Nižná Myšľa má unikátne múzeum

O Nižnej Myšli sa hovorí, že ju pozná celá Európa, len jej obyvatelia nie. Vďaka unikátnym nálezom z doby bronzovej, ktoré v súčasnosti obdivujú návštevníci múzeí vo Florencii a vo Varšave, sa natrvalo zapísala do archeologickej mapy Európy.
Od včerajška majú prístup k nádhernej keramike, bronzovým a kosteným nástrojom, zbraniam a skvostným šperkom, ktoré 3500 rokov ostávali skryté pred smrteľníkmi, aj obyvatelia neveľkej obce neďaleko Košíc. V bývalom premonštrátskom a neskôr jezuitskom kláštore otvorili jedinečné Myšlianske múzeum.
„V rokoch 1998 až 2000 tu fungovalo cirkevno-archeologické múzeum. Tešili sme sa, že v obci máme prvé súkromné múzeum na Slovensku. Žiaľ, bývalý pán riaditeľ to vzal doslova. Dovnútra pustil len toho, koho on chcel. Deväťdesiatpäť percent obyvateľov sa do múzea nedostalo,“ hovorí starosta obce Jozef Véber.
Samospráva našla spoločnú reč s farským úradom rímskokatolíckej cirkvi i s Klubom priateľov archeologického výskumu v Nižnej Myšli Collegium Myssle a miestnymi podnikateľmi. Výsledkom je múzeum, ktoré dáva ucelený obraz o historickom vývoji obce od praveku až po súčasnosť.
„Oslovili sme občanov, aby priniesli staré veci, svadobné fotografie svojich predkov, rôzne výrobné nástroje, kroje. Za tri dni sme boli exponátmi zavalení. Viacerí sa rozhodli, že ich darujú,“ teší sa starosta.
A tak popri replike vozíčka z doby bronzovej, ktorý je pravdepodobne najstarším nálezom hračky na našom území, je v múzeu okrem iného aj funkčná odstredivka na smotanu z prvej polovice 19. storočia. Určite by sa jej potešilo ktorékoľvek národopisné či technické múzeum na Slovensku.

MIKULÁŠ JESENSKÝ

Zdroj: Denník SME (www.sme.sk), 5. 5. 2003

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Pri výstavbe nájomných bytov našli sídlisko z doby bronzovej

Pri výkopových prácach počas výstavby nájomných bytov s nižším štandardom v obci Abovce v okrese Rimavská Sobota bolo uplynulý týždeň porušené sídlisko z doby bronzovej. „Počas záchranného archeologického výskumu bola preskúmaná časť plochy, na ktorej boli objavené keramické fragmenty pilinskej kultúry z mladšej doby bronzovej (1 500 – 1 100 pred Kr.),“ agentúru SITA informoval archeológ Alexander Botoš z Gemersko-malohontského múzea. Ako doplnil, objavené boli aj nálezy, ktoré možno priradiť k materiálnej náplni kyjatickej kultúry z neskorej doby bronzovej (1 100 – 700 pred Kr.).

Grécke Mykény aj v Rybníku

RYBNÍK – Husársky kúsok sa podaril slovenským a nemeckým archeológom v Rybníku pri Leviciach. Pri výskume, unikátnom aj v stredoeurópskom zábere, objavili zvyšky osady starej 3 500 rokov, ktorá sa významom vyrovná pamiatkam z čias starého Grécka.

Mesto Senec otvorilo svoje prvé múzeum

V historickom Tureckom dome otvorili prvé Mestské múzeum v Senci. Náklady dvojročného projektu dosiahli 83-tisíc eur. Stála výstava sa skladá z troch častí – prírodovednej expozície, archeologickej a historickej expozície, ktorá mapuje históriu Senca a ľudstva na tomto území od doby kamennej až po novovek. Múzeum je otvorené od utorka do soboty. Otváracie hodiny múzea nájdu záujemcovia aj na internetovej stránke mesta www.senec.sk.