Najdlhší dokument v strednej Európe?

Unikátnu listinu zo 14. storočia strážia ako oko v hlave v Štátnom archíve v Levoči. Ide azda o najdlhší pergamenový zvitok v strednej Európe, ktorý sa zachoval neporušený.

Rotulus, ako zvitok nazývajú odborníci, meria presne 14, 63 metra a v rokoch 1331 a 1332 ho zostavil v poľskom Nowom Sączi verejný notár Ján z Gostyńa. Ide o zápis sporu medzi jágerským biskupom a ostrihomským arcibiskupom o cirkevnú správu nad farami toryského dištriktu v Šariši a o vyberanie dane. “Listina sa našla v Spišskej Kapitule. Skladá sa z 25 listov a z prepisov 29 starších listín. Napísaná je v latinčine na pergamene a špeciálnym atramentom. Jednotlivé listy sú navzájom spojené pergamenovým pásikom. Každý spoj je opatrený notárskym znakom, aby spis nemohol byť doplňovaný alebo falšovaný. Jeho historická hodnota je nevyčísliteľná, ” uviedol riaditeľ Štátneho archívu v Levoči František Žifčák. Zvitok skladujú v špeciálnej ochrannej schránke. Možno by bol ešte dlhší, keby sa po smrti ostrihomského arcibiskupa a po nástupe jágerského biskupa na jeho miesto spor neskončil. Oliver Ondráš, foto autor


ŠTÁTNYARCHÍV V LEVOČI
Patrí k najstarším a najzachovanejším bývalým župným archívom na Slovensku. Počiatky siahajú do 16. storočia. Jeho bohatstvo tvorí 463 archívnych fondov a zbierok, čo je asi 3 800 m materiálu, vrátane vyše 72-tisíc evidovaných jednotlivín. Asi 70 % dokumentov je sprístupnených verejnosti formou archívnych pomôcok. Súčasťou archívu je aj knižnica s 50-tisíc zväzkami. O chod archívu sa stará 15 pracovníkov.


ĎALŠIE NAJ
Najkrajšie zdobeným dokumentom v archíve je armáles – darovacia listina, ktorou sa udeľuje alebo polepšuje erb – cisára Rudolfa II. z roku 1588 vydaný v Prahe pre Valentína Parschta. Najzvláštnejšími dokumentmi sú röntgenové snímky zakladateľa röntgenológie v Uhorsku Dr. Alexandra z Kežmarku z rokov 1898 – 1909.


Súdny spis z roku 1332 meria 14, 63 metra


Najdlhší pergamenový rotulus
Armáles cisára Rudolfa II. z roku 1588 patrí k najkrajšie zdobeným dokumentom archívu.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

O divadelných budovách v strednej Európe

Zamyslieť sa nad budovami stánkov divadelnej kultúry nabáda návštevníkov Výstavného pavilónu Podhradie Slovenského národného múzea (SNM) v Bratislave jeho najnovšia výstava. Výstava Za každodennosťou: Divadelná architektúra v strednej Európe vznikla v rámci medzinárodného projektu TACE – Divadelná architektúra v strednej Európe. Vďaka spolupráci SNM a Divadelného ústavu Bratislava sa pokúša nájsť odpoveď napríklad na otázku, či reprezentuje Slovenské národné divadlo slovenskú architektúru. Kladie taktiež otázky o možnosti existencie národných divadiel na začiatku 21. storočia a ide aj ďalej, keď sa pýta, či vôbec existuje národná architektúra alebo výhradne globálny rukopis. Agentúru SITA o tom informovala Dana Tomečková z Divadelného ústavu.

Čína: Kópiu kaligrafie vydražili za 308 miliónov jüanov

V čínskom Pekingu vydražili za 308 miliónov jüanov (v prepočte približne 33,92 milióna eur) kaligrafický text na hodvábe, ktorý je kópiou práce slávneho čínskeho kaligrafa menom Wang Siči. Ten žil v rokoch 303 až 361 a do súčasnosti sa pravdepodobne nezachovalo ani jedno z jeho diel. Odborníci predpokladajú, že zvitok s rozmermi 24,5 krát 13,8 centimetra obsahujúci 41 znakov na štyroch riadkoch je kópiou Sičiho textu pochádzajúcou z obdobia dynastie Tchang, ktorá vládla v Číne v období rokov 618 až 907. Meno nového majiteľa kaligrafie, ktorá sa stala druhým najdrahším umeleckým predmetom vydraženým v Číne, nie je známe. Rekord drží iná kaligrafia, ktorá sa minulý rok predala za 436,8 milióna jüanov.