Návrh projektu systematickej obnovy audiovizuálneho dedičstva SR
Vláda SR na svojej 178. schôdzi prerokovala a schválila Návrh projektu systematickej obnovy audiovizuálneho dedičstva Slovenskej republiky s cieľom záchrany kinematografických a audiovizuálnych diel a ich postupného sprístupňovania verejnosti.Slovenská republika sa vo viacerých dokumentoch zaviazala zabezpečiť ochranu audiovizuálneho dedičstva ako neoddeliteľnej súčasti kultúrneho dedičstva Slovenska.
Cieľom projektu je v súlade s medzinárodnými štandardmi a dohovormi, ktorými je Slovenská republika viazaná, vytvoriť podmienky pre záchranu a obnovu audiovizuálneho dedičstva Slovenskej republiky, jeho zachovanie pre ďalšie generácie a jeho systematické sprístupňovanie pre kultúrne, vzdelávacie, ale i komerčné účely.
S ohľadom na teoretické a vedecké poznatky v oblasti obnovy a ochrany audiovizuálnych diel vychádza návrh projektu z praktických požiadaviek a možností Slovenskej republiky zohľadňujúc najmä časový a technologický faktor výroby nosičov audiovizuálnych diel a nadväzuje aj na praktické skúsenosti obnovy audiovizuálnych diel v zahraničí, najmä konsolidáciou depotov pre obnovené audiovizuálie a synchronizáciou činností zákonných depozitárov.
V súčasnosti neexistujú komplexné informácie o množstve materiálov, ktoré by mohli tvoriť audiovizuálne dedičstvo Slovenskej republiky, ani o ich stave. Základný prehľad je o archívoch Slovenského filmového ústavu a Slovenskej televízie a z oblasti zvukových záznamov u Slovenského rozhlasu. Existuje však celý rad štátnych, verejných i súkromných inštitúcií, ktoré majú vo svojich zbierkach audiovizuálne či zvukové materiály, ktoré môžu mať umeleckú hodnotu, v každom prípade však majú hodnotu dokumentačnú a tiež hodnotu historických materiálov. V úvodnej fáze realizácie projektu je jednou z najdôležitejších úloh inventarizovanie audiovizuálneho dedičstva v správe štátnych a verejných inštitúcií a následné vytvorenie podmienok na ochranu audiovizuálneho dedičstva, ktoré sa nachádza v súkromnom vlastníctve.
Po generálnej inventarizácii a diagnostike stavu jednotlivých materiálov bude potrebné stanoviť kritériá pre výber spôsobu obnovy, rekonštrukcie a vytvorenia duplikátu audiovizuálie. Tie musia reflektovať stav materiálu, jeho umeleckú a historickú hodnotu a v neposlednom rade aj finančné kritérium. Postupnosť bude nasledovná:
· ochrana a obnova filmov „v ohrození života“,
· ochrana a obnova filmov na nitrátovej báze,
· stanovenie kritérií pre určenie filmov vhodných na obnovu, digitálny prepis, prípadne rekonštrukciu,
· stanovenie kritérií pre určenie priority výberu vhodných filmov na obnovu, digitálny prepis, rekonštrukciu,
· stanovenie kritérií pre výber spôsobu obnovy, rekonštrukcie a vytvorenia duplikátu audiovizuálie,
· stanovenie etického a profesijného kódexu pre postup pri jednotlivých metódach obnovy filmových materiálov postavených na základom princípe – priblížiť sa vždy čo najviac pôvodnej podobe originálu.
V konečnej fáze sa v rámci projektu vytvoria kritériá pre sprístupňovanie obsahu odbornej aj laickej verejnosti vrátane stanovenia rozsahu informácií, sprístupňovania samotných predmetov, prípadne ich kópií pre obe cieľové skupiny a vymedzí časové potreby pre realizáciu predloženého projektu, vrátane poukázania na možnosti využitia už existujúcich zdrojov vo všetkých úrovniach projektu, prípadne s poukázaním na možné budúce zdroje financovania.