Neďaleko Stonehengeu objavili obrovský neolitický monument

Obrázok k článku

Medzinárodný tím vedcov objavil pod zemou neďaleko Stonehengeu 90 kamenných monolitov, ktoré mohli byť súčasťou najväčšieho neolitického monumentu vo Veľkej Británii. Monolity, ktoré sú staré približne 4500 rokov a niektoré z nich dosahujú dĺžku až 4,5 metra, objavili v lokalite Durrington Walls. Tá sa nachádza iba tri kilometre severovýchodne od spomínaného Stonehengeu.

 

Monolity objavili odborníci združení v projekte Stonehenge Hidden Landscape na čele s Vincentom Gaffneym z Birminghamskej univerzity, ktorí pomocou georadarov vytvárajú mapu podzemia v okolí Stonehengeu. Vedci si myslia, že monolity pravdepodobne slúžili na vykonávanie rituálov a hoci zatiaľ ani jeden z kameňov nevykopali, predpokladajú, že ide o kusy vápencových skál, ktoré sa v tejto oblasti nachádzajú. Rozmiestnili ich pritom možno tí istí ľudia, ktorí taktiež postavili aj Stonehenge. Priamu spojitosť medzi týmito dvoma monumentmi však vedci nepredpokladajú. Kamene neskôr úmyselne prevrátili na bok, aby sa stali súčasťou vznikajúceho osídlenia v lokalite Durrington Walls. “Ide o jeden z najväčších kamenných monumentov v Európe. Nemyslím si, že kdekoľvek na svete sa nachádza niečo podobné. Ide o jedinečný objav obrovského rozsahu,” uviedol Gaffney, ktorý spolu s kolegami informoval o tomto objave počas výročného stretnutia Britskej vedeckej spoločnosti.

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Objavili najstaršie obydlie vo Veľkej Británii

Britskí archeológovia z University of York a University of Manchester objavili pozostatky najstaršieho obydlia na území Veľkej Británie. Kruhová štruktúra nachádzajúca sa na nálezisku Star Carr neďaleko mesta Scarborough vznikla podľa odborníkov približne v roku 8500 p.n.l. To je o 500 rokov skôr než doteraz najstaršie obydlie objavené v mestečku Howick.