá Francúzska revolúcia,” povedal riaditeľ múzea Laurent Le Bon s tým, že “národné zbierky sú pre všetkých”. “A prečo Metz? Pretože tu nebolo žiadne veľké múzeum moderného umenia,” vysvetlil. Budova, ktorú navrhli Shigeru Ban a Jean de Gastines, sa vôbec nepodobá na budovu parížskeho centra. Aj toto múzeum však ponúkne prístup k mnohým umeleckým dielam napríklad od Georgesa Braqueho, Pabla Picassa, Jacksona Pollocka či Joana Miróa. “Predstavuje najširšiemu možnému publiku najsúčasnejšie formy umenia a kreativity,” uviedol Laurent Le Bon. Centre Pompidou nebude jediné múzeum, ktoré otvorí svoje brány aj mimo francúzskej metropoly. O dva roky má múzeum Louvre otvoriť pobočku v severofrancúzskom meste Lens.

Krádeže obrazov – prierez

28. augusta 2004 (SITA/AFP) – Minulú nedeľu bol z múzea v nórskom Oslo ukradnutý obraz Edvarda Muncha Výkrik. Iný z jeho obrazov bol ukradnutý už v roku 1994 z Národnej galérie v Oslo, neskôr sa však našiel. Tu je stručný prehľad najznámejších krádeží obrazov od roku 1985.