Národná svätyňa v Šaštíne dnes privíta tisíce veriacich pri príležitosti sviatku Patrónky Slovenska

Obrázok k článku

V piatok privíta národná svätyňa, Bazilika Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne – Strážach tisíce veriacich z celého Slovenska pri príležitosti celonárodnej púte a sviatku Patrónky Slovenska. Program pre pútnikov sa začal včera o 17:00 Mariánskou hodinkou. Ústredným momentom národnej púte bude v piatok 15. septembra o 10:30 bude svätá omša za účasti slovenských biskupov. Hlavným kazateľom bude prešovský arcibiskup – metropolita Ján Babjak. Popoludní o 14.00 bude akatist k Bohorodičke. Po ňom odštartuje bohatý sprievodný program, ktorý potrvá až do sobotného rána. V sobotu 16. septembra sa uskutoční tradičná Púť seniorov a chorých, hlavným celebrantom a kazateľom na svätej omši so začiatkom o 10:30 bude bratislavský pomocný biskup Jozef Haľko.

 

Železničná spoločnosť Slovensko tentokrát po rokoch neplánovala vypraviť mimoriadne vlaky. Železničná spoločnosť vypraví mimoriadny vlak do Šaštína – Stráží 15. septembra zo Zlatých Moraviec, jeho trasa povedie cez Nové Zámky, Galantu a Trnavu. Zo Zlatých Moraviec pôjde o 6:15 a do Šaštína príde o 10:05. Druhý mimoriadny vlak pôjde v smere Prievidza – Topoľčany – Zbehy – Leopoldov – Trnava – Šaštín – Stráže a späť. K tomuto vlaku je prípojný vlak z Nitry do Zbehov. Z Prievidze bude vlak odchádzať o 5:35 a do Šaštína príde o 9:25.

 

Šaštín je starobylým pútnickým miestom. V roku 1564 dala Angelika Bakičová, manželka grófa Imricha Czobora, majiteľa šaštínskeho panstva, zhotoviť sochu Sedembolestnej ako splnenie sľubu za vypočutie v rodinných trápeniach. Angelika prosila o pomoc Sedembolestnú práve pri jej obraze. Sochu uložili k verejnej úcte do trojhrannej kaplnky, ktorá tu stojí dodnes. Počas tureckých vojen sochu preniesli do blízkeho zámku a uschovali v kaplnke sv. Imricha. Ľud si ju veľmi uctieval a stalo sa pri nej mnoho zázračných uzdravení na tele i na duši. V roku 1732 preniesli sochu do loretánskej kaplnky pri šaštínskom kostole na námestí. Ostrihomský arcibiskup Imrich Eszterházy ustanovil vyšetrovaciu komisiu, ktorá preskúmala 726 zázračných prípadov. Následne vyhlásili sochu za zázračnú a znova uložili do trojhrannej kaplnky. V roku 1733 vyšli s iniciatívou postaviť pútnický chrám a kláštor paulíni. Chrám slávnostne posvätili v roku 1764. Pápež Pavol VI. svätyňu v roku 1964 povýšil na baziliku minor.

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Katolíci si pripomenú patrónku Slovenska

Katolícka cirkev na Slovensku si v utorok, 15. septembra, pripomína sviatok Sedembolestnej Panny Márie – patrónky Slovenska. Národnou svätyňou Sedembolestnej Panny Márie na Slovensku sa stal chrám v Šaštíne, kde sa aj tento rok konala od 12. do 15. septembra 2009 národná púť. Sviatok Sedembolestnej je na Slovensku štátnym sviatkom.

Tri dni bude možné stopovať uhorského palatína Juraja Turzu

Oravské, Kysucké a Považské múzeum pripravili spolu so slovenským historikom Pavlom Dvořákom trojdňový dobový kultúrny program Po stopách Juraja Turzu. Významnú historickú osobnosť bude možné spoznať nielen ako uhorského palatína a radcu Rudolfa II, ale aj kráľovského pohárnika, kapitána preddunajského vojska, a najmä vzdelanca, diplomata a multilingvistu.