Nová petícia proti zastavaniu kalvárie v Banskej Bystrici
4. 2. 2009 – Odporcovia výstavby bytových domov v areáli historickej banskobystrickej kalvárie na úpätí kopca Urpín, ktorú presadzuje banskobystrické biskupstvo, rozbiehajú proti nej druhú petíciu. Prvú, ktorú podpísalo vyše 520 občanov, totiž mesto podľa nich zmietlo zo stola. Uviedol to pre agentúru SITA člen petičného výboru, mestský poslanec Pavol Katreniak. “Sme presvedčení, že zámer investora, Biskupstva Banská Bystrica (…) je v rozpore s platnou územnoplánovacou dokumentáciou. Taktiež sme presvedčení, že akákoľvek ďalšia výstavba kopec Kalvárie znehodnotí a poškodí. Tento priestor, ktorý je charakteristickou krajinnou dominantou mesta, patril verejnosti po stáročia. (…) Chceme, aby to tak ostalo pre nás a po nás i pre ďalšie generácie,” uvádza sa v petícii.
Podľa zámeru, ktorý banskobystrické biskupstvo predložilo stavebnému úradu na územné konanie, chce katolícka cirkev na svojich pozemkoch v areáli kalvárie postaviť štyri “rezidenčné vily”, Vzdelávací vyšší inštitút a Dom svätej Marty, ktorý má byť podľa hovorkyne biskupstva Zuzany Juhaniakovej penziónom pre seniorov. Pojmom “rezidenčné vily” sú označené dvoj- a trojpodlažné bytové domy. Podľa Juhaniakovej sú obavy ľudí “pekným znakom toho, že skutočne majú na srdci banskobystrickú kalváriu”. Zdôraznila, že cirkev by nedovolila narušenie pietneho charakteru kalvárie.
Hoci územné konanie sa ešte neskončilo a stavebný úrad predĺžil lehotu na rozhodnutie do 11. marca, primátor Ivan Saktor 22. januára po stretnutí s členmi petičného výboru k prvej petícii vyhlásil, že navrhovanej výstavbe z hľadiska mesta nič nebráni. “Je to súkromný pozemok a je to priestor, ktorý je možný k zastavaniu. Je to nízka zástavba, ktorá patrí do tohto prostredia,” povedal Saktor. Poslanec Katreniak považuje Saktorove vyjadrenie za zaujímavé. “Pracovníci stavebného úradu ešte nevedia, že výstavbe nič nebráni, a on už to vie,” podotkol Katreniak. Petícia podľa neho ukazuje vôľu Banskobystričanov, ktorí majú ku kalvárii “lepšie cítenie ako predstavitelia mesta aj ako biskup”.
Desaťročia chátrajúci areál kalvárie biskupstvo prednedávnom zrekonštruovalo. Jeho obnova, dokončená na jeseň 2008, zahŕňala rekonštrukciu jednotlivých kaplniek zastavení a vrcholového kostolíka, ošetrenie vyše 270-ročnej lipovo-gaštanovej aleje pozdĺž trasy krížovej cesty, vybudovanie nových prístupových komunikácií i chodníkov pre peších a cyklistov a tiež výstavbu budovy kláštora pre Rád bosých karmelitánov, ktorí majú na kalváriu dohliadať a duchovne pôsobia v jej obnovenom vrcholovom chráme.
Podľa biskupstva nebude plánovaná výstavba v rozpore s pôvodným zámerom obnovy kalvárie ako miesta určeného nielen na procesie veriacich, ale aj ako oddychovej zóny pre všetkých obyvateľov a návštevníkov mesta. “Naopak, je to naplnením toho istého uceleného zámeru: zachránenie a navrátenie kalvárie do života mesta. Architektúra prostredia pod kalváriou otvára druhú etapu tohto zámeru,” uviedla Juhaniaková. Zdôraznila, že biskupstvo v žiadnom prípade neplánuje rozpredávanie parciel určených na výstavbu, preto je vylúčená svojvoľná architektúra a pôjde o výstavbu regulovanú pamiatkovým úradom.
Dodatok redakcie:
– Petíciu za zachovanie prostredia banskobystrickej Kalvárie môžete podporiť aj elektronicky: http://www.changenet.sk/?section=kampane&x=458812
– Informácie o priebehu petície, o ďalších akciách ako i možnosť stiahnuť si prázdne petičné hárky na vytlačenie pre priame podpisovanie nájdete na stránke: http://www.poslanec.sk/banska-bystrica/aktualne-informacie/nova-peticia-za-zachovanie-kalvarie-v-banskej-bystrici