Na Národnom múzeu v Prahe odhalia tabuľu Dubčekovi

Pamätnú tabuľu odhalia Alexandrovi Dubčekovi pri príležitosti 20. výročia Nežnej revolúcie na budove bývalého Federálneho zhromaždenia, dnešného Národného múzea ČR v Prahe. Titulnú postavu Pražskej jari 1968 si v českej metropole uctia 16. novembra o 15:00 v prítomnosti predsedu Národnej rady SR Pavla Pašku, predsedu Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Miloslava Vlčka, ministra kultúry SR Mareka Maďariča a ministra kultúry ČR Václava Riedlbaucha.

Odhalenie pamätnej tabule je iniciatívou Zastupiteľského úradu SR v ČR, Masarykovej dělnickej akademie, Obce Slovákov v ČR a Slovenského inštitútu v Prahe. Pri príležitosti osláv sa uskutoční aj vernisáž Dvadsať po dvadsiatich CZ – SK. Prehliadka v Galérii Jaroslava Fragnera na Betlémskem náměstí uvedie dvadsať českých a dvadsať slovenských architektov, ktorí začali študovať na vysokej škole po revolúcii 1989.


Informácie poskytla Ingrid Hohošová z Informačného centra Slovenského inštitútu.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

V Ríme odhalili pamätník Alexandrovi Dubčekovi

Pamätník venovaný Alexandrovi Dubčekovi v hlavnom meste Talianska slávnostne odhalili vo štvrtok 20. januára 2011 podpredseda Národnej rady SR Pavol Hrušovský a rímsky primátor Giovanni Alemanno. Priestranstvo v blízkosti talianskeho ministerstva zahraničných vecí a slovenského veľvyslanectva, kde stojí travertínový pilier s bustou tohto slovenského politika, nesie od 20. januára 2011 označenie Largo Bratislava – Capitale della Repubblica slovacca, teda Bratislavské námestie. Na odhalení sa zúčastnil aj taliansky prezident Giorgio Napolitano, minister zahraničných vecí Franco Frattini, viacerí poslanci a senátori a ďalší vysokí predstavitelia politických a ekonomických kruhov.

O reformátorovi socializmu vychádza prvý román

O Alexandrovi Dubčekovi vyšlo na Slovensku i v zahraničí viacero publikácií, ale po prvý raz prichádza na knižný trh román o jednom z najznámejších Slovákov. Jeho autorom je Jozef Banáš, držiteľ prestížneho ocenenie Kniha roka 2008, ktoré získal za román Zóna nadšenia. Rok predtým uviedol Banáš na trh ďalší bestseller s názvom Idioti v politike. Dokumentárny román o Dubčekovi vychádza pri príležitosti 20. výročia novembrových udalostí 1989.

Druhá pamätná tabuľa padlým slovenským vojakom na Piave

Pamätnú tabuľu darovali v nedeľu 18. apríla 2010 na Vojenskom cintoríne v mestečku Follina padlým Slovákom na talianskej Piave Matica slovenská, vláda SR a vojvodinskí Slováci. V roku Jozefa Cígera Hronského a Roku kresťanskej kultúry 2010 ide už o druhú pamätnú tabuľu približne 70 000 padlým slovenským vojakom v I. svetovej vojne na talianskej Piave. Prvú tabuľu odhalil podpredseda vlády Dušan Čaplovič v roku 2008 v Ponte di Piave.

Výtvarníci vyzývajú na zmeny vo voľbe šéfa SNG

Verejnú diskusiu k voľbe generálneho riaditeľa Slovenskej národnej galérie chcú otvoriť iniciátori výzvy Dvadsať rokov od nežnej neprebehlo. Ide o výzvu výtvarnej obce na diskusiu o verejných kultúrnych inštitúciách určenú predstaviteľom Ministerstva kultúry SR a Slovenskej národnej galérie. Prvá diskusia sa uskutoční v pondelok 8. marca o 18:00 v bratislavskom A4 – nultom priestore na Námestí SNP. Venovaná je konkurzu na pozíciu šéfa národnej galérie, ktorý má byť vyhlásený v apríli. Výtvarníci na diskusiu pozvali aj zástupcov ministerstva kultúry a SNG. Chcú, aby sa vyjadrili k doterajším podmienkam konkurzu na funkciu generálneho riaditeľa SNG. Hovoriť sa má i o návrhoch na zmeny konkurzu, ktoré zaručia, že bude nepolitický, transparentný a umožnia verejnú prezentáciu záujemcov o miesto šéfa národnej galérie.