Na obnovenej lesnej železnici vypravia motorák
Po takmer štyridsiatich rokoch bude v Oravskej Lesnej po obnovenej lesnej železnici opäť premávať vláčik. Namiesto dreva však bude voziť turistov. Oravské múzeum totiž dokončilo obnovu zvyškov oravskej časti niekdajšej Kysucko-oravskej lesnej úvraťovej železnice a v sobotu 31. mája 2008 ju sprístupní verejnosti.Úzkorozchodná lesná železnička by mala pozdvihnúť turistický ruch v Oravskej Lesnej a jej okolí. Riaditeľka Oravského múzea Mária Jagnešáková očakáva, že časom sa tento historický technický skvost stane po Oravskom hrade druhou najnavštevovanejšou atrakciou múzea. Na projekt revitalizácie lesnej úzkorozchodnej železnice Orava – Kysuce spájajúcej oravský a severopovažský región získali z eurofondov 22 mil. Sk, z vlastných prostriedkov pridalo Oravské múzeum šesť miliónov a jej zriaďovateľ – Žilinský samosprávny kraj – prispel sumou 10 mil. Sk.
Program otvorenia lesnej železnice a expozície sa začne o 10:00 v miestnej časti Oravskej Lesnej – Tanečník. Jeho súčasťou bude jazda motorovou lokomotívou na 3,5 km dlhej trati medzi stanicami Tanečník a Sedlo Beskyd, ukážky nakladania dreva, rozprávanie o živote drevorubačov, odborný seminár Prítomnosť a minulosť úzkorozchodných železníc, sv. omša, ochutnávky lesníckej a goralskej kuchyne, remeselnícky jarmok a kultúrny program Keď odfúkne lokomotíva.
Oravskú lesnú železnicu dal postaviť Oravský komposesorát v roku 1918. Viedla z Oravskej Lesnej cez Zákamenné do Lokce a umožnila vyvážať drevo z lesných správ Oravského komposesorátu s centrom v Mútnom a Zákamennom. V roku 1926 prepojil Oravskú lesnú železnicu s obdobnou traťou na Kysuciach, keďže tá mala priame spojenie s veľkou, strategicky dôležitou Košicko-bohumínskou železnicou. Prepojovací úsek mal 8 km, vysoké prevýšenie na vrchu Beskyd prekonávali vlakové súpravy unikátnym tzv. úvraťovým systémom, ktorý nemal obdoby v celej Európe. V čase svojho rozmachu mala Kysucko-oravská lesná úvraťová železnica dĺžku približne 110 kilometrov. V 60-tych rokoch 20. storočia začala dopravu dreva po železnici vytláčať lacnejšia nákladná automobilová doprava. A tak bola v januári 1969 prevádzka na železnici zrušená, stavbu začali ľudia rozoberať.
Keby neboli kompetentné úrady vyhlásili v roku 1972 úsek trate Chmúra – Beskyd – Tanečník za národnú kultúrnu pamiatku, neostala by po Kysucko-oravskej lesnej železnici, zvážajúcej drevo z oravských a kysuckých dolín, ani stopa. Z niekdajších 110 kilometrov sa zachovalo osem, na oravskej strane úsek Sedlo Beskyd – stanica Tanečník.
O záchranu chátrajúcej pamiatky sa spočiatku starali predovšetkým dobrovoľníci v rámci akcie Strom života. V roku 1986 prevzalo správu zachovaného úseku Oravské múzeum a od roku 2003 začalo systematické práce na obnove lesnej železnice.