Múzeum v Hamburgu nevystavovalo originály čínskej terakotovej armády

Múzeum etnológie v nemeckom Hamburgu sa rozhodlo zatvoriť expozíciu čínskej terakotovej armády po zistení, že ide o moderné repliky 2200 rokov starých figúr bojovníkov. Zároveň dnes vyvesili oznam, že išlo o kópie. Múzeum považovalo figuríny, dodané v Nemecku sídliacou spoločnosťou, za originálne. Centrum čínskeho umenia a kultúry (CCAC) tiež pripustilo, že bojovníci nie sú originálom. Zmluva ich však zaväzovala zabezpečiť “autentické keramické figúry, zhotovené z pôvodného materiálu”.

Podľa Yolnu Grimma z CCAC to znamená, že ide o keramické figúry v životnej veľkosti a porovnateľné s originálom, zhotovené z ílovitej hliny v starobylom meste Si-an. Múzeum však chce preskúmať právne možnosti konania proti spoločnosti a hovorí o porušení zmluvných záväzkov.

Správcovia čínskej turistickej atrakcie v meste Si-an, ktorí majú na starosti čínsku terakotovú armádu, nevedia nič o požičaní hlinených bojovníkov do Nemecka.
Repliky vo veľkostiach bojovníkov sa predávajú ako suveníry a predstaviteľ provinčného úradu pre otázky kultúry uviedol, že jediná výstava terakotovej armády v Európe bola v súčasnom období v Britskom múzeu v Londýne.

Informovala o tom agentúra DPA.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Na opravu sochy Budhu starej 1 459 rokov dajú 7,5 milióna eur

Najstaršej čínskej budhistickej soche, ktorá je na pokraji zničenia, by mali poskytnúť úpravu zovňajšku v hodnote 10,8 milióna dolárov (asi 7,5 milióna eur), uviedla čínska štátna tlačová agentúra. Sochu Budhu starú 1 459 rokov, ktorá sa nachádza v meste Tchaj-jüan v provincii Šan-si, opravia a zreštaurujú po tom, čo sedem neďalekých uhoľných baní spôsobilo environmentálne poškodenie, uviedla tlačová agentúra Sinchua.

Bavorsko: Objavili najstarší kríž s korpusom na svete

Nemecko: Ľudia v bavorskej dedinke Enghausen boli vlastne vždy dosť spokojní so svojím krížom s ukrižovaným Kristom v ich malom dedinskom kostolíku. Nuž takého krásneho románskeho Krista naozaj nemá v hornom Bavorsku každý. Pravdaže bol už trocha zašlý a zaprášený počas stáročí, veď v malom filiálnom kostolíku sv. Kríža sa slúži už iba niekoľko omší v roku. Kríž však dali zreštaurovať a tým sa tento kríž stal takmer cez noc senzáciou v oblasti dejín umenia. Ukázalo sa totiž, že údajne románsky kríž je pravdepodobne najstarším krížom s ukrižovaným Kristom v životnej veľkosti na svete.