Na vrchu Molpír skúmajú sídlisko z doby železnej

Sídlisko zo staršej doby železnej (8. až 7. storočie pred Kristom) skúmajú archeológovia na vrchu Molpír nad Smolenicami v okrese Trnava. Našli tu ručne opracované kosti so špirálovitou výzdobou, bronzové predmety, množstvo praslenov, tkáčske závažia, keramiku a ďalšie nálezy. Národnú kultúrnu pamiatku Molpír skúmal Archeologický ústav SAV v Nitre už v rokoch 1963 až 1971, odvtedy sa tu nekopalo. Výskum preukázal, že to bolo významné hradisko v Malých Karpatoch, intenzívne osídlené vo viacerých obdobiach praveku.

Ako agentúru SITA informovala vedúca výskumu Susanne Stegmann-Rajtárová, obnovený výskum doložil okrem osídlenia v staršej dobe železnej aj keltské a včasnostredoveké osídlenie. Cieľom tohtoročného výskumu je preto detailnejšie rozpoznať jednotlivé obdobia osídlenia a presne dokumentovať sídliskové štruktúry, ktoré umožňujú vytvoriť si celkový obraz o živote obyvateľov na hradisku. Obnovenie výskumu tento rok umožnila vládna dotácia. Archeologický ústav SAV ho robí v spolupráci s nemeckými univerzitami v Berlíne a Bonne a za morálnej podpory obce Smolenice. Pracovný tím dopĺňajú aj študenti archeológie z univerzít v Bratislave a v Nitre.

V staršej dobe železnej bol Molpír na križovatke obchodných ciest a plnil funkciu centrálneho hradiska s rozvinutým hospodárskym a nábožensko-kultovým životom. Vznikol na strategicky veľmi výhodnom mieste, kadiaľ viedla obchodná cesta spájajúca juhovýchodnú a severnú Európu. Blízkosť Jablonického priesmyku umožňovala aj bezprostredné prepojenie a kultúrny kontakt medzi Považím a Pomoravím. „Bohaté nálezy z Molpíra dokladajú rôznorodé kultúrne kontakty s blízkymi a vzdialenými oblasťami Európy, ktoré sú doložené v nálezovom materiáli z hliny, bronzu, železa, kostí a parohoviny, ale aj skla a jantáru,“ uviedla Rajtárová. Kľúčový význam majú niektoré unikátne predmety, ktoré majú paralely v juhovýchodnej Európe a v Sedmohradsku, ako aj na hornom Dunaji. Práve v období formovania staršej doby železnej dochádza k prvému kultúrnemu zjednoteniu stredoeurópskej oblasti, ktorého súčasťou bolo aj územie západného Slovenska.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Pri výstavbe nájomných bytov našli sídlisko z doby bronzovej

Pri výkopových prácach počas výstavby nájomných bytov s nižším štandardom v obci Abovce v okrese Rimavská Sobota bolo uplynulý týždeň porušené sídlisko z doby bronzovej. „Počas záchranného archeologického výskumu bola preskúmaná časť plochy, na ktorej boli objavené keramické fragmenty pilinskej kultúry z mladšej doby bronzovej (1 500 – 1 100 pred Kr.),“ agentúru SITA informoval archeológ Alexander Botoš z Gemersko-malohontského múzea. Ako doplnil, objavené boli aj nálezy, ktoré možno priradiť k materiálnej náplni kyjatickej kultúry z neskorej doby bronzovej (1 100 – 700 pred Kr.).