My sa nevieme sťažovať nahlas 2004
Dnes – 7. apríla 2004 sprístupnia v Slovenskom banskom múzeu – Galérii Jozefa Kollára v Banskej Štiavnici už 6. ročník súťažnej prehliadky detskej a študentskej tvorby s ekologickou tematikou so zahraničnou účasťou pod názvom „My sa nevieme sťažovať nahlas“. Toto výstavné podujatie, ktoré si z roka na rok získava viac a viac priaznivcov má t.r. rekordnú účasť 427 detí a študentov zo 38 škôl s 514 prácami.
Cieľom výstavného podujatia je podpora výtvarnej tvorivosti so špecifickým zameraním na ochranu životného prostredia pohľadom najohrozenejších – detí a mládeže. Spolu usporiadateľmi podujatia sú Pohronské osvetové stredisko v Žiari nad Hornom – pracovisko B. Štiavnica, Slovenská agentúra životného prostredia CPEP a mesto Banská Štiavnica, ktoré aj prispeli cenami do súťaže. Súťaže sa zúčastnili školy v 5 kategóriách /materské, I. a II. stupeň ZŠ, Základné umelecké školy, stredné a učňovské školy, dospelí účastníci./ Zahraničnú účasť tohto roku reprezentujú žiaci z Maďarska /Šopron a Brennbergbánya/ a z Poľska /Gymnázium, Przysucza/. Výtvarná fantázia a vynaliezavosť v súlade s tematickým zameraním výstavy je veľmi veľká, ako aj materiálová rôznorodosť. Rozdiely sú aj vo výtvarnej podobe poľských /plagátový charakter/, maďarských /ilustratívny, poetický/, či slovenských prác /široká škála námetov, techník, materiálu a pod./.
Odborná porota vybrala a ocenila do 60 vystavených prác a konštatovala kvalitatívne zvyšujúcu sa úroveň, ale aj to, že deti a mládež pod ochranou prostredia sa najčastejšie zameriavajú na zobrazovanie živočíšnej a rastlinnej ríše. Osobitne ekologických tém je menej. Ako každoročne, počas trvania výstavy – do konca mája, v spolupráci so SAŽP CPEP v B. Štiavnici sa v galérii uskutočnia aktuálne besedy a prednášky pre školy, realizované profesionálnymi i dobrovoľnými ochrancami prírody. Zmyslom podujatia je, aby sme si všetci uvedomovali význam životného prostredia a jeho ochranu pre budúce generácie.
Mária Čelková, Galéria J.Kollára (B. Štiavnica)