Najvzácnejší kus Kysuckého múzea podrobia expertíze

Najvzácnejší predmet Kysuckého múzea v Čadci podrobia detailnej expertíze na katedre archeológie Univerzity Komenského v Bratislave. Skúmanie kostenej sošky svätice nazývanej tiež Kysucká Madona má odhaliť jej pôvodný účel, funkčnosť a význam.

“Budeme v napätí očakávať, aké výsledky prinesie expertíza. Tešíme sa, že o naše zbierky majú záujem aj iní odborníci,” povedal riaditeľ Kysuckého múzea Miloš Jesenský. Unikátnu gotickú plastiku našla v júli 1990 pri archeologickom výskume stredovekého cintorína v Radoli jedna z brigádujúcich študentiek. Necelých deväť centimetrov vysokú sošku zbadala v rozrušenom murive zaniknutého kostola, kde bola zrejme súčasťou výzdoby väčšieho sakrálneho predmetu. “Zhotovili ju v Nemecku alebo Francúzsku niekedy v 14. storočí. Pri absencii drobnej gotickej plastiky na Slovensku sa vďaka svojmu výtvarnému spracovaniu zaraďuje medzi unikáty,” dodala archeologička múzea Danka Majerčíková.


V súčasnosti má Kysucké múzeum vo svojom zbierkovom fonde takmer 25-tisíc predmetov, do fondu archeológie patrí 1 906 z nich. Minulý rok bol pre múzeum jeden z najúspešnejších, keď získalo až 471 historických predmetov vrátane niekoľkých unikátnych kúskov ako mamutie zuby, storočné husle, citaru Valencia či knihu kázní Františka Xavera Daniša z roku 1841.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Betlehemy ako ich nepoznáme – výstava v Radoľskom kaštieli

Kaštieľ v kysuckej Radoli je plný vianočných betlehemov, podľa manažérky Kysuckého múzea Lenky Jancovej z rekordných 557 výtvorov návštevníkov výstavy určite uchvátia betlehemy osadené v šupke z cibule, v cesnaku, orechu, mušli či žiarovke. Absolútnym vystaveným unikátom je betlehem osadený v zrniečku čierneho korenia, ten má rozmery len 0,6 krát 0,6 milimetra. Všetky betlehemy sú od jedného autora- Jozefa Práznovského, ktorý sa do Slovenskej knihy rekordov dostal ako autor najväčšieho počtu vlastnoručne vyrobených betlehemov. Výstavu „Betlehemy ako ich nepoznáme“ si môžu návštevníci Radoľského kaštieľa pozrieť do konca januára 2011.

Kysucké múzeum bohatšie aj o mamutie zuby či storočné husle

Kysucké múzeum v Čadci je bohatšie aj o dva mamutie zuby, storočné husle, citaru Valencia či knihu kázní Františka Xavera Daniša z roku 1841. Ako pre agentúru SITA uviedla komunikačná manažérka múzea Lenka Jancová, pre zbierkový fond Kysuckého múzea bol rok 2009 jeden z najúspešnejších, keď získal až 471 historických predmetov vrátane niekoľkých unikátnych kúskov. Odborní pracovníci múzea sa každoročne venujú vyhľadávaniu zaujímavých predmetov a navštevujú potenciálnych predajcov. Tento rok mali na nákup takmer 7 tisíc eur, celú sumu dostali od žilinskej krajskej samosprávy. Získané veci putujú medzi zbierky fondu alebo priamo do expozícií múzea.