Na Bačovských dňoch v Malatinej folklór, súťaže i výstavy

Vystúpenia folklórnych súborov, súťaže o najchutnejšie syry, v práskaní bičom, o najkrajšie kozľa, výstavy i tvorivé dielne čakajú návštevníkov deviateho ročníka medzinárodného festivalu valaskej kultúry Bačovské dní.

Uskutoční sa 18. a 19. júla 2009 v areáli amfiteátra a základnej školy v Malatinej na Orave. Úvod sobotného programu je určený turistom, od 7:30 ich čaká výlet do Kvačianskej doliny a na Oblazy. Atmosféru podôb tradičnej kultúry navodia v základnej škole výstavy a tvorivé dielne na tému spracovania textilu a ovčej vlny. Na prvej s názvom ľudový pop-art bude prezentovať Stanislava Marettová svoju zbierku ľudových vyšívaných násteniek, na druhej sa predmetmi z plstenej vlny predstaví Ivona Langrová z Novej Bystřice a manželia Turácovci z Rabčíc. Tkanie malatinských kobercov predvedie Magdaléna Palugová, tkanie gobelínov Elena Pavolková. V areáli školy budú vystavené priestorové objekty strašiakov z regionálnej oravskej súťaže. Deti i dospelí si budú na tvorivej dielni môcť vyhotoviť i vlastných strašiakov. Večer sa od 18:00 presunie program do amfiteátra, kde sa predstavia folklórne súbory Lúčan z Lúčok a Radhošť z Rožnova pod Radhoštěm, profilovým programom ich vystrieda folklórny súbor Urpín z Banskej Bystrice. Záver sobotného programu bude patriť koncertu folkovej skupiny Panenka vyzutá z Českej republiky a Nebeskej muzike z Terchovej.

Nedeľný program ponúka od 10:00 tradičný malatinský jarmok so slovenskými, českými a poľskými tvorcami, od 11:00 súťaž o najchutnejšie výrobky z ovčieho mlieka a ich ochutnávku spojenú s predajom i súťaž o najkrajšie kozľa. Každé poľnohospodárske družstvo či farmár môže súťažiť najviac s troma kozliatkami. O najkrajšom rozhodnú diváci anketovými lístkami. Festivalové dianie vyvrcholí o 12:30 súťažou v práskaní bičom a o 10:00 scénickým programom o odrazoch pastierskych tradícií v tanečnej kultúre. V ňom sa predstavia fujaráči spod Makyty, krajanský divadelný súbor Ondrejko z Podwilku z Poľska, folklórne skupiny (FS) zo Suchej Hory, FS z Krivian, FS Kokavan z Kokavy nad Rimavicou, Radhošť z Rožnova pod Radhoštěm z Česka a poľský Toporzanie z Lubiena. Podujatie organizjú obec Malatiná a Oravské kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, spolu so Zväzom chovateľov oviec a kôz na Slovensku. Agentúru SITA informoval riaditeľ Oravského kultúrneho strediska v Dolnom Kubíne Miroslav Žabenský.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Bábkarský festival Modrý Kameň

VII.ročník Bábkarského festivalu Modrý Kameň je v roku 2005 venovaný nielen školám /ako každý rok/ ale i rodinám o čom svedčí bohatý sobotňajší program – tvorivé dielne, remeslá, hry, bábkové predstavenie a iné zaujímavosti.

Na festivale remesiel a ľudovej tvorby 90 majstrov

Už 19. ročník festivalu tradičných remesiel a ľudovej umeleckej výroby sa uskutoční cez víkend 29. a 30. augusta 2009 v historickom centre hlavného mesta. Festival pod názvom Dni majstrov ÚĽUV dostal zároveň názov Slovensko v Bratislave. Dvojdňový festival je koncipovaný ako pouličný sviatok určený všetkým obyvateľom i návštevníkom Bratislavy, jeho hlavným obsahom je pocta ručnej výrobe s väzbou na domáce tradície, sprostredkovanie autentických zážitkov, aké vznikajú z osobných stretnutí s ľudovými majstrami z rôznych častí Slovenska. Na dnešnej tlačovej besede o tom informovali generálny riaditeľ Ústredia ľudovej remeselnej výroby Milan Beljak a primátor hlavného mesta Andrej Ďurkovský. Podľa neho má festival dôležitý odkaz, pretože sa v centre Bratislavy stretne celé Slovensko v historických remeslách. „Práve týmto Bratislava podčiarkuje svoj odkaz ako hlavné mesto, ktoré chce byť otvoreným mestom,“ povedal primátor.