O cene Oskára Čepana

Obnova.sk Fotografia

Nadácia – Centrum súčasného umenia má za sebou desať rokov profesionálneho pôsobenia na pôde slovenského súčasného umenia a kultúry. Garantuje profesionalitu organizačného tímu ako i odbornej komisie, ktorá posudzuje prijaté žiadosti. Okrem toho využíva znalosť daného prostredia a dobré kontakty v rámci umeleckej scény. V rámci svojich aktivít v roku 2005 pokračuje v administrovaní jubilejného 10.ročníka ceny mladým slovenským výtvarníkom – Cena Oskára Čepana 2005.
Súťaž je od roku 2001 pomenovaná podľa popredného slovenského umenovedca Oskára Čepana (1925 – 1992), ktorý svojimi početnými štúdiami o výtvarnom umení výraznou mierou zasiahol do slovenskej teoretickej spisby a výtvarného diania.

Súťaž určená mladým slovenským výtvarníkom a výtvarníčkam vznikla v roku 1996 z iniciatívy Wendy W. Luers zakladateľky a riaditeľky americkej nadácie Foundation for a Civil Society. Súťaže sa môžu zúčastniť kandidáti, ktorí majú slovenskú štátnu príslušnosť a v danom roku nedovŕšia viac ako 35 rokov. Prezentovať sa môžu v odboroch maľba, sochárstvo, grafika, inštalácia, fotografia, multimédiá a videoumenie. Súťaže sa môžu zúčastniť umelci priamo na základe vyplnenej prihlášky a priloženej dokumentácie. Po písomnom súhlase môžu prihlásiť autora aj výtvarní teoretici. Súťaž prebieha v dvoch kolách. Odborná komisia zložená z výtvarných teoretikov a výtvarníkov, zástupcov významných slovenských kultúrnych inštitúcií vyberá 4 finalistov, z ktorých v druhom kole prebiehajúcom na spoločnej výstave vymenuje víťaza. Odbornú komisiu menuje Nadácia – Centrum súčasného umenia na funkčné obdobie dvoch rokov. Víťaz získava šesťtýždňový tvorivý pobyt v International House pri Columbia University, New York, USA. Po absolvovaní pobytu prezentuje výsledky svojej práce v Galérii mesta Bratislavy.

Víťazmi rokov 2001, 2002,2003 a 2004sa stali Marko Blažo, Pavlína Fichta Čierna, Mário Chromý a Michal Moravčík. Cenu v roku 2004 odovzdala pani Eileen Weiser, manželka Veľvyslanca Spojených štátov amerických na Slovensku, toho roku ju odovzdá pani Nena Thayer manželka charge d´affaire USA na Slovensku. Súťaž Cena Oskára Čepana je súčasťou paralelných súťaží pôsobiacich v medzinárodnom kontexte (Cena Jindřicha Chalupeckého; Česká republika, Cena Radoslava Putara; Chorvátsko, Cena Dimitrije Bašičevića Mangelosa; Srbsko a Čierna Hora).

Nadácia – Centrum súčasného umenia a Galéria mesta Bratislavy si Vás dovoľujú pozvať na otvorenie výstavy a vyhlásenie víťaza súťaže CENA OSKÁRA ČEPANA 2005 – RADOVAN ČEREVKA – RADIM LABUDA – JÁN VASILKO – INGRID VIŠŇOVSKÁ vo štvrtok 30.6.2005 o 19.30h v Pálffyho paláci GMB na Panskej 19 a Galérii Hit na Hviezdoslavovom nám. 18 v Bratislave. Cenu odovzdá Nena Thayer, manželka Charge d´affaire USA na Slovensku. Programom súprevádza Adela Banášová. Výstava potrvá do 4.9.2005

Otvorené denne okrem pondelka od 11 do 18h

Na Obnova.sk môžete dnes nájsť aj informácie o finalistoch sútaže.

Obnova.sk Fotografia

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Cena Oskára Čepana 2004

Cena Oskára Čepana – ocenenie pre mladého výtvarníka roka.
Finalistami 9. ročníka súťaže Cena Oskára Čepana, ktorú vyhlasuje Nadácia-Centrum súčasného umenia, sa na základe rozhodnutia odbornej poroty stali: Tomáš Agat Blonski, Jaroslav Kyša, Michal Moravčík, Peter Maukš Voda.

Cena Oskára Čepana 2010

Víťazom 15. ročníka Ceny Oskára Čepana 2010 pre mladých umelcov do 35 rokov je Petra Feriancová. Agentúru SITA o tom informovala koordinátorka projektu Lucia Gavulová z Nadácie – Centra súčasného umenia, ktorá ocenenie organizuje. Organizátori víťaza súťaže vyhlásili vo štvrtok 24. júna 2010 podvečer vo foyer historického sídla Slovenského národného divadla v Bratislave. Mladá autorka (1977, Bratislava) tvorí podľa poroty suverénne a súčasne. Je doma v „polohách“, ktoré na Slovensku nie sú celkom štandardné, o to viac však atraktívne a veľmi dobre komunikovateľné na medzinárodnej úrovni. Porota Petre Feriancovej spolu s cenou priznala aj ďalšie výhody, ktoré k nej patria – 6-týždňový rezidenčný pobyt v International Studio & Curatorial Program / ISCP v New Yorku, finančnú odmenu 2 600 eur a po návrate z rezidenčného pobytu samostatnú výstavu v Slovenskej národnej galérii v Bratislave.