Múzeum SNP sa teší výraznému nárastu návštevnosti
Banskobystrické Múzeum Slovenského národného povstania (SNP) sa v poslednom období teší výraznému nárastu návštevnosti. Kým za vlaňajšok narástla návštevnosť jeho expozícií a podujatí o 40 percent, v prvom polroku tohto roka ho v porovnaní s vlaňajškom navštívilo o 50 percent ľudí viac. Pre agentúru SITA to uviedol jeho riaditeľ Stanislav Mičev s tým, že v hlavnej expozícii v Pamätníku SNP zaznamenali medziročne o 100 percent viac návštevníkov. „Očakávame, že sa budeme blížiť k hranici 400-tisíc návštevníkov ročne. Samozrejme, nie je to len návštevnosť expozícií, ale aj vzdelávacích, prezentačných aktivít či našich výstav vonku,“ povedal Mičev.
Záujem ľudí o Múzeum SNP podľa neho podporili viaceré akcie. Najvydarenejšou z nich bola vlaňajšia putovná výstava o deportáciách slovenských Židov a holokauste Projekt vagón, inštalovaná v dvoch železničných vagónoch, aké sa používali pri deportáciách Židov. Výstavu si mohli počas siedmich mesiacov pozrieť záujemcovia v 30 mestách po celom Slovensku. “Teraz sa táto investícia prejavuje na zvýšenom záujme o Múzeum SNP. Ľudia, ktorí videli našu pojazdnú expozíciu, chcú vidieť expozíciu aj tu v múzeu a chcú vidieť aj našu expozíciu v Osvienčime,“ povedal Mičev. Podotkol, že o existencii slovenskej expozície v Osvienčime sa mnoho ľudí dozvedelo až vďaka Projektu vagón. Iným sa zasa touto výstavou Múzeum SNP pripomenulo.
Ďalším dôvodom zvýšenej návštevnosti je podľa Mičeva obnovovanie záujmu mladých ľudí o históriu Druhej svetovej vojny. Ide o generáciu, ktorá už nie je zaťažená výkladmi Povstania spred roka 1989 a je znechutená neoľudáckymi výkladmi, ktoré sa rozmohli v 90. rokoch minulého storočia. Po celom Slovensku sa začínajú vytvárať krúžky mladých záujemcov o históriu vojny, ktorí sú stálymi návštevníkmi a spolupracovníkmi Múzea SNP. “Ako sa situácia znormalizovala a Povstanie ani vojna už nemá nejakú ideologickú nálepku, objavujú sa nové postavy, o ktorých sme doteraz veľa nevedeli, objavujú sa nové osudy ľudí, tak sa objavujú aj ľudia, ktorí sa zaujímajú o tieto osudy. A históriu píšu práve osoby, príbehy ľudí, história nie je neosobná a dá sa zaujímavo podať práve cez príbehy ľudí,“ povedal Mičev.
Múzeum SNP má expozície vo svojom sídelnom Pamätníku SNP v Banskej Bystrici, v Pamätníku Nemecká, v priestoroch národnej kultúrnej pamiatky Kalište a je odborným garantom slovenskej národnej expozície v poľskom Štátnom múzeu Auschwitz-Birkenau v Osvienčime.